کد خبر: 718738 A

همه‌ی تقابل‌های ایران و چین در تاریخ‌ جام‌ملت‌های آسیا؛

تیم‌های ایران و چین 6 بار در تاریخ جام ملت‌های آسیا به مصاف هم رفته‌اند.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، تیم ملی ایران در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا به مصاف چین خواهد رفت و باید ببینیم چه نتایجه‌ای در انتظار شاگردان کارلوس کی‌روش خواهد بود.

در گزارش زیر نگاهی انداخته‌ایم به تمام تقابل‌های ایران و چین در تاریخ جام ملت‌های آسیا که در ادامه می‌خوانید:

1- اولین تقابل تیم ملی فوتبال کشورمان با چین در تاریخ جام ملت های آسیا، به سال 1976 بر می‌گردد. ایران که برای دومین بار میزبانی این رقابت ها را بر عهده گرفته بود، در 21 خرداد 1355، در مرحله نیمه نهایی در ورزشگاه آزادی، رو در روی تیم فوتبال چین قرار گرفت. حشمت مهاجرانی 38 ساله، هدایت تیم فوتبال کشورمان را برعهده داشت. ایران در آن زمان قدرت بلامنازع فوتبال آسیا به حساب می‌آمد. تیم ایران در وقت های اضافه با گل های علیرضا خورشیدی ( دقیقه 100) و حسن روشن (دقیقه 119) این تیم را شکست داد و به فینال راه پیدا کرد.

photo_۲۰۱۹-۰۱-۲۲_۱۴-۲۳-۴۰

 

2- جام ملت های آسیا 1980، دومین تقابل تیم فوتبال کشورمان با چینی ها بود. این دوره از رقابت ها که در کویت برگزار می شد، تحت تاثیر شروع جنگ ایران و عراق قرار گرفت. سرمربی ایران در این دوره، حسن حبیبی بود .ایران که بازی ها را خوب شروع نکرده بود در دومین بازی به مصاف چین رفت که در نهایت به تساوی 2 بر 2 دست یافت. شاگردان حبیبی با دو گل علیدوستی و فریبا از حریف شرقی خود پیش افتادند ولی در دقایق 74 و 89 دو گل دریافت کردند، تا بازی با تساوی به پایان برسد.

photo_۲۰۱۹-۰۱-۲۲_۱۴-۲۳-۳۶

 

3- جام ملت های 1984؛ تیم ملی فوتبال ایران با سرمربیگری ناصر ابراهیمی دستیار محمود یاوری پ به سنگاپور گذاشت. ایران که با قدرت این مسابقات را اغاز کرد در دومین دیدار به مصاف چین رفت و توانست با دو گل ناصر محمد خانی و ضیا عربشاهی دیوار چین را فرو بریزد که البته این برد با مصدومیت تلخ حمید علیدوستی به کام ما تلخ شد.

photo_۲۰۱۹-۰۱-۲۲_۱۴-۲۳-۳۴

 

4- جام ملت های 1988 دوحه، تیم ملی ایران با سرمربیگری مرحوم پرویز دهداری در این مسابقات شرکت کرد، ایران که در نیمه نهایی به مصاف عربستان رفت با قبول شکست برابر آنها به دیدار رده بندی رفت و رو در روی چین قرار گرفت. این بازی در وقت معمول با تساوی بدون گل خاتمه یافت. در ضربات پنالتی با درخشش احمد رضا عابدزاده به مقام سومی آسیا رسید.

photo_۲۰۱۹-۰۱-۲۲_۱۴-۲۳-۳۵

 

5- جام ملت های آسیا 2004 پکن. ایران برای اولین بار در جام ملت های اسیا با یک سرمربی غیر ایرانی (برانکو ایوانکویچ)  شرکت می کرد. ایران در نیمه نهایی در حضور 55 هزار هوادار، رو در روی چین میزبان صف ارایی می کرد. ایران با ناداوری تلعت نجم و تک گل علوی به تساوی دست پیدا کرد و بازی به ضربات پنالتی کشیده شد. در پنالتی ها سه گل علی دایی، مهدی مهدوی کیا و نکونام ما را پیش انداخت اما دیرک مبعلی و ضربه چیپ تاریخی یحیی گلمحمدی، میزبان را فینالیست کرد و ایران را به رده بندی فرستاد.

57805744

 

6- در دوره بعدی این مسابقات 2007، ایران با سرمربی گری امیر فلعه نویی در این مسابقات حضور پیدا کردند. در بازی دوم دور گروهی ایران به مصاف چین رفت. تا قبل از دقیقه 35، تابلوی ورزشگاه بوکید جلیل مالزی، نتیجه را دو بر صفر به نفع چین نشان می داد. فریدون زندی در وقت اضافه نیمه اول با یک ضربه کاشته دروازه چین را باز کرد و نیمه دوم جواد نکونام توانست گل تساوی بخش را به ثمر برساند. و ایران به یک امتیاز رسید.

Image result for ‫ایران و چین 2007‬‎

 

هفتمین تقابل این دو تیم در ابوظبی اتفاق خواهد افتاد و باید ببینیم شاگردان کی‌روش چه نتیجه‌ای را ثبت خواهند کرد و آیا خواهند توانست پس از 15 سال ایران را به مرحله نیمهخ‌نهایی جام ملت‌های آسیا برسانند یا خیر.

تیم ملی ایران تیم ملی چین جام ملت های آسیا 2019
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر