کد خبر: 712669 A

سفر به امارات، قرار است پایان دوران انتظار و حسرت ایران در جام ملت‌های آسیا باشد.

به گزارش ایلنا، بعد از 15 سال ایران را به نیمه نهایی ببرد، بعد از 43 سال به فینال برساند و با جام قهرمانی، پایانی رویایی را رقم بزند. آنها برای رسیدن به این هدف، باید روند نزولی را تبدیل به روند صعودی کنند.

نتایج ایران در جام ملت‌ها، همیشه شیب نزولی داشته است. ما سه دوره اولی که در جام ملت‌ها شرکت کردیم، به قهرمانی رسیدیم؛ سه جامی که آخرین حضور ایران در فینال هم بود. سه دوره بعد، ایران در نیمه نهایی حذف شد. در این سال‌ها هم همیشه حضور ایران در نیمه نهایی تضمین شده بود اما از قهرمانی، به جمع 4 تیم پایانی افت کرد.

برای 4 دوره بعدی، ایران یک دوره در میان به نیمه نهایی می‌‌رسید. جام ملت‌های 1992، ایران برای نخستین بار به نیمه نهایی نرسید و سال 2000 هم این اتفاق کم سابقه تکرار شد. سال‌های 1996 و 2004 اما ملی پوشان دوباره تا نیمه نهایی جلو رفتند و سوم شدند. در سه دوره بعد، ایران دیگر به نیمه نهایی هم نرسید. سال 2007 با امیر قلعه‌نویی، سال 2011 با افشین قطبی و سال 2015 با کارلوس کی‌روش، ایران در یک چهارم نهایی حذف شد و در نیمه نهایی حاضر نبود.

نتایج ایران در جام ملت‌ها از قهرمانی پیاپی به حضور دائم در نیمه نهایی، حضور یک دوره در میان در نیمه نهایی و سه دوره عدم حضور بین 4 تیم آخر رسیده است. روندی نزولی که در امارات باید به پایان برسد. ایران دوباره به جام نزدیک شود و این بار بدون بدشانسی، بتواند آن را لمس کند.

به خاطر همین، سوال مهم این روزها این است که آیا کارلوس کی‌روش پرتغالی بعد از 8 سال حضور در فوتبال ایران جام می‌آورد؟

حقیقی، فروزان، خسرو حیدری، جلال حسینی، خانزاده، امیر‌حسین صادقی، نکونام، تیموریان، قوچان‌نژاد، رفیعی و پولادی یازده نفری هستند از فهرست 23 نفره جام ملت‌های قبلی که در این دوره جایی در تیم ملی ندارند.

از این جمع سه نفر به علاوه پولادی از فوتبال کنار رفته و خداحافظی کرده‌اند. خانزاده در آخرین اردو خط خورده، حیدری مدت‌هاست دعوت نمی‌شود. سید جلال در اوج شایستگی خط خورده، رفیعی و حقیقی و فروزان هم جایگاه قبلی را نزد کی‌روش ندارند.

از ترکیب اصلی اما همه نفرات جز طارمی در جام ملت‌های قبلی شاگرد کی‌روش بودند و این یعنی تیمی دست نخورده که به قول کریمی هیچ تیمی از ایران در ادوار جام ملت‌ها امکانات آن را نداشته است.

  آیا کی‌روش با این تیم بعد از هشت سال برای فوتبال ایران جامی می‌آورد؟ آیا می‌تواند روند نزولی تیم ملی متوقف شود؟

تیم ملی فوتبال ایران جام ملت های آسیا کارلوس کی روش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر