کد خبر: 721147 A

ژاپن با همه زوایای آشکار و پنهان فنی‌اش نتوانسته حتی به شکل کلامی استراتژی سرمربی تیم ملی را تغییر دهد.

به گزارش ایلنا، کی روش با احترام تمام از فوتبال ژاپن یاد کرده و این تیم را با پرستیژترین - شما بخوانید باشخصیت‌ترین - تیم آسیا خوانده است تا بازیکنانش غره نشوند اما در عین حال هیچ نشانه‌ای از نگرانی و ترس نیز در گفتارش دیده نمی‌شود. آرامشی برخاسته از حس اعتمادی عمیق به سربازانی که مثل موم در دستانش به حرکت در می‌آیند. اهداف همان است که پیش از جام ملت‌های آسیا ترسیم کرده بود: گذر از نیمه نهایی و رسیدن به فینال.

ژاپن با همه زوایای آشکار و پنهان فنی‌اش نتوانسته حتی به شکل کلامی استراتژی سرمربی تیم ملی را تغییر دهد. او از پیروزی حرف می‌زند، از رسیدن به فینالی که جایش 43 سال در ویترین افتخارات فوتبال ایران خالی بوده است. کی‌روش در حالی که با این جملات اعتماد به نفس خود و تیمش را عیان کرده، در نشست خبری پیش از بازی نیمه نهایی جام‌ملت‌ها به عمل‌گرایی ژاپنی‌ها در ایجاد بسترهایی مناسب برای تیم ملی کشورشان اشاره کرده است. بی‌آنکه به مسائل فنی بازی نیمه‌نهایی ریز شود، و در حداقل نگرانی، باز هم دست گذاشته روی همان دغدغه‌های همیشگی‌اش؛ انتظاراتی که در فوتبال ایران کمتر برایش برآورده شده است.

آنچه کی‌روش را در آستانه تقابل با ژاپن نگران کرده در حقیقت خود بازی نیست. او نه از ناگاماتو واهمه‌ای دارد، نه از اندو و یوشیدا و نه شیباساکی و بازی سراسر مرموزانه بچه‌های سرزمین آفتاب. آنچه افکار کی‌روش را مشوش کرده نحوه نگاه به تیم ملی است. او به ماجرای 9 بازیکنی اشاره کرده که در زمان مربیگری‌اش در تیم ناگویا از تیمش گرفته شده و به تیم ملی سپرده شد؛ ماه‌ها دوری از بازیکنانی که برای‌شان زحمت و رنج بسیار کشیده و به خواست فدراسیون فوتبال ژاپن تمام قد به خدمت تیم ملی ژاپن درآمده‌اند.

در فوتبال ایران اما سال‌ها است بر سر حضور بازیکنان در تمرینات تیم ملی بحث و جدل به پا می‌شود. مجادلات لفظی، وقت‌گیر و کشداری که جز ایجاد فضایی تنش‌زا محصول دیگری برای کی‌روش نداشته است.

بیان این نگرانی از زاویه‌ای دیگر می‌تواند تمایل سرمربی تیم ملی برای ماندن در فوتبال ایران را عیان کند. یک سیگنال غیرمستقیم به سمت تصمیم‌گیران فوتبال ایران با این مضمون که همچنان می‌خواهم بمانم. کی‌روش در عین حال یکی از شروطش برای ماندن در فوتبال ایران را در نشست خبری پیش از بازی با ژاپن بیان کرده است. بسیار نرم و با ظرافت.

صحبت از کاستی‌های فوتبال ایران و به رخ کشیدن آنچه بر احوالات تیم ملی ژاپن می‌گذرد نشان می‌دهد که سرمربی تیم ملی برای ادامه کار با فوتبال ایران این شروط را جدی خواهد گرفت. کی‌روش اگر نمی‌خواست با فوتبال ایران ادامه دهد هرگز در آستانه چنین بازی بزرگی پرده از دغدغه‌هایش برنمی‌داشت. او می‌توانست بی‌تفاوت از کنار کاستی‌هایی که سال‌ها با آن دست و پنجه نرم کرده عبور کند و برود اما در مقابل این ضعف‌ها ایستاده است. حتی در نزدیک‌ترین زمان به قطع همکاری با تیم ملی و در سخت‌ترین برهه کاری‌اش و پیش از یک بازی فوق حساس و حیاتی.

تیم ملی فوتبال ایران کارلوس کی روش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر