کد خبر: 721152 A

جام ملت‌های امارات با همه ماجراهای سیاسی‌اش، بیشترین لطمه را به داوران زده است. از محدودیت‌های زیادی که در قضاوت رسیدن به داوران کشورهایی چون قطر و ایران اعمال می‌شد بگیرید تا حساسیت‌هایی که قضاوت‌های این دوره از رقابت‌ها داشت.

به گزارش ایلنا، به خاطر همین محدودیت‌ها و سیاسی‌کاری‌ها علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمد منصوری در حالی که قضاوت بازی حساسی را برعهده نداشتند، به ایران برگشتند. همزمان با تیم داوری ایران، عبدالرحمن الجاسم، داور قطری هم با پایان کار خودش در جام ملت‌های آسیا به دوحه بازگشت.

درست است که دلیل اصلی بازگشت تیم داوری ایران و قطر به خاطر صعود تیم‌های ملی این دو کشور به نیمه‌نهایی رقابت‌ها بوده است اما در مجموع یکسری ملاحظات سیاسی باعث شد که علیرضا فغانی در طول برگزاری این دوره از رقابت‌ها، قضاوت حساسی نداشته باشد.

عبدالرحمن الجاسم قطری با قضاوت در چهار مسابقه شامل دو بازی مرحله گروهی، یک بازی از مرحله یک هشتم نهایی و یک مسابقه در دور یک چهارم نهایی، تورنمنت پر کار و در عین حال موفقی را در این دوره سپری کرد. چینش داوری در این دوره از رقابت‌ها اما باعث شد که علیرضا فغانی، فرصتی برای درخشش در این دوره از بازی‌ها پیدا نکند. علی خسروی، داور بازنشسته کشورمان، بیشترین انتقادها را نسبت به این نوع چینش و سیاسی‌کاری‌هایی دارد که در جام ملت‌های امارات، داوری‌ها و انتخاب آنها را تحت تأثیر قرار می‌داد. خسروی در همین رابطه می‌گوید: «‌از کمیته داوران آسیا انتظار این حسادت را نداشتیم. چیدمان داوری که سیاسی نمی‌شود. زیبایی فوتبال را با VAR بر هم می‌زنند. در بازی قطر و کره‌جنوبی از VAR استفاده می‌کنند اما در بازی امارات و استرالیا بدون استفاده از کمک داور ویدئویی داوری انجام می‌شود.»

او همچنین می‌گوید: «آقای کولینا در فینال جام جهانی عذرخواهی کرد که به خاطر برخی تعاملات نتوانستند او را داور فینال بگذارند. وقتی دنیا مقابل فغانی تعظیم می‌کند، خیلی بد است که کمیته داوران آسیا با او اینطور برخورد می‌کند. دو بازی به فغانی داده شد در گرمای ساعت 2 بعد از ظهر. در حالی که در حساس‌ترین بازی‌ها می‌توانست از او استفاده شود.»

خسروی معتقد است: «علی‌رغم قضاوت‌های خوبی که دیدیم اما نسبت به چیدمان داوری‌ها نقد داریم. به خاطر چیدمان اینچنینی علیرضای ما نتوانست آنطور که باید بدرخشد. شیخ سلمان باید پاسخگو باشد چون این چیدمان، چیدمان سیاسی بود و فغانی نتوانست آنطور که باید داوری کند اما مهم نیست چون شایستگی او به دنیا ثابت شده است.» علیرضا فغانی، درباره دخالت سیاست در قضاوت نکردنش می‌گوید: «این واقعیت است و نمی‌توان از آن فرار کرد. همین حالا تیم‌های باشگاهی ما با تیم‌های این کشورها در زمین ثالث بازی می‌کنند و چند سالی است ما برای تیم‌های عربستانی و اماراتی قضاوت نمی‌کنیم همانطور که داوران آنها برای تیم‌های ایرانی قضاوت نمی‌کنند. اگر این مسائل سیاسی نیست پس چیست؟ الان چند سال است این اتفاق رخ داده اما این را بگویم که خود ما هم دوست نداریم برای تیم‌های این کشورها قضاوت کنیم چرا که اگر احیانا مشکلی هم پیش بیاید کلی حاشیه و حرف و حدیث درست می‌شود. به نظر من کنفدراسیون فوتبال آسیا با این کار از داورانش محافظت می‌کند و خود ما هم دوست نداریم بازی‌های این تیم‌ها را قضاوت کنیم تا دچار حاشیه و دردسر نشویم.»

او عملکرد خود را این‌طور توصیف می‌کند: «ما به‌عنوان داور وظیفه داریم که همیشه آماده باشیم و چه در داخل ایران و چه خارج از ایران باید قضاوت انجام دهیم هر چند که شاید در این بین برخی‌ها از عملکرد ما راضی نباشند اما ما باید شرایط آرمانی‌مان را حفظ کنیم و کارمان را انجام دهیم. در این تورنمنت هم تیم فوتبال ایران تیم قدرتمندی بود و ما هم آرزو می‌کردیم که نتایج خوبی در این مسابقات بگیرد و به مراحل بالاتر صعود کند که خوشبختانه اینطور هم شد. البته اگر تیم ایران به مراحل بالاتر هم نمی‌رفت باز هم فینال را ما قضاوت نمی‌کردیم چرا که فینال دوره قبل را ما قضاوت کرده بودیم. البته این را بگویم که خود من به شخصه توقع نداشتم که فقط دو بازی را قضاوت کنیم اما شرایط به گونه‌ای است که داوران ایرانی برای تیم ملی عربستان، امارات و بحرین قضاوت نمی‌کنند. از طرف دیگر با صعود این تیم‌ها به مراحل بالاتر دست مسوولان برگزار کننده بازی‌ها هم بسته شد. در نهایت هم دیروز تیم‌های داوری مراحل نیمه‌نهایی و فینال مشخص شدند و به ما اعلام کردند که دیگر قضاوتی نداریم و ما هم به ایران برگشتیم.»

فغانی تأکید می‌کند: «برای ما مهم بود که خود ما هم عملکرد خوبی داشته باشیم تا جزو کاندیداهای جام جهانی قطر باشیم و دو قضاوت انجام دادیم که رضایتبخش بود و با خاطره خوب این مسابقات را ترک کردیم اما دیدید که داور بازی‌های افتتاحیه خاطر‌ش از این مسابقه تلخ شد و از این مسابقات رفت.»

البته که نرسیدن قضاوت بازی‌های حساس به فغانی و حضور کمرنگ او در جام ملت‌ها، چیزی از شایستگی‌های او برای داوری کشور ما کم نخواهد کرد.

 

جام ملت های آسیا علیرضا فغانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر