کد خبر: 717143 A

ایران در اولین بازی مرحله حذفی

با صعود ایران به مرحله یک هشتم نهایی رقابت‌های جام ملت‌های آسیا تیم ملی سیزدهمین حضورش در این مرحله را تجربه می‌کند.

به گزارش ایلنا، با صعود  ایران به مرحله یک هشتم نهایی رقابت‌های جام ملت‌های آسیا تیم ملی سیزدهمین حضورش در این مرحله را تجربه می‌کند. تیم ایران چهارده دوره در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا حضور داشته و تنها یک بار و در سال 1992 نتوانست از مرحله گروهی صعود کند.

بهتری گلزن؛ دایی و جادوگر

علی دایی با 4 گل زده در اولین بازی حذفی تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا بهترین عملکرد را در میان تمام بازیکنان دارد. دایی هر 4 گلش را در بازی برابر کره در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا 1996 به ثمررساند. اما بعد از علی دایی این علی کریمی است که بیشترین گل را در اولین بازی تیم ملی بعد از صعود به مرحله گروهی زده است. او هم هر سه گلش را در بازی برابر کره جنوبی و در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا 2004 به ثمر رسانده است. کریم باقری نیز با دو گل زده در این مرحله در رده سوم بهترین گلزنان قرار دارد.

بیشترین دیدار؛ کره جنوبی

تیم ملی ایران در 5 دوره متوالی و از جام ملت‌های 1996 تا 2011 در اولین دیدارش بعد از صعود از مرحله گروهی با تیم ملی کره جنوبی روبه‌رو شده است. حاصل این دیدارها سه برد برای کره جنوبی و دو برد برای تیم ملی ایران بوده است.

ایران 11  کره 7

تیم ملی ایران اما در 5 دیدار برابر کره جنوبی و با وجود اینکه تعداد بردهای کره‌ای‌ها در این مرحله بیشتر است، 11 گل به ثمر رسانده است در حالی که کره جنوبی تنها 8 گل وارد دروازه ایران کرده است.

میانگین گل زده ؛ 54/1

تیم ملی ایران در دوازده مسابقه ای که در مرحله حذفی جام ملت‌های آسیا برگزار کرده است 20 گل به ثمر رسانده و میانگین 54/1 گل را برای هر مسابقه‌اش به ثبت رسانده است.

میانگین گل  خورده؛ 23/1

تیم ملی ایران در دوازده مسابقه در چهارده دوره حضورش در جام ملت‌ها 16 بار دروازه‌اش توسط حریفان باز شده و میانگین 23/1 گل خورده را به جای گذاشته است.

بردها؛ 4

تیم ملی ایران از دوازده دوره حضورش در مرحله حذفی 4 بار و در برابر کامبوج (1972)، چین (1976)، کره جنوبی (1996)، کره جنوبی (2004) به پیروزی رسیده است.

باخت‌ها؛ 7

تیم ملی ایران در ادوار حضورش در مرحله حذفی رقابت‌های جام ملت‌های آسیا 7 بار مقابل حریفانش و در جام ملت‌های 1980،1984، 1988، 2000، 2007، 2011 و 2015 برابر عربستان، کویت، کره جنوبی و عراق شکست خورده است.

بیشترین برد؛ کره جنوبی

تیم ایران بیشترین بردش را در مرحله حذفی جام ملت‌ها برابر تیم ملی کره جنوبی به دست آورده است. ایران دو بار کره جنوبی را در سال‌های 96 و 2004 حذف کرده است.

بیشترین باخت؛ کره جنوبی

بیشترین باخت‌های تیم ملی ایران در مرحله حذفی هم مقابل کره جنوبی بوده و ایران سه بار برابر این تیم شکست خورده است. تیم ملی عربستان نیز در دو دیدارش با تیم ایران در اولین بازی مرحله حذفی توانسته ایران را شکست بدهد.

آخرین گلزنان

سردار آزمون، مرتضی پورعلی گنجی و رضا قوچان‌نژاد سه بازیکنی هستند که در آخرین حضور ایران در مرحله حذفی جام ملت‌های آسیا برای تیم ملی ایران گلزنی کرده‌اند. از این جمع آزمون و پورعلی گنجی هنوز هم در تیم ملی حضور دارند اما قوچان‌نژاد از بازی‌های ملی خداحافظی کرده است.

اتفاق‌ها و حواث

-علی دایی در بازی برابر کره جنوبی در سال 1996 توانست در یک بازی 4 گل زده و به اصطلاح فوتبالی‌ها پوکر کند.

- علی کریمی با هت‌تریک برابر کره جنوبی در سال 2004 تنها بازیکنی است از تیم ملی ایران که در این مرحله از مسابقات هت‌تریک کرده است.

-در سال 1984 و در بازی ایران برابر عربستان در مرحله اول حذفی، تیم ایران با گل شاهرخ بیانی از حریفش پیش افتاد اما شاهین بیانی برادر این بازیکن با یک ضربه سر دروازه ایران را باز کرد تا بازی به پنالتی کشیده شده و ایران در نهایت ببازد.

-در سال 1988 تیم ملی ایران برابر عربستان با گل صحیح مرتضی کرمانی پیش افتاد اما جورج کورتنی داور انگلیسی گل سالم ایران را به اشتباه و شاید از عمد مردود اعلام کرد.

-تیم ملی ایران در دوازده حضورش در مرحله حذفی رقابت‌ها 3 بار در ضربات پنالتی مغلوب حریفانش شده است.

-تیم ایران هیچگاه از بازی‌هایی که در مرحله حذفی به وقت اضافی کشیده شده جام سالم به در نبرده است. سه بار در ضربات پنالتی و یک بار هم در وقت اضافه تیم ایران مغلوب حریفانش شده است.

تیم ملی ایران جام ملت‌های آسیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر