کد خبر: 716445 A

اوضاع برای گابریل ژسوس تغییر کرده. دو سال پیش که به منچسترسیتی آمد پسر جوان و آینده‌داری بود و حالا مردی شده که در ترکیب اصلی پپ گواردیولا حتی در مهم‌ترین بازی‌ها جای سرخیو آگوئرو را می‌گیرد، چون از مهاجم پرافتخار آرژانتینی بیشتر به درد تیم می‌خورد.

به گزارش ایلنا، این تغییر در شش ماه اخیر رخ داده که آگوئرو از نظر خیلی‌ها انتخاب اول تیم محسوب می‌شد. ژسوس در ماه دسامبر در مصاحبه با «اسپورته اینتراتیوو» گفت نیمه اول فصل را به‌سختی گذراند و بسیاری حتی هوادارانش درباره‌اش تردید کردند که اگر تیمش بخواهد در همه عرصه‌ها مبارزه کند، آیا به اندازه کافی برای اینکه پشتوانه آگوئرو در سیتی باشد، خوب هست یا نه؟

حالا بعد از یک ماه لبخند به چهره او برگشته. خانواده و دوستان این برزیلی که در سال اول حضورش در سیتی او را همراهی کردند، ژانویه گذشته نتوانستند ویزا بگیرند اما توانستند کریسمس بیایند و انرژی و انگیزه لازم برای اینکه ژسوس روی فرم بیاید را به او دادند. دو روز بعد از آن مصاحبه در بازی با اورتون دو گل زد اما بازی‌های فشرده ایام کریسمس را به‌دلیل آسیب‌دیدگی جزیی از دست داد. با شروع سال جدید دوباره آماده شده و در سه بازی اخیر تیمش هفت گل زده. شاید پنج‌تایشان برابر تیم‌های دسته پایینی بوده اما دوتای دیگر راهگشای سیتی برای پیروزی مهم برابر ولورهمپتون بود که باعث می‌شود پیروزی 10 روز قبل برابر لیورپول بی‌نتیجه نماند.

بازی سختی برای تیم گواردیولا بود. این تیم اوایل فصل از سیتی یک امتیاز گرفته بود؛ مثل آرسنال و منچستریونایتد، ضمن اینکه چلسی و تاتنهام را در لیگ برتر و لیورپول را در جام حذفی برده است.

اما ایده یک شگفتی دیگر اصلا شکل نگرفت. ژسوس سانتر زمینی لروی سانه روی پاس عالی آیمریک لاپورته را دقیقه 10 به گل اول بازی تبدیل کرد. شروع‌های خوب ویژگی بارز فصل سیتی بوده. آنها برای یازدهمین‌بار در 15 دقیقه ابتدایی به گل رسیدند و بعد از آنکه ویلی بولی به‌خاطر تکل روی برناردو سیلوا کارت قرمز مستقیم گرفت، احتمال لغزش سیتی حتی کمتر از قبل شد.

سیتی برابر تیم 10نفره آتش‌بازی راه نینداخت اما حرکات ترکیبی و سرعت رحیم استرلینگ منجر به یک پنالتی شد. ژسوس در بازی ماه نوامبر برابر شاختار قبل از زدن پنالتی سر خورد و به نظر رسید حتی با وجود هت‌تریک روزهای سختی را سپری می‌کند اما این‌بار آنقدر اعتماد به نفس داشت که روی پاتریسیو را به سمت اشتباه بفرستد. سیتی با آنکه بهترین بازی‌اش را انجام نداد، با گل به خودی کانر کودی پیروزی آسانی مقابل تیم دشوار نونو اسپیریتو سانتو به دست آورد.

ممکن است بحث شود که گل‌های ژسوس در یک ظرف تقدیمش شده یا برابر تیم‌های ضعیف بوده، اما این درست نیست. تا همین چند وقت پیش اوضاع برای بازیکن 21ساله خوب نبود، چون به‌خاطر از دست دادن فرصت‌های طلایی مقابل دروازه حریفان مورد انتقاد قرار می‌گرفت ضمن اینکه کل بازی‌اش تعریفی نداشت. او ماشین پرسینگ سیتی را از سرعت انداخته بود و خبری از پاس‌های تک‌ضرب با سانه و استرلینگ برای حرکات سریع نبود، اما دوشنبه شب ژسوس همان بازیکن مورد علاقه گواردیولا شد و این اتفاق خوبی است، بخصوص حالا که خانواده و محبوبانش به برزیل برگشته‌اند.

گواردیولا درباره ژسوس گفت: «حس می‌کنم پیشرفت کرده اما هنوز جا دارد. برایش آسان نیست که جای کسی مثل آگوئرو با آن کیفیت و سابقه را بگیرد. بعضی تیم‌ها با دو مهاجم بازی می‌کنند، ما با یکی. گابریل در هر جلسه تمرین طوری کار می‌کند که انگار جلسه آخر او است و این بهترین راه برای پیشرفت است. او بهتر می‌شود و من هم کمکش می‌کنم.»

آگوئرو شاید دوباره مرد اصلی شود و اگر چند روز قبل سرماخوردگی مختصری نداشت شاید در این بازی هم در ترکیب اصلی قرار می‌گرفت، اما او فشار بیشتری احساس می‌کند اگر زوج یا رقیبش در خط حمله همین فرم را حفظ کند. آگوئرو در سیتی آینده‌ای نداشت اگر به آمدن ژسوس به این تیم واکنش مثبت نشان نمی‌داد و همین واکنش باعث شد مهاجم کامل‌تری شود. گواردیولا حالا می‌خواهد به ژسوس هم کمک کند که ممکن است زمان بیشتری روی نیمکت به آگوئرو برسد اما هر کاری که برای ژسوس خوب باشد، برای آگوئرو و شانس موفقیت سیتی در این فصل هم خوب است.

گواردیولا منچستر سیتی لیگ جزیره ژسوس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر