کد خبر: 708572 A

بررسی بازیکنان ایران در جام ملت‌های 2015 با تیم 2019

بر خلاف ادعای کی‌روش مبنی بر جوانگرایی، تیم ملی اکنون دو سال پیرتر شده است.

به گزارش ایلنا، کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی در حالی لیست نهایی و 23 نفره تیمش را برای حضور در جام ملت‌های آسیا 2019 امارات اعلام کرد که این مربی پرتغالی در جام ملت‌های آسیا 2015 استرالیا نیز هدایت ایران را بر عهده داشت که تیم ملی با شکست برابر عراق در ضربات پنالتی از دور آن رقابت‌ها کنار رفت. این موضوع باعث شد تا به بررسی بازیکنان تیم ملی در جام ملت‌های قبلی و این دوره بپردازیم. میانگین سنی تیم قبلی 25 سال بوده است.

علیرضا حقیقی؛ او که سنگربان تیم ملی در جام جهانی 2014 بود، در جام ملت‌های آسیا 2015 نیز دروازه‌بان اول تیم کی‌روش بود. حقیقی در آن مقطع 26 ساله و عضو پنافیل پرتغال بود اما پس از بازگشت از استرالیا نیمکت‌نشین شد و کم کم از تیم ملی کنار رفت.

خسرو حیدری؛ پیستون راست استقلال که در این فصل بیشتر نیمکت‌نشین بوده، در جام ملت‌های قبلی 31 ساله و عضو استقلال بود. او هم بعد از این رقابت‌ها کم کم جایگاه خود را در تیم ملی از دست داد و از سال 2017 دیگر دعوت نشد.

احسان حاج‌صفی؛ این مدافع چپ تیم ملی که در آن دوره 24 ساله و عضو سپاهان بود، حالا هم یکی از ارکان اصلی تیم ملی به حساب می‌آید و فقط باشگاه خود را به تراکتورسازی تغییر داده است.

سیدجلال حسینی؛ کاپیتان پرسپولیس در استرالیا 32 ساله و عضو باشگاه الاهلی قطر بود و جزو نفرات اصلی تیم ملی به حساب می‌آمد ولی در آستانه جام جهانی 2018 روسیه خط خورد و قبل از جام ملت‌های اخیر هم از بازی‌‌های ملی خداحافظی کرد.

امیرحسین صادقی؛ این بازیکن که حالا از فوتبال خداحافظی کرده است، در جام جهانی 2014 فیکس بود، در زمان جام ملت‌ها 33 ساله و عضو استقلال بود. او در استرالیا نیمکت‌نشین بود و دقایق کمی بازی کرد و پس از جام ملت‌ها هم دیگر دعوت نشد.

مسعود شجاعی؛ کاپیتان فعلی تیم ملی در جام ملت‌های قبلی 30 ساله و عضو تیم الشحانیه بود. او حالا هم در تراکتورسازی بازی می‌کند ولی جایگاه ثابتی در ترکیب تیم ملی ندارد.

مرتضی پورعلی گنجی؛ این بازیکن یکی از پدیده‌های تیم ملی در جام ملت‌های قبلی بود که فیکس شد و در 22 سالگی بازی‌های خوبی را در خط دفاع انجام داد. او در آن زمان در نفت تهران بازی می‌کرد و حالا در یوپن عضویت دارد.

امید ابراهیمی؛ این هافبک دفاعی در جام ملت‌های قبلی 27 ساله و عضو استقلال بود ولی در ترکیب اصلی جایی نداشت اما حالا در الاهلی بازی می‌کند و از مردان اصلی تیم کی‌روش به شمار می‌رود.

کریم انصاری‌فرد؛ کریم در آن دوره جام ملت‌ها کمتر فرصت بازی پیدا کرد. او در آن زمان 24 ساله بود و در اوساسونا بازی می‌کرد ولی حالا به عضویت ناتینگهام فارست درآمده است.

وریا غفوری؛ این بازیکن هم یکی از پدیده‌های ایران در جام ملت‌های قبلی بود که بازی‌های خوبی در ترکیب تیم ملی انجام داد. وریا آن زمان 27 ساله و عضو سپاهان بود و حالا بعد از غیبت در جام جهانی، دوباره به تیم ملی برگشته است.

محسن فروزان؛ این دروازه‌بان در آن دوره 26 ساله و عضو استقلال بود. او در ادامه نتوانست نظر کی روش را به خود جلب کند و حالا هم که گلر تراکتورسازی است و مدت‌هاست به تیم ملی دعوت نمی‌شود.

وحید امیری؛ این بازیکن که در آن دوره 26 ساله و عضو نفت تهران بود، روزهای اول حضور خود در تیم ملی را سپری می‌کرد. امیری در آن مسابقات پنالتی حساس برابر عراق را از دست داد ولی حالا از مردان مورد اعتماد کی‌روش است. امیری در ترابوزان اسپور بازی می‌کند.

آندرانیک تیموریان؛ این کاپیتان سابق تیم ملی در استرالیا 31 ساله و عضو تراکتورسازی بود. او از اوایل مقدماتی جام جهانی روسیه دیگر به تیم ملی دعوت نشد و حالا هم در تیمی عضویت ندارد.

رامین رضاییان؛ او یکی از نفراتی بود که کی‌روش او را با خود به استرالیا برد ولی بازی نکرد. رضاییان آن دوره 24 ساله و عضو راه‌آهن بود و حالا در الشحانیه بازی می‌کند.

رضا قوچان‌نژاد؛ گوچی در جام قبلی 27 ساله و عضو چارلتون اتلتیک بود و بازی‌های خوبی را از خود به نمایش گذاشت. او که حالا در آپوئل قبرس بازی می‌کند، پس از جام جهانی 2018 روسیه از تیم ملی خداحافظی کرد.

سروش رفیعی؛ کی‌روش برای جام ملت‌های قبلی تلاش زیادی کرد تا سروش را که سرباز شده بود، با خود به استرالیا ببرد. رفیعی که حالا به پرسپولیس برگشته، در آن دوره 24 ساله و عضو فولاد بود.

علیرضا جهانبخش؛ این بازیکن که با وجود مصدومیت در لیست نهایی کارلوس قرار دارد، در جام قبلی 21 ساله و عضو نایمخن بود. او در هفته‌های اخیر نتوانسته برای برایتون در لیگ برتر بازی کند.

محمدرضا خانزاده؛ این مدافع که همراه تیم ملی در جام جهانی 2014 بود ولی در لیست نبود، در جام ملت‌های قبلی در لیست بود ولی بازی نکرد. او که آن زمان 23 ساله و عضو پرسپولیس بود، حالا در الاهلی بازی می‌کند ولی در لیست نهایی تیم ملی قرار نگرفت.

سردار آزمون؛ این مهاجم که در لیست تیم ملی در جام جهانی 2014 نبود، در استرالیا از بازیکنان اصلی کی‌روش بود. او آن زمان 20 ساله و عضو روبین‌کازان بود و حالا هم در این تیم بازی می‌کند و کی‌روش هم حساب زیادی روی او باز کرده است.

اشکان دژآگه؛ این هافبک باتجربه در استرالیا 28 ساله و در العربی قطر بازی می‌کرد. او حالا هم در تیم کی‌روش یکی از کاپیتان‌هاست و در تراکتورسازی بازی می‌کند.

علیرضا بیرانوند؛ این دروازه‌بان پرسپولیس، در آن دوره 22 ساله و عضو نفت تهران بود. بیرانوند در آن مقطع دروازه‌بان سوم تیم ملی بود ولی بعد به دروازه‌بان اصلی تیم کی‌روش تبدیل شد.

مهرداد پولادی؛ اخراج شدن او در بازی با عراق یکی از دلایل حذف ایران در جام ملت‌های قبلی بود. او در آن مقطع 27 ساله و عضو الشحانیه بود اما بعد از آن مسابقات دیگر به ایران نیامد و به تیم ملی هم دعوت نشد. آخرین تیم او در لیگ تایلند بوده است.

بر خلاف ادعای کی‌روش مبنی بر جوانگرایی، تیم ملی اکنون دو سال پیرتر شده است.

کارلوس کی‌روش لیست 23 نفره تیم ملی ایران برای حضور در جام ملت‌های 2019 آسیا در امارات را اعلام کرد. نگاهی به این لیست و مقایسه آن با جام ملت‌های 2015 استرالیا نشان می‌دهد با وجود صحبت‌های مرد پرتغالی مبنی بر جوانگرایی، تیم ملی ایران نسبت به دوره قبل 2 سال پیرتر شده است. چهار سال قبل ایران با میانگین سنی 25 سال در این رقابت‌ها شرکت کرد و حالا میانگین سنی تیم ملی به 27 سال رسیده است. میانگین سنی تیم ملی ایران با جام جهانی روسیه تغییر چندانی نکرده و از 2/27 سال به 27 سال رسیده است. این در حالی است که میانگین سنی تیم ملی عراق جدی‌ترین همگروهی ایران، 24 سال است. به نظر می‌رسد کی‌روش بعد از جام جهانی تصمیم به جوانگرایی داشت اما به دلایلی از تصمیم خود منصرف شده است. تیم ملی ایران با میانگین سنی کلی 2/27 در رقابت‌های جام جهانی شرکت کرد اما تیمی که بعد از جام جهانی برابر ازبکستان به میدان رفت با کاهش حدودا دو سال از نظر سنی همراه بوده است. میانگین سنی تیم ملی ایران در ترکیب اولیه بازی برابر ازبکستان 9/25  سال بود.

کارلوس کی‌روش جام ملت‌های آسیا 2019 امارات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر