کد خبر: 714838 A

ایگو کولاکوویچ در نشست خبری ؛

سرمربی تیم ملی والیبال در نشست خبری حاضر شد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش ایلنا، به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی والیبال ایران از ساعت 10 صبح روز یکشنبه در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه حاضر شد و درباره موضوعات مختلف پاسخگوی سوالات خبرنگاران شد.


مشروح نشست خبری سرمربی تیم ملی در ادامه می آید:

*جایی که مرا نخواهند، ادامه نخواهم داد

من با آقای داوری قراردادم را تمدید نکردم. همانطور که می دانید من قراردادی با فدراسیون در زمان ضیایی داشتم که یک پیوست داشت. آن پیوست را الان قانونی اش می کنیم. آقای ضیایی می توانستند قرارداد من را فسخ کنند؛ اگر رضایت نداشتند. اولین سوالی که من از داوری داشتم این بود که شما دوست دارید با من ادامه دهید یا خیر. من شخصا دوست ندارم جایی کار کنم که مرا نخواهند و مجبور باشند چنین کاری انجام دهند. در آن پیوستی که امضا کردیم، هیچ گونه بندی وجود نداشت که فدراسیون اجبار دارد مرا نگه دارد. داوری به من گفت وقتی از شما دعوت کردیم، یعنی می خواهیم کار را ادامه دهیم. اینکه چرا ضیایی نمی خواست با من همکاری داشته باشد، باید از خودش بپرسید؛ اما من چنین احساسی نداشتم.

* المپیک مهمترین هدف ما برای سال بعد است

سال آینده سال سختی برای ما خواهد بود. هدف اصلی ما این است که در المپیک نتیجه خوبی بیاوریم. تیم ملی کارهای فشرده ای در پیش دارد که یکی از آنها لیگ ملت ها است. بعد از آن مسابقات مقدماتی المپیک است. سپس رقابت های آسیایی را در پیش داریم. همچنین جام جهانی را در ژاپن داریم. اگر در مقدماتی المپیک نتوانیم موفق باشیم، یکسری مسابقات دیگر در پیش است. همانطور که متوجه شدید، مسابقات زیادی در پیش است و به اندازه کافی وقت نداریم. 9 بازیکن ایران خارج از کشور بازی می کنند. اگر من آنها را به تیم ملی دعوت کنم، آنها تازه می توانند اواسط ماه می به تیم ملی ملحق شوند. برای مسابقات دوستانه کار خیلی سخت خواهد بود چون وقت نداریم. من سعی خواهم کرد حداقل یک بازی دوستانه با یک تیم قوی داشته باشیم؛ یک هفته قبل از لیگ ملت ها. از سویی تیم جوانان مسابقات جهانی را در پیش دارد. همانطور که دیدید من بیشتر سعی کردم از بازیکنان جوان استفاده کنم؛ اما چون آنها رقابت های جهانی دارند، نمی توانم به اندازه کافی این بازیکنان را داشته باشم. تیم ملی بزرگسالان از همه مهمتر است؛ اما باید برای جوانان هم جای خاص خودش را نگه داریم. بزرگترین مشکل من این است که بازیکنان جوانان را چطور می توانم برای تیم ملی استفاده کنم. تقویم بسیار فشرده است و الان نمی توانم بگویم چه کاری خواهیم کرد. از همه مهمتر برای ما مقدماتی المپیک است.

* با کادرفنی اختلافی ندارم

من نمی دانم این حرفی که گفته می شود من با کادرفنی مشکلی داشتم، از کجا آمده چون هیچ مشکلی با هم نداشتیم. ما از روز اول تا آخر مثل یک تیم با هم کار کردیم. اگر ضیایی این را کرده، بهتر است خودتان از ایشان این موضوع را بپرسید. من قبلا هم گفته بودم از اینکه رتبه سیزدهم را به دست آوردیم، اصلا راضی نیستم. از روز اول تا روز آخر تمام تلاشم را کردم و نمی توانم بگویم من مقصر این نتایج بودم. در همان مصاحبه قبلی جواب دادم و الان هم می گویم مقصر نتایج تیم ملی من نیستم. من مسئولیت دارم؛ اما احساس نمی کنم که من مقصرم.

* هواداران قدرت واقعی والیبال ایران هستند

من واقعا به مردم ایران خیلی احترام می گذارم. به نظرم قدرت واقعی والیبال ایران هوادارانش هستند. تمام طرفداران طبیعی است که توقعاتشان بالا رفته باشد. به خاطر همین هم به آنها طرفدار می گویند. آنها دوست دارند بهترین نتیجه را تیم ملی به دست بیاورد. من تنها قولی که می توانم بدهم این است که من و کادرفنی سعی می کنیم بهترین نتایج را برای تیم ملی به دست آوریم. از شما خواهش می کنم درباره قرارداد صحبت نکنید چون نمی توانم صحبتی کنم.

* از رتبه ایران در مسابقات جهانی راضی نیستم

من فقط از رتبه ای که در مسابقات جهانی به دست آوردیم، راضی نیستم. وقتی درباره نتایج صحبت می کنیم، حتما حاشیه های اطرافش را هم باید بدانید که چه شده است. من دوست ندارم از خودم و نتایجی که به دست آوردیم، تعریف کنم چون این یک کار تیمی بوده است. یکی از نتایجی که واقعا قابل احترام و تعریف است مدال برنزی است که در جام قهرمانان قاره ها به دست آوردیم. همانطور که می دانید در آن رقابت ها ما فقط به برزیل باختیم. آمریکا، ایتالیا، فرانسه و ژاپن را بردیم. در تاریخ والیبال ایران این اولین مدالی بود که به دست آورده است. این را هم هیچ وقت یادآوری نمی کنید که این اولین مدال تیمی ایران در تمامی رشته ها هست.

* داوری دانش دارد و می تواند موفق باشد

خوش خبر نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا شناخته شده است. رفتار، دانش و روانشناسی او آنقدر کامل است که می تواند به تیم ملی کمک کند. واقعیت این است که با داوری درباره خوش خبر صحبت کردم. من شرطی نگذاشتم؛ اما یکی از خواسته های من این بود که خوش خبر حتما دوباره با من همکاری کند. با اینکه داوری را مدت کوتاهی است که می شناسم، احساس می کنم که او جرات و دانش خوبی دارد و می تواند موفق باشد. من واقعا دوست دارم خوش خبر جزوی از تیم ما باشند و اگر دست من بود، همین الان او را می آوردم.

* به بازیکنان جوان می گویم، صبر داشته باشید

اولین باری که من به ایران آمدم، فدراسیون از من خواست که در تیم ملی جوانگرایی کنم. جوانگرایی در تیم ملی به تدریج و با سرعت کم انجام می شود. به نظرم این نسل نوجوانان که طلای جهان هم گرفته اند، یکی از بهترین ها هستند و می خواهیم از آنها استفاده کنیم. تمام مدت از جوانان استفاده خواهم کرد. معتقدم فقط از طریق استفاده از جوانان می توانیم نتایج خوبی کسب کنیم. در مسابقات جهانی سال قبل فقط 3 نفر از آن نسل یعنی شریفی، حضرت پور و توخته را در اختیار داشتیم. همچنین صابر کاظمی را داشتیم. در ایران بازیکنانی در این سن و سال هستند که استعداد بالایی دارند. تنها چیزی که به بازیکنان جوان و خبرنگاران می خواهم بگویم که صبر داشته باشند. همه ما در زندگی مان جوان بودیم و فراز و نشیب های زیادی داشتیم. وقتی جوانان با بزرگسالان میکس می شوند، می توانند یک تیم خوب را تشکیل دهند.

* هر روز با داوری در ارتباط هستم

طلبی که من از فدراسیون داشتم، هیچ ربطی به بازگشتم نداشت. من هر روز منتظر بودم که از ایران تماس بگیرند و برنامه را به من بگویند. خودم به ضیایی نامه زدم و برنامه ام را پرسیدم. متاسفانه جواب درستی نگرفتم؛ اما از زمانی که داوری آمده، هر روز با هم در ارتباط هستیم. من درباره اینکه آیا طلبم را به دست می آورم یا خیر؛ فکر نمی کنم چون یک مربی حرفه ای هستم.

* دوست ندارم به حاشیه بروم

من واقعا دوست ندارم به حاشیه بروم. اگر یادتان باشد، من سال اولی هم که کارم تمام شد، از ژاپن به صربستان برگشتم. این بار هم دقیقا همینطور بود. بعد از بلغارستان که خیلی نزدیک به کشورم است، به صربستان برگشتم. به کشورم رفتم که به خانواده خودم باشم و استراحت کنم تا از طرف فدراسیون به من خبر بدهند. من می دانم خود آقای خوش خبر مشکلات زیادی با فدراسیون داشتند؛ اما هیچ وقت این صحبت ها را به من انتقال نمی دادند. من نمی دانم او چه چیزی گفته و چه مسائلی بوده است.

* از طریق فدراسیون با رسانه ها صحبت می کنم

من تا به حال چنین چیزی نگفتم که قرار بود به ایران برگردم و نشست خبری بگذارم؛ اما ضیایی چنین اجازه ای نداده است. من به خاطر همین موضوع اعلام کردم جواب خبرنگاران را فقط از طریق فدراسیون می دهم. به طور کلی از طریق رسانه ها دوست ندارم به فرد دیگری حمله کنم.

* بازیکنان به جای من تصمیم نمی گیرند

بحث بازیکن سالاری در تیم ملی را نمی فهمم. نمی دانم چرا چنین بحثی پیرامون سعید معروف مطرح می شود. من فقط یک بار از طریق ایمیل با معروف ارتباط گرفتم و درباره وضعیتش در ایتالیا پرسیدم. من از 1997 مربی تیم های مختلف ملی هستم. تمام نتایج و موفقیت هایی که به دست آوردم، فقط به خاطر تصمیماتی است که خودم گرفتم. همیشه با بازیکنان بزرگ کار کردم. در زندگی من بازیکنانی مثل معروف زیاد بودند. من به همه آنها احترام گذاشتم؛ مثل اینکه در ایران هم برای غفور و موسوی قائل هستم. یکی از تیم هایی که احساس می کنم از سوی بازیکنان به کار من احترام گذاشته می شود، ایران است. آنها به کار من احترام می گذارند و من هم به آنها احترام می گذارم. اگر کشتی که من ناخدای آن هستم، نتوانم درست آن را هدایت کنم، از آن پیاده می شوم. قبلا این صحبت ها را شنیده بودم که بازیکنان برای تیم ملی تصمیم می گیرند؛ اما در تیم من چنین چیزهایی وجود ندارد.

* تیم ملی برای کل مردم است

من نمی دانم چه کسی اگر خوش خبر نباشد، من بازی نخواهم کرد. من به خاطر این نبود که از خوش خبر خواستم به تیم ملی برگردد. دلیل خواسته من این بود که او حرفه ای کار می کند. من بازیکنانی که احساس کنم برای تیم ملی آماده هستند و نمی خواهند بازی کنند، اصلا دعوتشان نمی کنم. آنها باید به مردم در این رابطه توضیح دهند. مردم ایران هستند که این ها را به تیم ملی دعوت می کنند، نه من. اصلا برای من عاقلانه نیست که یک بازیکن بگوید به خاطر یک موضوعی نمی خواهم برای تیم ملی بازی کنم چون آنها وقتی برای تیم ملی بازی می کنند، برای کل مردم ایران است.

* تمام بازی های لیگ را دنبال کردم

من از روز اول لیگ، تمام بازی ها را دنبال کردم و آنها را تماشا کردم. از طریق فدراسیون ویدیوی تمام مسابقات به دست من می رسد. همچنین تمام بازیکنانی که در اروپا هستند را هم پیگیری می کنم. بازی های لیگ به ویژه مرحله پلی آف را از نزدیک می بینم. کار اصلی من درست بعد از پایان لیگ ایران خواهد بود. فقط لژیونرها یک ماه بعد از آن اواسط ماه می به ما اضافه می شوند.

* مقصر را نباید تیرباران کرد

شاید در ترجمه اشتباهی ایجاد شده باشد. من گفتم مسئول هستم؛ اما مقصر نیستم. من از اینکه رتبه سیزدهم را به دست آوردیم، ناراحت هستم؛ اما جلوی آیینه نمی ایستم و به خودم نمی گویم که تو مقصر هستی. من از روز اول همراه دوستانم تمام علم و دانش خودم را برای تیم ملی استفاده کردم. شما شاید بتوانید بگویید من کیفیت خاصی نداشتم که تیم ملی نتیجه نگرفت؛ اما بازهم می گویم جلوی آیینه به خودم نمی گویم مقصر هستم. شما چرا اصلا دنبال مقصر می گردید؟ مگر چه انتظاری داشتید؟ اگر کسی کم کاری کرده باشد، بحث جدایی است؛ اما وقتی همه تمام تلاش خود را کردند، این حرف درست نیست. من مخالف این هستم که بگوییم فلان فرد مقصر است و باید او را تیرباران کرد! نتایج جزیی از ورزش است و ممکن است یک بار سیزدهم یا هشتم شوید. فدراسیون کیفیت کار ما را دیده و تحلیل کرده است. وقتی بعد از 9 سال سرمربی صربستان بودم، استعفا دادم چون احساس کردم یک جا تصمیم اشتباهی گرفتم. به خاطر همین من استعفا دادم؛ اما اینجا احساس مقصر بودن را ندارم.

* انتخابی المپیک سخت تر از المپیک است

برای المپیک 12 تیم ملی انتخاب می شوند که از طریق مسابقات بسیار سنگین و مشکل این اتفاق می افتد. در مسابقات مقدماتی خیلی سخت تر می توان نتیجه گرفت، تا خود المپیک. در تاریخ ایران فقط یک بار توانسته به المپیک برود. من با صربستان 3 دوره المپیک را سپری کردم. بعد از آن صربستان نتوانست به المپیک برود. فقط می خواهم بگویم بازی های مقدماتی چقدر سخت است. ایران واقعا حقش است که در المپیک باشد؛ اما راهش بسیار سخت است. وقتی ما وارد المپیک شدیم، بعد می توانیم راجع به اینکه چه مقامی بیاوریم، خوب صحبت کنیم.

تیم ملی والیبال ایران فدراسیون والیبال ایران ایگو کولاکوویچ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر