کد خبر: 723713 A

قطری‌ها مقتدرانه قهرمان شدند

جام ملت‌های آسیا برای نخستین بار با 24 تیم برگزار شد. حضور تیم‌های کوچک در این مسابقات که بعضا به هیجان بازی‌ها اضافه کرده بود برخلاف تصور باعث شد برخی از این تیم‌ها خودی نشان دهند و موی دماغ بزرگان شوند.

به گزارش ایلنا، قرقیزستان، فیلیپین و ترکمنستان اصلا تیم‌های دست و پا بسته‌ای نبودند و برخی از آنها از گروه‌شان هم صعود کردند اما با بدشانسی حذف شدند. با این حال بعد از قهرمانی قطر عنابی‌ها بیشترین عناوین را مال خود کردند. حالا به لحاظ آماری هم می‌توان بررسی دقیق‌تری درباره این تورنمنت و تیم‌هایش داشت.

 بیشترین پیروزی

قطر با ۱۰۰درصد پیروزی در این مسابقات به مقام قهرمان رسید. قطری‌ها در هر ۷ دیداری که در مراحل گروهی و حذفی به میدان رفتند پیروز شدند و همه پیروزی‌های این تیم هم در ۹۰ دقیقه به دست آمد تا اقتدار این تیم مشخص شود. پس از قطر نیز ژاپن که نایب قهرمان این مسابقات شد با ۶ پیروزی و یک شکست بهترین عملکرد را داشت. تیم‌های کره جنوبی با ۴ پیروزی از ۵ بازی و ایران با ۴ پیروزی از ۶ بازی تیم‌های بعدی هستند.

بیشترین گل زده

قطری‌ها با ۱۹ گل زده بهترین خط حمله این مسابقات را هم به خود اختصاص دادند و تیم ملی ایران با ۱۲ گل زده در ۶ بازی و ژاپن با ۱۲ گل زده در ۷ بازی بعد از قطر بهترین عملکرد را داشتند.

دو تیم بدون شکست

دو تیم کارشان را در این مسابقات بدون شکست به پایان رساندند. قطر قهرمان این مسابقات یکی از این دو تیم است و اردن نیز دیگر تیمی بود که کارش را در این مسابقات بدون گل خورده به پایان رساند. اردنی‌ها کارشان را در مرحله گروهی مسابقات بدون شکست به پایان رساندند و در مرحله یک هشتم مسابقات مقابل ویتنام روی ضربات پنالتی بازی را واگذار کردند تا آنها هم بدون شکست (در ۹۰ و ۱۲۰ دقیقه) به کارشان در این جام پایان دهند.

بیشترین گل و پاس گل

المعز علی مهاجم تیم قطر با ۹ گل زده بهترین گلزن و اکرم عفیف با ۸ پاس گل بهترین پاسور این مسابقات شدند تا قطری‌ها در این آیتم هم گوی سبقت را از دیگر تیم‌های آسیایی بربایند. بعد از المعز علی ۴ بازیکن با ۴ گل زده در دومین رده گلزنان برتر جام قرار گرفتند که سردار آزمون نیز یکی از این ۴ بازیکن بود. اکرم عفیف ستاره گل‌ساز تیم قطر با ۱۰ پاس گل در این مسابقات رکورد جالبی از خود به جای گذاشت و پس از او نیز «کریس ایکانمیدیس» از تیم استرالیا با ۴ گل دومین گل‌ساز برتر مسابقات شد.

بیشترین کارت زرد

بیشترین کارت زرد این مسابقات به تیم‌های قطر و کره شمالی رسید. این دو تیم با این تفاوت با ۱۳ کارت زرد بیشترین اخطار را گرفتند که کره ای‌ها این ۱۳ اخطار را تنها در ۳ بازی گرفتند اما قطر در ۷ بازی این تعداد اخطار را گرفت. ژاپن با ۱۲ اخطار در ۷ بازی و ایران با ۱۱ اخطار در ۶ بازی از دیگر تیم‌های پر اخطار این مسابقات بودند.

بیشترین کارت قرمز

در جریان این مسابقات داوران تنها ۵ بار از کارت قرمز استفاده کردند که سهم کره شمالی با ۲ کارت قرمز بیش از سایر تیم‌ها بود. بازیکنانی از تیم‌های فلسطین، ازبکستان و امارات هم یک بار با کارت قرمز داور جریمه شدند.

ژاپنی‌ها پرخطاترین تیم

 چشم بادامی‌ها رکورد خطا روی بازیکنان تیم مقابل را در این مسابقات شکستند. بازیکنان تیم ژاپن در مجموع ۷ بازی ۱۱۰ بار مرتکب خطا شدند تا بیشترین خطا را در این مسابقات داشته باشند. تیم‌های ایران با ۸۶ و قطر با ۸۴ خطا بعد از ژاپن دو تیم دیگر پرخطا در این مسابقات بودند.

عربستان مالک‌ترین تیم

همانطور که قابل پیش‌بینی بود، عربستان با متوسط 67 درصد مالکیت، مالک‌ترین تیم جام ملت‌های آسیا بود و بعد از آن نیز تیم کره جنوبی با متوسط ۶۵ درصد دومین تیم مالک این تورنمنت بود. قطر قهرمان این دوره از مسابقات با متوسط 9/51 درصد مالکیت در هر بازی هشتمین تیم برتر مسابقات بود و تیم ملی ایران با متوسط 5/56 درصد پنجمین تیم مالک مسابقات بود.

تیم ملی فوتبال ایران جام ملت های آسیا 2019 امارات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر