کد خبر: 722923 A

قطر برای اولین بار قهرمان آسیا شد؛ آنها توانستند قهرمان 4 دوره این رقابت‌ها را با نتیجه 3 بر 1 شکست دهند و ستاره جدیدی را به فوتبال قاره کهن معرفی کنند.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، این رقابت‌ها نقطه عطفی در کارنامه این مهاجم جوان 22 ساله بود. او توانست با زدن 9 گل، جام قهرمانی را برای فلیکس سانچز و هم تیمی‌هایش به ارمغان بیاورد.

در اینجا به 10 نکته ای که باید در مورد این بازیکن بدانید می‌پردازیم: 

1 - المعز علی قطری نیست!

جدید ترین قهرمان قطر، در 16 آگوست 1996 متولد شهر خارطوم، پایتخت و بزرگترین شهر سودان است.

2 - او به عنوان یک کودک به قطر رفت

با این حال او خیلی زود به خاورمیانه رفت. المعز زمانی که 7 سالش بود، فوتبالش را در باشگاه المسیمیر قطر آغاز کرد.

3 - کمپ اسپایر، بهترین مکان برای رشد و بلوغ المعز بود

بسیاری از اعتباراتی که امروز این بازیکن به آن دست یافته است، مرتبط با کمپ اسپایر است. پروژه مگا در سال 2004 آغاز شد و المعز بخشی از اولین دسته های تربیت شده در این کمپ بود که 7 سال به عنوان فوتبالیست مهارت های خود را توسعه داد.

4 - حرکت بسوی اروپا

این مهاجم جوان در میان همتایان خود خیلی زود خودش را به عنوان یک استعداد درخشان نشان داد. به همین خاطر المعز به باشگاه اوپن بلژیک که با آکادمی اسپایر همکاری داشت فرستاده شد تا در آنجا مهارت های خود را بهتر و بهتر کند. در سال 2015 او با باشگاه لاسک لینژ اتریش اولین قرارداد حرفه ای خود را امضا کرد و هفت بازی برای این تیم انجام داد. در ادامه تا قبل از بازگشت او به قطر در پایان 2016، او به باشگاه دسته دومی دپورتیو لئونسا اسپانیا رفت.

5 - برنده کفش طلای زیر 23 ساله های آسیا

اولین افتخار بین المللی المعز علی در جام ملت های آسیا، در رده زیر 23 ساله ها با تیم ملی قطر و زیر نظر فلیکس سانچز، به مقام سوم آسیا دست پیدا کرد. او با زدن 6 گل توانست آقای گل این مسابقات شود.او نصف گل هایش را به چین زده بود. در نهایت توسط ویتنام با نتیجه 4 بر 3 شکست خورند و از صعود به فینال بازماندند.

6 - برترین گلزن تاریخ قطر در جام ملت های آسیا

المعز 7 گل در 3 بازی مرحله گروهی جام ملت های آسیا 2019 به ثمر رساند. از جمله 4 گل او به کره شمالی بود که نقش مهمی در آقای گلی او در این رقابت ها داشت. او توانست رکورد منصور مفتاح که 5 گل برای قطری ها زده بود را بشکند.

7 - خطر محرومیت

بعد از تحقیر امارات میزبان با 4 گل، که یکی از گل ها را هم المعز به وارد دروازه امارات کرده بود، اماراتی ها از دو بازیکن قطر (المعز علی و بسام الراوی)، به کنفدراسیون فوتبال آسیا شکایت کردند که مدارک این دو بازیکن جعلی است. البته در نهایت این شکایت رد شد و قطر بدون دردسر توانست به فینال برسد. 

8 - رکورد گلزنی در تاریخ این رقابت ها که در اختیار علی دایی بود را شکست

علی دایی مهاجم افسانه ای فوتبال ایران، با زدن 8 گل در جام ملت های آسیای 1996، بهترین رکورد را در 23 سال گذشته در این رقابت ها در اختیار داشت. با این حال گل خارق العاده المعز در فینال برابر ژاپن، باعث شد تا این رکورد شکسته شود و نام او به عنوان بهترین گلزن تاریخ این رقابت ها ثبت شود.

9 - با ارزش ترین بازیکن هفدهمین دوره جام ملت های آسیا 

او نه تنها با زدن 9 گل جایزه کفش طلای این مسابقات را به چنگ آورد، بلکه به عنوان با ارزش ترین بازیکن این رقابت ها نیز انتخاب شد. یک تورنومنت فوق العاده برای این مهاجم جوان!

10 - آینده در دستان او است

با مشاهده تعداد و نحوه ی گلزنی های این مهاجم، باور کردن این موضوع که او تنها 22 ساله است مشکل است! او همین حالا نیز کشورش را به افتخاری بزرگی رسانده است. همه در انتظار عملکرد های بعدی او در رقابت های مختلف هستند. او یک آینده روشن دارد و به سمت جلو پیش می رود.

قطر جام ملت ها آسیا 2019 المعز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر