کد خبر: 708470 A

ترازی که هنوز مثبت نیست؛

فوتبال ایران همواره دچار مشکلات عدیده مالی بوده و انگار قرار نیست روزی فرا برسد که به جای ضرر از سوددهی در باشگاه‌های ایرانی بنویسیم.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، پس از راهیابی پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا این انتظار می‌رفت که این تیم از محل پاداش‌های تیم نایب قهرمان آسیا ارتزاق کند و مشکلات مالی خود را سر و سامان بخشد اما تا به این لحظه مدیران باشگاه پرسپولیس با وجود رایزنی‌های مکرری که داشته‌اند نتوانسته‌اند به این پول دسترسی داشته باشند و آن را برای تیم هزینه کنند.

تحریم، عامل اصلی نرسیدن پول

اصلی‌ترین دلیل  به درازا کشیدن پرداخت پاداش ای اف سی بحث تحریم‌هایی است که بر علیه کل سیستم بانکی کشور وجود دارد و انتقال وجه را با مشکل مواجه کرده است. به طوری که نمی‌توان به صورت معمول و رایج در بازار بین‌المللی کار انتقال پول را به راحتی انجام داد و باید درگیر پروسه‌هایی شوی که زمان زیادی را باید برای آن صرف کنی. از همین رو مسئولان پرسپولیس به دنبال راه‌های دیگری بودند تا هر چه سریعتر به این مبلغ دست پیدا کنند و آن را هزینه امورات جاری باشگاه و معوقات بازیکنان و کادرفنی کنند.

سامانه نیما، یک راه پرضرر

بانک مرکزی بهمن‌ماه سال گذشته با راه‌اندازی سامانه‌ی نیما، مقدمات سامان‌ بخشیدن به بازار ارز کشور را فراهم کرد. سامانه‌ی نیما در واقع مخفف عبارت نظام یکپارچه‌ی معاملات ارزی محسوب می‌شود و با هدف تسهیل تأمین ارز و ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز راه‌اندازی شده است. اما این روش می‌تواند ضررهای هنگفتی را برای تیم پرسپولیس در راه انتقال پول به همراه بیاورد. چرا که به علت دو نرخی بودن ارز در بازار ایران اگر قرار به استفاده از این سامانه باشد آنگاه مبلغ دندان‌گیری نصیب سرخپوشان پایتخت نمی‌شود. به همین خاطر ایرج عرب زیر بار این روش نرفته و قصد ندارد از این راه پول‌های بلوکه شده را آزاد کند.

جلسه با مقامات AFC

باشگاه پرسپولیس در این رابطه گفته: اقدامات قانونی و اداری برای دریافت پاداش نایب قهرمانی سرخپوشان در لیگ قهرمانان آسیا، بلافاصله پس از برگزاری فینال رقابت‌ها از سوی باشگاه آغاز شد. در این ارتباط بیش از ۶ نامه برای کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال گردیده است. همچنین با مسوول بخش مالی کنفدراسیون گفتگوی تلفنی صورت گرفت اما تا به این لحظه موفق به دریافت پاداش خود نشده‌ایم. باشگاه پرسپولیس در این باره تلاش‌های خود را از طریق تمام مبادی رسمی همچنان دنبال خواهد کرد.

مشکلات مالی، روی گلوی پرسپولیس

هواداران و مدیران باشگاه پرسپولیس امیدوار بودند با شاهکاری که شاگردان برانکو از خود نشان دادند و به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه یافتند مشکلات مالی این تیم به پایین‌ترین میزان خود در تمام این سال‌ها خواهد رسید و برای اولین بار تراز مالی این باشگاه مثبت خواهد شد اما تمام این خوش‌خیالی‌ها به این موضوع بستگی دارد که  مدیران این تیم بتوانند این وجه را با کمترین ضرر به داخل کشور بیاورند که با توجه به شرایطی کشور امری بسیار سخت است و باید ببینیم ایرج عرب از پس این کار سخت برخواهد آمد یا خیر.

 

 

پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر