کد خبر: 711945 A

مهاجم نیجریه‌ای پرسپولیس در فهرست مازاد نیم فصل قرار گرفته و بررسی آماری عملکرد او دلیل این تصمیم را روشن می‌سازد.

به گزارش ایلنا، روزی که پرسپولیس مهاجم خارجی و موفق پیکان را خرید، هواداران سرخ آینده خط حمله تیم را روشن‌تر از همیشه دیدند. انتظار این بود که گادوین منشا خیلی سریع خودش را پیدا کند و به ماشین جدید گلزنی تیم تبدیل شود. آینده‌ای که البته خیلی رویایی پیش نرفت و انگار موتور منشا هیچ‌وقت به طور کامل در پرسپولیس روشن نشد.

او در 18 ماه اخیر در لیگ ایران تنها 5 گل به ثمر رسانده است، آماری عجیب و دور از انتظار. مساله‌ای که شاید حداقل بخشی از آن ریشه در ذهنیت مهاجم خارجی پرسپولیس داشته باشد. در بازی‌های مهم و بزرگ پرسپولیس در لیگ برتر و لیگ قهرمانان، منشا همواره کیفیت و تلاش مضاعفی را از خود نشان داده و با تمام وجودش در زمین بازی کرده است اما در بازی‌های کم اهمیت‌تر به نظر منشا تمرکز کمتری دارد و این مساله منجر به اشتباهات بیشتر و در نهایت ارائه یک عملکرد سطح پایین‌تر می‌شود.

از نظر فنی نیز مقایسه عملکرد او در لیگ‌های هفدهم و هجدهم نکات جالبی را در خود دارد. با استناد به آمار متریکا، تعداد لمس توپ‌های منشا در جریان بازی تغییر خاصی نکرده (34 به 36) اما او در لیگ گذشته شوت‌های بیشتری زده (3.6 برابر 2.2) از سمتی دیگر، منشا در لیگ امسال به بازیکن خلاق‌تری تبدیل شده و پاس‌های کلیدی بیشتری ارسال می‌کند (1.0 برابر 0.7). او حتی در نبردهای هوایی، در لیگ امسال موفقیت بیشتری را داشته است (2.8 برابر 2.2).

احتمالا یکی از دلایل اصلی خط خوردن او،‌ کم شدن تکاپو و خشونت او در فاز دفاعی است. آمار نشان می‌دهد که منشا در لیگ هفدهم،‌ عملکرد دفاعی بیشتری داشته (1.1 به 0.7)، و تقریبا دو برابر امسال، روی بازیکنان حریف مرتکب خطا می‌شد (3.0 به 1.6). خطای دو برابری یعنی پرسینگ سنگین‌ و سخت‌گیرانه‌تر. مساله‌ای که برای سبک بازی پرسپولیس اهمیت زیادی دارد و این ضعف در عملکرد امسال او ممکن است در چشم برانکو خیلی پررنگ جلوه کرده باشد.

حالا پرسپولیس می‌خواهد به یک خارجی دیگر به نام ماریو بوتیمیر اعتماد کند. یک خارجی دیگر که قبل از حضور در پرسپولیس، آمار بسیار خوبی ثبت کرده اما بهتر است خیلی سریع در مورد او نیز رویاپردازی نشود.

باید دید مهاجم جدید کروات پرسپولیس می‌تواند یک کیفیت سطح بالا را در تمام بازی‌ها برای تیمش حفظ کند یا نه. گادوین منشا نیز برای دفاع از اعتبار خودش احتمالا به دنبال یک پروژه مطمئن‌تر خواهد رفت. پروژه‌ای مانند باشگاه قبلی‌اش پیکان، که کل تیم برای او بازی خواهند کرد. مساله‌ای که شاید به درخشش بیشتر او کمک کند.

 

منبع: متریکا

پرسپولیس لیگ برتر فوتبال گادوین منشا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر