کد خبر: 710546 A

5 نیمه نهایی و 5 شکست در ضربات پنالتی

تیم ملی ایران از روز دوشنبه کارش را در مرحله گروهی رقابت‌های جام ملت‌های آسیا 2019 آغاز می‌کند.

به گزارش ایلنا،تیم ملی ایران از روز دوشنبه کارش را در مرحله گروهی رقابت‌های جام ملت‌های آسیا 2019 آغاز می‌کند. با توجه به نحوه گروه‌بندی رقابت‌ها و شناختی که از توان تیم ملی ایران وجود دارد انتظار می‌رود تیم ملی از گروهش صعود کند اما آنچه دغدغه بزرگ است بازی‌های مرحله حذفی است. تجربه ثابت کرده تیم ملی ایران نباید بگذارد بازی‌هایش به پنالتی کشیده شود چرا که مغلوب پنالتی‌ها در دیدارهای مرحله حذفی بوده است.

درد مشترک با انگلیسی‌ها

تیم ملی انگلستان همواره به اینکه در ضربات پنالتی به موفقیت نمی‌رسد معروف است اما نگاهی به کارنامه تیم ایران در رقابت‌‌های جام ملت‌های آسیا نشان می‌دهد که سه شیرها یک رقیب جدی در نحسی پنالتی دارند. تیم ملی ایران 5 بار بازی‌هایش را در ضربات پنالتی در مرحله حذفی جام ملت‌ها باخته است. این درحالی جالب می‌شود که بدانیم ایران هربار در مرحله حذفی کارش به پنالتی کشیده شده باخته است.

1984: تعویض بی ثمر

در سال 1984 تیم ملی ایران برای اولین بار در مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌ها با عربستان بعد از تساوی یک بر یک در صد و بیست دقیقه کارش به پنالتی کشیده شد. محمد پنجعلی ضربه پنالتی چهارم را گل نکرد اما عربستانی‌ها هر 5 ضربه را تبدیل به گل کردند. کلید این بازی تعویض دروازه بان تیم ملی ایران در وقت‌های اضافه بود. ناصر ابراهیمی سرمربی وقت تیم ملی که در طول بازی با تعویض اشتباه ناصرمحمدخانی برد را با تساوی تعویض کرده بود این بار در دقیقه 117 حافظ طاحونی را به بازی فرستاد که او هیچکدام از 5 پنالتی حریف را نگرفت.

1996: چهره مبهوت دایی

یکی از زیباترین بازی‌های تاریخ جام ملت‌ها می‌تواند بازی ایران و عربستان در مرحله نیمه‌نهایی جام ملت‌های آسیا 1996 باشد. یک بازی جذاب که اگر داور پنالتی روی استیلی و گل خداداد را دیده بود ایران قبل از پنالتی کار را تمام می‌کرد اما کار به پنالتی کشید. این بار هم مایلی‌کهن در دقیقه 119 عابدزاده را به جای نکیسا به میدان فرستاد اما عابدزاده دو پنالتی را گرفت هرچند دایی، یزدانی، خاکپور توپ‌های‌شان را گل نکردند. تیم ایران برای دومین بار در ضربات پنالتی حذف شد.

2004: چیپ‌ترین چیپ جهان

یکی از بهترین تیم‌های ملی ایران در تاریخ جام ملت‌ها بعد از شکست دادن کره جنوبی، برابر چین باز هم با مشکلات داوری مواجه شد و بازی یک بر یک به پنالتی کشید. ایمان مبعلی و یحیی گل‌محمدی ضربات پنالتی‌شان را از دست دادند تا قهرمان واقعی رقابت‌ها سوم شود. ضربه چیپ یحیی گل‌محمدی که باعث باخت ایران شد یکی از تصاویر تلخ و خاطره‌انگیز این جام بود.

2007: موشک عمل نکرده

تیم ملی ایران در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا به مصاف تیم ملی کره‌جنوبی رفت و بازی در صد و بیست دقیقه با مساوی بدون گل به پایان رسید. جالب است که در این بازی هم امیر قلعه‌نویی در دقیقه 119 وحید طالب‌لو را به جای حسن رودباریان به بازی آورد و طالب‌لو یک پنالتی را هم گرفت اما پنالتی رسول خطیبی و مهدی مهدوی‌‌کیا را دروازه‌بان کره‌جنوبی گرفت تا ایران بار دیگر در پنالتی‌ها حذف شود.

2015: خنجر ویلیامز

کارلوس کی‌روش هنوز از بنجامین ویلیامز استرالیایی داور بازی ایران و قطر در جام ملت‌های 2015 عصبانی است. با این وجود تیم ملی ایران ده نفره هم توانست به بازی برگردد و بازی را به تساوی بکشاند. در ضربات پنالتی اما عراقی‌ها یک پنالتی را هدر دادند اما برای تیم ملی ایران احسان حاج‌صفی و وحید امیری پنالتی‌های‌شان را هدر دادند و بازی به نفع عراق تمام شد.

تیم ملی ایران جام ملت‌های آسیا 2019
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر