کد خبر: 715435 A

رصد کردن کی‌روش و نوشتن از او یکی از سوژه‌های روتین رسانه‌های کلمبیایی است.

به گزارش ایلنا، توافق شفاهی کارلوس کی‌روش با کلمبیا برای هدایت تیم ملی این کشور بعد از رقابت‌های جام ملت‌ها سبب شده تا رسانه‌های کلمبیایی به دقت عملکرد کی‌روش را زیر ذره‌بین برده و عملکرد او را تحلیل کنند. در این میان پایگاه اینترنتی «تیمپو» کلمبیا درباره کارلوس کی‌روش گزارشی تحلیلی منتشر کرده و نگاهی متفاوت به کی‌روش داشته و او را از منظر فنی تحلیل کرده است.

تیمپو در این مطلب به بررسی ابعاد فنی شیوه مربیگری این مرد پرتغالی پرداخته و می‌نویسد: سیستم تاکتیکی کی‌روش از 2-4-4 و 3-3-4 و 1-3-2-4 تغییر کرده است. در حال حاضر و در واقع پس از جام جهانی 2018 روسیه، ایران با سیستم تاکتیکی 1-4-1-4 بازی می‌کند که در آن فشار روی خط میانی تیم است و متناسب با رویارویی با رقبایی است که بازیسازی را از خط دفاعی آغاز می‌کنند. نظم دفاعی یکی از اصول اولیه بازی تیم کی‌روش است و او بر بالا بردن تراکم بازیکنانش در میانه میدان و کم کردن فاصله میان خطوط تأکید دارد. 

او می‌تواند با تمام نفرات تیمش دفاع کند و سبک دفاعی تیمش را منطبق بر شیوه بازی حریف تغییر دهد. توازن میان دفاع و حمله و برقراری تعادل در خطوط تیم مطابق با خصوصیات بازیکنان موجود در تیم یکی دیگر از توانایی‌های کی‌روش است. او جزو سرمربیانی نیست که در فاز هجومی دست به ریسک می‌زنند و دوست ندارد که تیمش بی‌نظم و بدون حساب و کتاب دست به حمله بزند. یکی دیگر از ویژگی‌های بارز تیم کی‌روش، تلاش شدید و گسترده تمام بازیکنان و شرکت منسجم آنها در دفاع به هنگام از دست دادن توپ است. در این شرایط، بال‌های تیم هم به عقب می‌آیند و فاصله‌شان با مدافع کناری را کاهش می‌دهند و به این ترتیب دو لایه دفاعی در جناحین تشکیل می‌شود.

هافبک میانی هم در تیم تحت هدایت کی‌روش نقشی کلیدی دارد و می‌تواند نقطه آغاز حرکات هجومی تیم باشد. تملک توپ بدون ریسک نیز جزو دیگر خصوصیات برجسته تیم کی‌روش است. در جام جهانی 2018 با توجه به خصوصیات تیم‌های حریف (اسپانیا و پرتغال) مردان کی‌روش به طور متوسط تملک توپ 33 درصدی داشتند اما در تورنمنت فعلی، جام ملت‌های آسیا ایران مقابل یمن تملک توپ 70 درصدی داشت. ضدحملات سریع نیز یکی دیگر از نقاط قوت تیم‌ تحت هدایت کی‌روش است هرچند ایران هنوز هم در حملاتش نقاط ضعفی دارد.

تیم ملی فوتبال ایران کارلوس کی روش کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی ایران جام ملت های آسیا 2019
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر