کد خبر: 722244 A

تیم ملی پای فینال جام ملت‌ها با یک باخت سنگین از تورنمنت کنار رفت تا تیمی که برای قهرمانی و شکستن طلسم 43 ساله به شدت امیدوارمان کرده بود باز هم ناکام بماند و حسرت‌مان حداقل برای چهار سال دیگر طولانی‌تر شود.

به گزارش ایلنا، بعد از این باخت سنگین و عجیب تحلیل‌ها و مصاحبه‌های زیادی طی کمتر از 24 ساعت در فضای مجازی شنیده و دیده شد اما جدا از تمام بحث‌های فنی درباره چرایی این شکست سوال بزرگی پیرامون تیم ملی وجود دارد و اینکه کی‌روش می‌ماند یا می‌رود؟ اصلا احتمال ماندن این مربی پرتغالی وجود دارد؟ اگر کی‌روش رفتنی است فدراسیون یا وزارت ورزش گزینه‌ای برای جانشینی او دارد؟ اگر خداحافظی‌های کی‌روش را در اینستاگرام و رختکن تیم ملی جدی بگیریم چه اتفاقی در انتظار نیمکت تیم ملی است؟

ساعاتی بعد از بازی تیم ملی مقابل ژاپن این سوال نزد رسانه‌ها و اهالی فوتبال وجود داشت که بالاخره کی‌روش خداحافظی کرده یا نه؟ در حالی که برخی بازیکنان می‌گفتند چیزی از او در رختکن نشنیده‌اند کاپیتان تیم ملی اعلام کرد مرد پرتغالی با آنها خداحافظی کرده است.

 کی‌روش اما در نشست خبری بعد از بازی به صراحت درباره خداحافظی‌اش از تیم ملی ایران حرفی نزد و فقط با اشاره به یکی از آهنگ‌های معروف فرانک سیناترای فقید تکرار کرد «پایان همین جاست».

یک روز بعد از بازی با ژاپن فدراسیون فوتبال در پیامی از تیم ملی و همه آنهایی که حمایتش کرده بودند تشکر کرد و البته در پایان این اطلاعیه مراتب تشکرش را از سرمربی پرتغالی تیم ملی به خاطر 8 سال تلاش در فوتبال ایران ابراز داشت.

برخی از این پیام به‌عنوان جدی بودن داستان جدایی کارلوس از تیم ملی و فوتبال ایران یاد کردند اما باز هم نمی‌شد از این نکته به‌عنوان پایان قطعی کار طرفین یاد کرد تا اینکه خود کی‌روش پیام داد.

سرمربی پرتغالی تیم ملی که معمولا در فضای مجازی پیام‌های کوتاهی صادر می‌کرد این بار مفصل‌تر نوشت و ضمن قدردانی از کفاشیان، تاج و بازیکنان به مردم تعظیم کرد تا رسما خداحافظی کند.

 در عین حال و زمانی که برخی منتظر واکنش مسوولان داخلی به این خداحافظی بودند، علی کفاشیان عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال گفت: «هنوز در مورد کی‌روش تصمیم‌گیری نشده است. باید در فدراسیون تشکیل جلسه دهیم و بعد تصمیم بگیریم. من ایران نیستم اما کی‌روش روز گذشته خداحافظی کرده است. البته همراه تیم به ایران بازگشته است اما اینکه بماند یا نه باید تصمیم‌گیری شود.»

 با توجه به اینکه کی‌روش با تیم ملی به ایران برگشت همه منتظر ماندند تا ببینند مرد پرتغالی در بازگشت به تهران توضیحات مفصل‌تری در این باره خواهد داشت یا نه.

از سوی دیگر مساله حضور کی‌روش در کلمبیا و پررنگ شدن این داستان کاری می‌کرد تا احتمال بسیار ضعیف باقی ماندن مرد پرتغالی در راس کادر فنی تیم ملی و تمدید قراردادش منتفی به نظر برسد. در این باره یک سایت کلمبیایی به نام ارالدو نوشت: «بعد از حذف ایران از جام ملت‌های آسیا، سرمربی پرتغالی این تیم کارلوس کی‌روش در شبکه‌های اجتماعی با تیم ملی خداحافظی کرد. او که فاصله چندانی تا تبدیل شدن به سرمربی جدید تیم ملی کلمبیا ندارد، در پیام خود بابت 8 سال حضورش در تیم ملی قدردانی کرد.

 کی‌روش حالا اصلی‌ترین گزینه برای گرفتن جای خوسه پکرمن سرمربی آرژانتینی پیشین تیم ملی کلمبیا است. فدراسیون فوتبال کلمبیا در این هفته ممکن است به صورت رسمی انتصاب او را اعلام کند، کسی که پیش از این در مورد کلیات قراردادش با کلمبیا به توافق رسیده است.»

به موازات پیگیری هواداران و رسانه‌ها در خصوص ماندن یا رفتن کی‌روش بحث انتخاب جانشین برای او نیز از همان روز اول پایان کار تیم ملی در جام ملت‌ها آغاز شد.

بعد از مطرح شدن ماجرای حضور هروه رنار سرمربی مراکش در ورزشگاه هزاع بن زاید و تماشای بازی تیم ملی کنار مسوولان ایرانی توئیت مدیر روابط عمومی وزارت ورزش به شایعات درباره گزینه‌های جانشینی کی‌روش دامن زد و البته نشان داد مرد پرتغالی هرگز ماندنی نیست.

در این توئیت مازیار ناظمی نوشته بود مربیانی مثل یورگن کلینزمن، زین‌الدین زیدان و مورینیو در صف مذاکره با فدراسیون فوتبال قرار دارند اما داورزنی معاون وزارت ورزش تاکید کرد مثل همیشه این وزارتخانه دخالتی در امور داخلی فدراسیون‌ها نخواهد کرد.

از سوی دیگر در شرایطی که همه منتظر شنیدن صحبت‌های مهدی تاج درباره آینده تیم ملی بودند از او خبری نشد ضمن اینکه طالقانی یکی از اعضای هیات رییسه هم فقط به مصاحبه قلعه نویی واکنش نشان داد و درخواست کرد در فضایی آرام شرایط تیم ملی مورد ارزیابی قرار بگیرد. به نظر می‌رسد با توجه به حضور اعضای هیات رییسه فدراسیون در خارج از کشور فعلا چیزی از فدراسیون بیرون نیاید و شاید باید منتظر جلسه سه‌شنبه آینده هیات رییسه بود.

در واقع شاید از بحث‌ها و خروجی آن جلسه، استراتژی مدیران فدراسیون برای تعیین تکلیف نیمکت تیم ملی مشخص شود هرچند ممکن است جانشین کی‌روش که به احتمال بسیار زیاد خارجی خواهد بود به این زودی مشخص نشود چرا که تا برگزاری بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2022 زمان زیادی باقی مانده و فدراسیون فوتبال علاقه‌ای ندارد برای این ماه‌ها دستمزدی به مربی خارجی بپردازد.

تیم ملی فوتبال ایران کارلوس کی روش کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی ایران جام ملت های آسیا 2019 امارات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر