کد خبر: 708956 A

تیم ملی فوتبال کشورمان در حالی خود را برای حضور در جام ملت‌‌های آسیا 2019 امارات آماده می‌کند که ایران برای حضور در این رقابت‌ها با بحران مصدومیت روبه‌رو بوده است

به گزارش ایلنا، تیم ملی فوتبال کشورمان در حالی خود را برای حضور در جام ملت‌‌های آسیا 2019 امارات آماده می‌کند که ایران برای حضور در این رقابت‌ها با بحران مصدومیت روبه‌رو بوده و همین موضوع باعث شد تا کارلوس کی‌روش، با تغییراتی لیست نهایی تیمش را اعلام کند.

در این رقابت‌ها، بازیکنانی مانند علی کریمی، سعید عزت اللهی، صادق محرمی و کاوه رضایی به علت مصدومیت نتوانستند تیم ملی را همراهی کنند و علی قلی‌زاده هم به همین علت در لیست رزرو قرار گرفت. ضمن این که علیرضا جهانبخش هم با وجود مصدومیت در لیست نهایی تیم ملی قرار گرفته است. از جمله بازیکنانی هم که حضور در این رقابت‌ها را به دلیل فنی از دست دادند و خط خوردند می‌توان به علی علیپور و سیدحسین حسینی اشاره کرد. این موضوع باعث شد تا به بازیکنانی بپردازیم که به دلیل مصدومیت یا مسایل فنی و غیرفنی حضور در تیم ملی در ادوار اخیر جام ملت‌ها را از دست دادند.

خط خوردن شاهرودی

یکی از بازیکنانی که خط خوردن او در آستانه جام ملت‌های 1996 سر و صدای زیادی به پا کرد، رضا شاهرودی بود که در دوران اوج خود در پرسپولیس و تیم ملی قرار داشت. او گفته بود:« من رضا مالدینی هستم و هواداران زیادی دارم.» که محمد مایلی‌کهن سرمربی وقت تیم ملی این حرف را تاب نیاورد و او را خط زد. حاجی مایلی بعدها در این خصوص گفته بود: «زمانی که شاهرودی را از تیم ملی خط زدم، انگار قلبم را کف پایم گذاشته بودم و آن را له کرده بودم.» در آن رقابت‌ها، مایلی‌کهن، مهرداد میناوند را با خود به جام ملت‌ها برد و میناوند هم یکی از بهترین‌های تیمش در جناح چپ شد.

خط خوردن عجیب عابدزاده و نکونام

جلال طالبی سرمربی تیم ملی در حالی تیمش را به جام ملت‌های آسیا 2000 لبنان برد که احمدرضا عابدزاده پیش از سفر به جام ملت‌ها برای اردوی قطر به تیم ملی دعوت شد اما طالبی از او در بازی دوستانه مقابل قطر استفاده نکرد و بعد از آن هم به طرز عجیبی تیم ملی خط خورد تا آن اردو آخرین حضور عقاب در تیم ملی باشد. تیم ملی در آن رقابت‌ها، پرویز برومند، هادی طباطبایی و داوود فنایی را به عنوان دروازه‌بان داشت. یکی دیگر از بازیکنانی که برای آن رقابت‌ها خط خورد، جواد نکونام بود. این کاپیتان سابق تیم ملی راجع به خط خوردن‌اش از فهرست تیم ملی برای جام ملت‌های 2000 گفت: «آن زمان قرار بود اسامی را بگویند و حتی کت‌ و شلوار هم پرو کرده بودم؛ همه کارها انجام شده و قرار بود به جام ملت‌ها برویم اما آن زمان یک تیم بازی داشت و گفتند اگر این دو بازیکن خوب بازی کنند به تیم ملی می‌آیند؛ در آن مسابقه هم آن دو بازیکن خوب بازی کردند و دعوت شدند که من و اگر اشتباه نکنم، پژمان جمشیدی خط خوردیم و به جام ملت‌های لبنان نرفتیم.»

هاشمیان قهر بود

وحید هاشمیان یکی از بازیکنان لژیونر ایران بود که در سال 2004 در بوندسلیگا و برای بوخوم بازی می‌کرد ولی برای جام ملت‌ها در لیست تیم ملی حضور نداشت. او اوایل سال ۲۰۰۱ و در زمان مربیگری میروسلاو بلاژوویچ، از تیم ملی جدا شد و به نوعی قهر کرد. علت جدایی هاشمیان، ارجحیت دادن به بازیکنان پرسپولیس و استقلال بود. با این حال، او پس از غیبت در جام ملت‌های 2004، در سال ۲۰۰۵ برای بازی با اردن در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ به درخواست برانکو ایوانکوویچ به تیم ملی بازگشت و تا سال 2009 برای ایران بازی کرد. در این دوران، کریم باقری هم در تیم ملی حضور نداشت. او پس از نرسیدن تیم ملی به جام جهانی 2002 از بازی‌های ملی خداحافظی کرد و در دوران برانکو دعوت نشد و به دعوت قلعه‌نویی هم پاسخ مثبت نداد تا این که در زمان علی دایی به تیم ملی بازگشت.

تیم ملی بدون دایی و یحیی

با پایان رقابت‌های جام جهانی ۲۰۰۶ و روی کار آمدن امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم ملی، علی دایی در فهرست اولیه ۴۰ بازیکن دعوت شده به تیم ملی قرار نگرفت و برای همیشه از ترکیب تیم ملی ایران، کنار گذاشته شد تا جام ملت‌های آسیا 2007 اولین تورنمنتی ملی باشد که شهریار بعد از سال 1993 که به عضویت تیم ملی درآمده بود، از دست داده باشد. به غیر از دایی، یحیی گل‌محمدی هم در تیم ملی حضور نداشت که بعد از جام جهانی از تیم ملی خداحافظی کرده بود.

اعتراض کار دست جادوگر داد

علی کریمی که از زمان حضور افشین قطبی به تیم ملی دعوت شده بود، در حاشیه اردوی تیم ملی در اتریش، به این که تیم ملی کنار گاوداری و چوب‌بری در اتریش تمرین می‌کند، اعتراض کرد و آن را دور از شأن تیم ملی عنوان کرد. چند روز بعد در فهرست اعلام شده از سوی قطبی برای دیدار دوستانه با ارمنستان نامی از کریمی دیده نشد و جادوگر غایب بزرگ ایران در جام ملت‌های 2011 قطر بود ولی با آمدن کارلوس کی‌روش دوباره به تیم ملی دعوت شد.

مصدومیت منتظری و خط خوردن نوری

پژمان منتظری که در جام جهانی 2014 برزیل مدافع راست ثابت ایران بود، جام ملت‌های 2015 استرالیا را از دست داد تا یکی از غایبان ایران در آن رقابت‌ها باشد. یکی از بازیکنانی هم که به جام ملت‌های آن دوره برده نشد، محمد نوری کاپیتان وقت پرسپولیس بود که در آمادگی خوبی قرار داشت ولی کارلوس کی‌روش او را خط زد که این موضوع انتقادهایی را از سوی برخی و خود نوری در پی داشت. این بازیکن پس از آن دیگر به تیم ملی دعوت نشد. ضمن این که کی‌روش که محمدرضا خلعتبری را هم قبل از جام جهانی 2014 خط زده بود، به جام ملت‌ها نیز نبرد.

تیم ملی ایران جام ملتهای اسیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر