کد خبر: 708465 A

گزارش ویژه؛

سیروس پورموسوی سکاندار تیم جوانان ایران شد و باید ببینیم از پس این مسئولیت سنگین بر خواهد آمد یا خیر.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، سیروس پورموسوی سرمربی سابق فولاد خوزستان به عنوان سرمربی تیم ملی جوانان انتخاب شد.

ظهور یک پدیده در آموزشگاه‌های اهواز

پورموسوی را پیش از این به عنوان سرمربی در تیم‌های فولاد خوزستان و استقلال خوزستان و پیش از آن هم به عنوان دستیار عبدالله ویسی در استقلال خوزستان دیده بودیم اما کمتر کسی است که از پیشنه وی در سالهای دور خبر داشته باشد.

بیس از دو دهه قبل هیچکس فکر نمی‌کرد از تیم دبیرستان شهید مجید خیاط  منطقه زیتون کارگری اهواز چهره‌ای به فوتبال ایران معرفی شود که قهرمانی در ایران را یدک بکشد، در لیگ قهرمانان آسیا مربیگری کند و اکنون به عنوان سرمربی تیم جوانان انتخاب شود. اما سیروس پورموسوی توانست قدم به قدم به موفقیت و پیشرفت نزدیک شود و به جایگاه فعلی خود دست پیدا کند.

photo_۲۰۱۸-۱۲-۲۸_۱۴-۴۶-۰۴

کمک داوری خواستگاه او نبود

وی با آن چهره‌ی منحصربه‌فرد خود کمی پس از قهرمانی در آموزشگا‌های اهواز به همراه تیم دبیرستان شهید مجید خیاط  منطقه زیتون کارگری اهواز به داوری روی آورد و چندسالی هم به عنوان کمک‌داور فعالیت کرد اما این آن چیزی نبود که به دنبال آن می‌گشت و خیلی زود داوری را کنار گذاشت و به مربیگری روی آورد. کاری که انگار او برای آن ساخته شده و استعدادی شگرف در آن دارد.

photo_۲۰۱۸-۱۲-۲۸_۱۴-۵۶-۲۶

اولین قهرمانی در خوزستان

پورموسوی پس از کنار گذاشتن داوری به مربیگری روی آورد و توانست خیلی زود هدایت تیم خوزستان را در رقابت‌های کشوری در دست بگیرد و این استان سرشار از استعداد فوتبالی را به مقام قهرمانی کشور برساند و ار آن جا بود که مشخص شد وی می‌تواند در عالم مربیگری حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد و تبدیل به یکی از مربیان خوب فوتبال ایران شود.

photo_۲۰۱۸-۱۲-۲۸_۱۴-۵۶-۴۶

مغز متفکر قهرمانی استقلال‌خوزستان در لیگ‌برتر

سیروس پس از آن پله‌های طرقی را یکی پس از دیگری طی کرد و در تیم‌های جوانان استقلال خوزستان و جوانان فولاد خوزستان به مربیگری پرداخت و توانست تجربه‌ی خوبی را از این سال‌ها به دست بیاورد و خود را به عنوان یک مربی فنی به فوتبال خوزستان معرفی کند. عبدالله ویسی زمانی که هدایت استقلال خوزستان را برعهده گرفت از پورموسوی دعوت کرد تا در کادرفنی او به عنوان دستیار اول مشغول به کار شود و تمرین دهنده‌ی تیم وی باشد. موردی که با توجه به شناخت پورموسوی از فوتبالخوزستان و جوانان مستعد این شهر توانست نتیجه بدهد و با جذب بازیکنانی مانند رحیم زهیوی و حسن بیت سعید از تیم فولاد نوین اهواز پایه گذار قهرمانی تاریخی استقلال خوزستان در لیگ برتر ایران شد.

01114571

62527_380

آغاز راه سرمربیگری

پس از کش و قوس‌هایی که میان ویسی و مدیران باشگاه استقلال خوزستان پیش آمد. در نهایت ویسی از این تیم جدا شد و سکان هدایت استقلال خوزستان به پورموسوی سپرده شد و وی باید تیمی را روانه مسابقات می‌کرد که می‌توانست از عنوان قهرمانی خود در لیگ برتر دفاع کند و همچین نماینده‌ی شایسته‌ای برای فوتبال ایران در رقابت‌های لیگ قهرمانان‌آسیا باشد.

همین طور هم شد و پورموسوی توانست استقلال خوزستان را به مرحله‌ی حذفی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا برساند و در مرحله حذفی نیز با ارائه‌ی یک نمایش آبرومند در مقابل تیم الهلال عربستان از دور رقابت‌ها کنار رفت.

photo_2018-11-24_19-05-48

فولاد قدر او را ندانست

پس از این فعل و انفعالات و مشکلات مالی که گریبانگیر استقلال خوزستان شد باشگاه فولاد خوزستان از نابسامانی تیم همشهری نهایت استفاده را برد و سرمربی کاربلد ایذه‌ای را به عنوان سرمربی فولاد انتخاب کرد.وی در اولین فصل سرمربیگری خود درت یم فولاد خوزستان و باوجود مشکلات مالی عدیده‌ای که در این تیم وجود داشت توانست فولاد را در انتهای فصل در رتبه‌ی هفتم جدول جای دهد و یک نتیجه نسبتا خوب را از خود بر جای بگذارد.

اوضاع برای در فصل دوم خود اما خوب پیش نرفت. با وجود نتایج خوبی که گرفت به سبب برخی ناملایمات از این تیم کنار رفت و جای خود را به تریتیب به ایلی‌استان، عزیزفریسات و در نهایت افشین قطبی داد تا فوتبال خوزستان یکی از نوابغ خود را از دست بدهد.

syrws-fwld

تیم جوانان ایران در انتظار جادوی سید سیروس

معمولا مربی‌های خوب زیاد بیکار نمی‌نشینند و مشتری‌های زیادی را در پی خود می‌بینند. پورموسوی نیز این این قاعده مستثنی نبود و در چند نوبت پینهادهای مختلفی از تیم‌های لیگ برتری دریافت کرد و هر بار به دلایلی با آن تیم ‌ها به توافق نرسید.

تیم ملی جوانان ایران که چندوقتی بود از نبود سرمربی رنج می‌برد، در نهایت ناخدای کشتی پرتلاطم خود را انتخاب کرد و سیروس پورموسوی مربی صاحب سبک و کاربلد خوزستانی هدایت این تیم را برعهده گرفت. باید ببینیم چه سرنوشتی در انتظار پورموسوی و جوانان فوتبال ایران خواهد بود و آیا او خواهد توانست بسان فولاد و استقلال‌خوزستان، تیم جوانان را هم با تدابیر فنی خود به سرمنزل مقصود برساند.

تیم جوانان ایران سیروس پورموسوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر