کد خبر: 709611 A

هر چه از زمان بازی‌های (لیگ بسکتبال) NBA در فصل 2019-2018 می‌گذرد تنور رقابت ابرستاره‌ها برای انتخاب به عنوان ارزشمندترین بازیکن (MVP) داغ و داغ‌تر می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، تعدادی از آنها مثل جیمز هاردن، لبران جیمز، استفن کری، کوین دورنت و راسل وستبروک در فصول اخیر سابقه به دست آوردن این عنوان را داشته‌اند و این فصل هم در میان مدعیان کسب آن قرار دارند.

لبران جیمز که فصل پیش بازیکن کلیولند کاوالیرز بود با پیوستن به لیکرز در ابتدای فصل کارشناسان را به تب و تاب این سوال انداخته بود که آیا برای بار پنجم می‌تواند برترین بازیکن شود؟ انتخاب بهترین بازیکن تا سال 2010 بر عهده هیات ژوری بود، ولی بعد از آن توسط رای‌گیری اینترنتی برگزیده می‌شود.

با این حال میانگین امتیاز، اسیست، ریباند، توپ‌ربایی و بلاک‌شات در هر بازی پنج فاکتوری است که روی این انتخاب تاثیر دارد. لبران جیمز تا آخرین روزهای سال 2018 نتوانسته در این آمار و ارقام جزو اولین‌ها باشد، با این حال لیکرز با درخشش او تا اینجای فصل خوب ظاهر شده و نتایج قابل قبولی کسب کرده است.

هاردن، امتیازآورترین

جیمز هاردن، ستاره محبوب تیم هیوستون راکتز با میانگین 33 امتیاز توانسته تا اینجا امتیازآورترین بازیکن فصل باشد. او فصل گذشته هم توانست عنوان ارزشمندترین بازیکن لیگ را به دست آورد و با ادامه این روند می‌تواند این عنوان را تکرار کند.

هاردن با 196 سانتیمتر قد و   100 کیلوگرم وزن از دانشگاه ایالتی آریزونا وارد لیگ NBA شده است. تیم قبلی او اوکلاهماسیتی تاندرز بود ولی به دلیل اینکه نمی‌خواست نفر ششم تیم باشد به هیوستون پیوست. او اولین بازیکن تاریخ باشگاه راکتز است که توانسته 60 امتیاز در یک بازی را به دست بیاورد و بالاتر از کلوین مورفی که پیش از این 57 امتیاز کسب کرده بود، قرار بگیرد.

 رکورد دیگری نیز برای هاردن به ثبت رسید؛ او به اولین بازیکنی تبدیل شد که توانست 60 امتیاز و 10 اسیست در یک بازی به ثبت برساند. مایکل جردن و وست‌بروک، پیش از این، با 57 امتیاز این رکورد را به ثبت رسانده بودند. جیمز هاردن فصل گذشته هم با کسب میانگین 30/4 امتیاز در هر بازی امتیازآورترین بازیکن شد.

کوین دورنت با کسب متوسط 28/6 امتیاز در هر بازی توانسته بعد از هاردن در رتبه دوم قرار بگیرد. او در پست اسمال فوروارد بازی می‌کند و در درفت ۲۰۰۷ به تیم سیاتل سوپرسانیکس پیوست، ولی یک سال بعد به تیم اوکلاهماسیتی تاندر رفت. او با شماره پیراهن 35 وارد دنیای حرفه‌ای بسکتبال شد، به احترام مربی دوران دبیرستانی‌اش که در 35 سالگی به قتل رسیده بود. دانشگاه تگزاس هم به افتخار کوین دورنت شماره ۳۵ خود را برای همیشه بازنشسته کرد. او در سال 2016 عنوان ارزشمندترین بازیکن لیگ را به دست آورد و در سال 2016 به گلدن‌استیت پیوست تا با این تیم دو فصل متوالی قهرمان شود.

نفر سوم این فهرست آنتونی دیویس از تیم نیواورلینز پلیکانز با میانگین 28/5 امتیاز در هر بازی است و استفن کری از گلدن‌استیت 28/5 و لبران جیمز 27/3 در رده چهارم و پنجم قرار دارند. کری که به تازگی از مصدومیت برگشته دو بار سابقه کسب عنوان ارزشمندترین بازیکن را دارد.

وستبروک، سلطان اسیستو توپ‌ربایی

در قسمت اسیست یا همان پاس منجر به گل  راسل وستبروک با میانگین 10/2 پاس در هر بازی در رتبه اول ایستاده. او قبل از پیوستن به اوکلاهما برای دانشگاه UCLA توپ می‌زد.

 راسل وستبروک در مسابقات آل استار ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ جایزه بهترین بازیکن را دریافت کرد. او در سال ۲۰۱۵ بالاتر از لبران جیمز، استیفن کری و جیمز هاردن امتیازآورترین بازیکن NBA شد. در فصل۲۰۱۷–۲۰۱۶ رکورد بیشترین تریپل دبل که در اختیار اسکار رابرتسون بود را شکست و عنوان ارزشمندترین بازیکن را هم به دست آورد.  او در فهرست بیشترین توپ‌ربایی هم با میانگین 58/2 در هر بازی در رده اول ایستاده

نفر دوم فهرست اسیست کایل لاوری است. او با میانگین 9/8 پاس در هر بازی توانسته به این رتبه برسد. تیم او یعنی تورنتو رپتورز هم در حال حاضر در رده دوم جدول کنفرانس شرق قرار دارد.

 او سابقه بازی در تیم‌های ممفیس گریزلیز و هیوستون راکتز را هم دارد. لاوری به همراه تیم ملی بسکتبال ایالات متحده آمریکا توانسته مدال طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو را کسب کند.

دراموند، بیشترین ریباند

آندره دراموند با میانگین 15/3ریباند در هر بازی از آغاز لیگ تا کنون توانسته نفر اول باشد. لازمه مهارت ریباند یا گرفتن توپ‌هایی که وارد سبد نمی‌شود، پرش ارتفاع بیشتر، قد بلند و قرار گرفتن در موقعیت مناسب است. دراموند عضو باشگاه دیترویت پیستونز است و فصل گذشته هم نفر اول ریباند لیگ NBA بود.

د اندره جردن، سنتر قدرتمند تیم دالاس  با میانگین 14/2ریباند در هر مسابقه عنوان دوم این فهرست را به خود اختصاص داده است. او از سال ۲۰۰۸ تا فصل گذشته عضو تیم لس‌آنجلس کلیپرز بود. جردن به همراه تیم ملی بسکتبال ایالات متحده آمریکا توانست به مدال طلای المپیک ریو برسد. تیم دالاس ماوریکس با در اختیار گرفتن جردن و لوکا دانچیچ، نتایج خوبی را کسب کرده است.

میلز ترنر، بیشترین بلاک شات

سد یا منحرف کردن توپ بازیکنان تیم حریف را بلاک‌شات می‌گویند. اجرای صحیح این مهارت هم مانند ریباند تا حد زیادی نیاز به قامت بلند دارد. میانگین 83/2 بلاک در هر بازی آماری است که میلز ترنر از شروع فصل تا کنون به خود اختصاص داده است.

 ترنر در سال 2015 وارد NBA شده است. در پست سنتر و پاور فوروارد بازی می‌کند و عضو تیم ایندیانا پیسرز است. نفر دوم بلاک‌شات، آنتونی دیویس است که نسبت به فصل قبل یک رده نزول کرده. این ملی‌پوش آمریکایی میانگین 69/2 بلاک در هر بازی را ثبت کرده است.

گزارش: علی رضایی

بسکتبال لیگ بسکتبال NBA
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر