کد خبر: 709217 A

میزبانی با گنجایش کم!

جام ملت‌های آسیا در حالی به انجام می‌رسد که ورزشگاه‌های میزبان این تورنمنت اغلب از گنجایش کمی برخوردار هستند.

به گزارش ایلنا، امتیاز میزبانی هفدهمین دوره مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا در اسنفدماه سال 1393 به کشور امارات رسید. کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا به ریاست شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه، رئیس AFC در منامه بحرین برگزار شد و در رقابت نهایی برای کسب میزبانی این تورنمنت فوتبالی بین دو کشور ایران و امارات این امارات بود که در نهایت به تشخیص کارشناسان AFC، شرایط بهتری برای میزبانی این مسابقات داشت.

امارات از همان سال شروع به جذب سرمایه گذاران کرد و برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب جهت برگزاری بهترین شرایط میزبانی دست بکار شد.

قرار شده سری جدید مسابقات که به جای 16 تیم در آن 24 تیم شرکت می‌کنند در 8 ورزشگاه برابر هم مصاف بدهند که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید:

زاید اسپورت سیتی (شهر ابوظبی)

1

بی شک بهترین و با کیفیت ترین استادیوم جام ملت های 2019  آسیا این ورزشگاه خواهد بود! استادیومی در دل شهر پر زرق و برق ابوظبی با گنجایش 85 هزار نفر که تحت تملم فدراسیون فوتبال کشور امارات است و از آن به عنوان نگین پادشاهی یاد می شود، در مقایسه با دیگر استادیوم های کشور میزبان، این ورزشگاه یک سر و گردن بالاتر از باقی گزینه‌ها قرار دارد. ورزشگاهی که چند هفته پیش فینال جام باشگاه‌های جهان بین دو تیم العین امارات و رئال مادرید را میزبانی کرد در جام ملت‌ها هم بازی نهایی را شاهد خواهد بود. بازی افتتاحیه نیز بین دو تیم امارات و بحرین در این ورزشگاه به انجام خواهد رسید.

 

محمد بن زاید (شهر ابوظبی)

2

ابوظبی به طور کل از سطح کیفی بیشتر و برتری نسبت به شهر دبی به لحاظ ساختار ورزشی قرار دارد، استادیوم محمد بن زاید یکی دیگر از بهترین میزبان های جام ملت های آسیا 2019 است که می تواند با گنجایش 42 هزار نفری اش هواداران حاضر در این استادیوم را راضی از تماشای سازه ای عظیم و جذاب به خانه بفرستد، این ورزشگاه در تملک انحصاری باشگاه الجزیره است. این ورزشگاه علاوه بر بازی‌های مرحله گروهی یک بازی مرحله حذفی، یک چهارم نهایی و نیمه نهایی را میزبانی می‌کند.

 

استادیوم آل نهیان(شهر ابوظبی)

3

این استادیوم که اسکلت و ساختارش از فضای سنتی عربی الهام گرفته است در قلب شهر احداث شده و متاسفانه در میزان حجم گنجایش تماشاگر ظرفیت بسیار اندکی را داراست، چرا که آل نهیان تنها ظرفیتی 12 هزار نفری دارد! ورزشگاه اختصاصی باشگاه الوحده به همین دلیل به خیر از بازی مرحله گروهی تنها یک بازی از دور حذفی را میزبانی خواهد کرد. گفتنی است دیدار تیم ملی کشورمان برابر ویتنام در این ورزشگاه به انجام می‌رسد.

 

راشد استادیوم (شهر دبی)

4

آل راشد یکی از استادیوم های میزبان جام ملت‌های آسیاست که با 18 هزار نفر گنجایش از یک سال گذشته ظرفیتش 6 هزار سکو افزایش داشته است تا با همکاری باشگاه الاهلی امارات فدراسیون فوتبال این کشور بتواند حداقل خواسته مسئولان AFC برای اعطای حق میزبانی را برطرف سازد. این ورزشگاه هم به دلیل گنجایش ورزشگاه تنها یک بازی از مرحله حذفی را به غیر از دور گروهی میزبانی می‌کند.

 

استادیوم آل مکتوم(شهر دبی)

5

ورزشگاه اختصاصی تیم النصر امارات یکی دیگر میزبان جام ملت های آسیا 2019 است؛ عمارتی که امکاناتش بر ظاهر آن می چربد و در نگاه اول ذوق مخاطب را کور می کند، اما پس از دقایقی پرسه در مجموعه به واسطه دسترسی راحت آن به امکانات رفاهی تا حدودی قابل قبول خواهد بود، اما در نهایت آل مکتوم هم نخواهد توانست امتیاز بالایی را به لحاظ یک میزبان تمام عیار در اختیار بگیرد، این استادیوم هم تنها 12 هزار نفر به طور کل گنجایش دارد! با این وجود یک دیدار از مرحله حذفی و یک چهارم نهایی در این استادیوم برپا می‌شود و همچنین بازی تیم ملی کشورمان برابر عراق به میزبانی این مجموعه ورزشی برگزار خواهد شد.

 

ورزشگاه شارجه(شهر شارجه)

6

استادیوم شهر شارجه به لحاظ فیزیکی شاید در تصاویر جذاب به نظر برسد، اما به دلیل تکه تکه شدن جایگاه ها در ایده خاص و سنتی باشگاه شارجه چندان نمی تواند جذاب باشد، این ورزشگاه 12 هزار نفری مانند اغلب استادیوم های میزبان جام ملت ها دارای امتیاز های چندانی به لحاظ کیفی نیست!

 

 

شیخ خلیفه بن زاید (شهر العین)

7

 دیگر استادیوم باشگاه العین یعنی شیخ خلیفه بن زاید که از فضایی تقریبا قدیمی برخوردار است و قدمت بیشتری نسبت به هزا بن زاید دارد با گنجایش 16 هزار نفری اش در لیست ورزشگاه های نه چندان دوست داشتنی جام ملت ها قرار می گیرد، هرچند که مسئولان فدراسیون فوتبال امارات مدعی شده اند سورپرایزی بزرگ را در این استادیوم برای هواداران خواهند داشت!

 

هزا بن زاید (شهر العین)

8

مدرن ترین و خاص ترین استادیوم میزبان جام ملت های آسیا 2019 بی گمان لقبی است که در اختیار هزر بن زایدخواهد بود. این استادیوم مدرن گنجایشی 25 هزار نفری دارد و بر خلاف سازه های سنتی ورزشگاه های اماراتی چهره ای کاملا بروز و مدرن دارد که می تواند برای مخاطبین جذاب باشد، این استادیوم نیز تحت امتیاز انحصاری باشگاه العین فعالیت می کند. این استادیوم در کنار زاید اسپورت سیتی دو ورزشگاهی خواهند بود که در این تورنمنت 8 دیدار را میزبانی می‌کنند.

جام ملت های آسیا امارات جام ملت‌های آسیا 2019
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر