کد خبر: 710587 A

بررسی رقیبان تیم ملی در دور گروهی

کشور جنگ زده یمن به لطف 24 تیمی شدن جام ملت های آسیا اولین حضورش را در جام ملت های آسیا تجربه خواهد کرد .

تیم ملی یمن که در رنکینگ فیفا رتبه 135 را در اختیار دارد، صعودش به مرحله نهایی این دوره از رقابت‌ها نیز به نوعی از شگفتی‌های دور مقدماتی به حساب می‌آید. حضور آنها در جام ملت‌های آسیا بهترین عملکرد این تیم از سال 1990 و بعد از به وجود آمدن کشور مستقل یمن، که  از تلفیق 2 کشور یمن شمالی و یمن جنوبی به وجود آمده، است.

این کشور  طی چند سال اخیر با توجه به جنگ و شرایط سیاسیاوضاع داخلی مناسبی ندارد با این حال بعد از عدم موفقیت در گروه به پلی‌آف رفت و توانست با شکست 2-1 نپال در آخرین بازی به این رقابت‌ها راه پیدا کند که این بازی از بازی های خاطره انگیز فوتبال یمن به حساب می‌آید.

یمن که از آخرین تیم‌های صعود کننده به جام ملت‌ها در امارات بود،  در دور مقدماتی توانست  به 6 پیروزی  و 5 تساوی از 18 بازی دست یابد و آمار  23 گل زده و 16 گل خورده را به جا گذاشت که آمار خوبی برای این تیم به حساب می‌آید.

این تیم که به شیاطین سرخ نیز ملقب است  در دور مقدماتی  رقابت‌ها سه سرمربی را روی نیمکت خود تجربه کرد که در نهایت یان کوچیان اسلواک بود که آنها را به رویای حضور در جام ملت‌ها رساند. نکته جالب توجه این مربی اهل اسلواکی این است که قرارداد او به شکل مربی پروازی است و البته در این مدت توانست نقش پررنگی در تیم ملی این کشور به جا بگذارد و از حیث کیفی آنها را به پیشرفت بزرگی نزدیک کرد. سرمربی‌ای که توانست به خوبی با موانع رو به رو که بزرگترین آن ها عدم حضورش در این کشور به علت اوضاع داخلی بود کنار بیاید و یمن را به بزرگترین افتخار فوتبالی‌اش برساند.

از بازیکنان کلیدی یمن می‌توان به کاپیتان این تیم الساسی اشاره کرد؛ هافبک با‌تجربه‌ای که به خوبی توانسته نقش رهبری را در داخل تیم ایفا کند.

المطری وینگر چپ 24 ساله تیم الحصن امارات نیز از عوامل اصلی صعود تیم یمن به این تورنمنت بود و با 4 گل زده در دور مقدماتی بار اصلی گلزنی یمن را به دوش کشید .

matry

دیگر بازیکن کلیدی تیم یمن احمد الصروری است ،بازیکن جوان و 20 ساله ای که از سال 2015 توانسته 9 بازی ملی انجام دهد ،  شروع درخشش این بازیکن با 2 گلی بود که در مقدماتی جام جهانی 2018 در سن 17 سالگی وارد دروازه حریفان کرد .

الصروری هم اکنون در دسته چهارم لیگ برزیل بازی می‌کند و جام ملت های آسیا می‌تواند ویترین مناسبی برای درخشش این بازیکن باشد .

شاگردان کوچیان که راه طولانی‌ را برای صعود طی کردند در آماده سازی خود قبل از مسابقات نیز عملکرد خوبی نداشتند و هر 3 بازی تدارکاتی خود برابر سوریه، امارات و عربستان (بازی با عربستان در شرایطی که این کشور درگیر جنگ با آنهاست از نکات جالب آماده‌سازی شاگردان کوچیان محسوب می‌شود) را واگذار کردند، لازم به ذکر است که 2 بازی دوستانه این تیم نیز  برابر تاجیکستان و فلسطین نیز لغو شد. 

بازیکنان و کادرفنی یمن امیدوارند با خلق شگفتی و موفقیت در امارات بتوانند شادی را به ملت‌شان که سال هاست درگیر جنگ هستند  تزریق کنند.

یمن در اولین بازی اش در این رقابت ها در شهر ابوظبی  به مصاف تیم ملی ایران خواهد رفت سپس در شارجه مقابل ویتنام قرار خواهد گرفت و در آخرین بازی اش در در دبی به با عراق دیدار خواهد کرد.

گزارش: امیررضا خانی

جام ملت های آسیا 2019
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر