کد خبر: 708301 A

فهرست 23 نفره تیم ملی اعلام شد و کی‌روش نام بازیکنانی را در آن نوشت که خیلی‌ از ما تصورش را می‌کردیم. بخصوص از سه‌شنبه که او بازیکنان خط‌ خورده را یکی یکی صدا زد، با آنها صحبت کرد، دلداری‌شان داد و سپس از دلایل حذف‌شان گفت.

به گزارش ایلنا، بررسی خط به خط فهرست تیم ملی، می‌تواند ابهام‌ها را برطرف کند. ابهام‌هایی که همچنان وجود دارد و فقط کارلوس کی‌روش پاسخ آنها را می‌داند.

 دروازه‌بان:

درباره حضور علیرضا بیرانوند و امیر عابدزاده در فهرست نهایی هیچ شکی وجود نداشت. بیرانوند یک جام جهانی فوق‌العاده را سپری کرد و در ترکیب پرسپولیس و لیگ قهرمانان آسیا نیز کم‌اشتباه ظاهر شد. دعوت از او به عنوان دروازه‌بان اصلی به هیچ وجه دور از انتظار نبود. همانطور که حضور امیر عابدزاده را هم می‌شد از مدت‌ها قبل حدس زد. درباره دروازه‌بان سوم اما حرف و حدیث فراوان است. بعد از حذف رشید مظاهری از فهرست 30 نفره، حسین حسینی امیدوار به حضور در جام ملت‌های آسیا بود. او می‌دانست که پیام نیازمند با حضور در نخستین اردوی ملی خود، نمی‌تواند رقیب سرسختی برای دروازه‌بان استقلال باشد. بخصوص که حسینی جام جهانی را نیز در لحظات آخر از دست داد و حضور در جام ملت‌ها می‌توانست باعث فراموشی آن اتفاق تلخ شود. حسینی اما خط خورد تا جا برای حضور نیازمند در امارات باز شود و این دروازه‌بان خوش قد و قامت و 22 ساله به اردوی نهایی تیم ملی راه یابد. دروازه‌بانی که یکی از بهترین بازیکنان لیگ برتر است و در ترکیب سپاهان این مساله را به خوبی اثبات کرده.

 

دفاع وسط:

با توجه به آسیب‌دیدگی سعید عزت‌اللهی، روزبه چشمی با دستور کارلوس کی‌روش به پست هافبک دفاعی منتقل شده و به این ترتیب، یکی از مدافعان میانی در لیست نهایی باقی مانده. پیشتر گمانه‌زنی این بود که هم خانزاده خط می‌خورد و هم کنعانی‌زادگان اما وقتی چشمی مقابل فلسطین به عنوان هافبک دفاعی بازی کرد، یکی از این مدافعان امیدوار شدند تا در لیست نهایی باقی بمانند. قرعه این بار و برخلاف جام‌های جهانی 2014، 2018 و جام ملت‌های آسیا در سال 2015 به نام محمدرضا خانزاده افتاد و این مدافع 27 ساله از لیست نهایی خط خورد. حسین کنعانی‌زادگان درست 2 روز بعد از اشتباه فاحش مقابل فلسطین در لیست ماند و البته خانزاده در بهترین فصل فوتبال خود از حضور در جام ملت‌ها محروم شد. خانزاده در الاهلی یک بازیکن مهم است و البته این تیم هم در لیگ ستارگان قطر بهترین نتایج دو دهه اخیر خود را کسب کرده است. پیشتر برای حضور خانزاده منتقد کی‌روش بودیم اما حالا باید از سرمربی تیم ملی برای خط خوردن این مدافع انتقاد کنیم. بخصوص که کنعانی‌زادگان به جای او مجوز حضور در جام ملت‌های آسیا را به‌دست آورده است. کی‌روش برای مرکز خط دفاع روی زوج پورعلی‌گنجی- حسینی حساب کرده و به نظر این مدافع در ترکیب ثابت تیم ملی بازی خواهد کرد.

 

دفاع راست:

درباره حضور رامین رضاییان در لیست نهایی، هیچ بحثی وجود نداشت اما وریا غفوری و صادق محرمی از مدت‌ها قبل رقابت را آغاز کردند تا یکی از آنها مسافر امارات شود. وریا که جام جهانی را به طرز عجیبی از دست داده بود، با توجه به حضور در 2 پست- دفاع راست و بال راست- به محرمی ترجیح داده شد و در لیست نهایی قرار گرفت. هر چند آسیب‌دیدگی صادق محرمی و دوری این مدافع 22 ساله از شرایط بازی هم در تصمیم کی‌روش بی‌تأثیر نبود.

 

دفاع چپ:

تنها پستی که از ابتدا می‌توانستیم درباره‌اش با قاطعیت صحبت کنیم و بنویسیم، همین دفاع چپ بود. میلاد محمدی و احسان حاجی‌صفی دو انتخاب اصلی کی‌روش برای این پست بودند. بازیکنانی باتجربه بازی در جام جهانی که می‌توانند سمت چپ خط دفاع ایران را بیمه کنند. میلاد محمدی در احمدگروژنی روسیه شرایط مناسبی دارد و احسان حاجی‌صفی هم یکی از بازیکنان مهم لیگ ایران است که در ترکیب تراکتورسازی حضور دارد.

 

هافبک دفاعی:

آسیب‌دیدگی سعید عزت‌اللهی در بدترین زمان ممکن اجازه نداد تا تیم ملی از وجود او در جام ملت‌های آسیا سود ببرد. درست مانند او، علی کریمی هم آسیب دید تا دومین تورنمنت مهم خود را از دست بدهد. او در آستانه جام جهانی مصدوم شد و در لیست کی‌روش قرار نگرفت و این بار هم چنین اتفاقی برای هافبک 25 ساله استقلال تکرار شد. روزبه چشمی از دفاع مرکزی به هافبک میانی منتقل می‌شود و البته امید ابراهیمی هم به عنوان یک بازیکن تخصصی در این پست حضور دارد. هر چند کی‌روش از احمد نوراللهی هم می‌تواند در این منطقه از زمین بازی بگیرد.

 

هافبک‌های بازو:

در جام جهانی و زمانی که سعید عزت‌اللهی به ترکیب ثابت تیم ملی برگشت، امید ابراهیمی نقش بازوی سمت راست را بر عهده گرفت و وحید امیری همین وظیفه را در سمت چپ ایفا کرد. برای جام ملت‌های آسیا بعید نیست تیم ملی با تک هافبک دفاعی- امید ابراهیمی- به زمین برود و از دو بازیکن هجومی در کنار او استفاده کند. جای وحید امیری در سمت چپ محفوظ است اما برای سمت راست کی‌روش چند گزینه مد نظر دارد. ابتدا سامان قدوس که می‌تواند وظیفه بازیسازی تیم ملی را بر عهده بگیرد و سپس مسعود شجاعی، احمد نوراللهی و اشکان دژاگه. در این پست هم کی‌روش بهترین انتخاب‌ها را انجام داد و بازیکنانی را به اردو دعوت کرد که بهتر از آنها در فوتبال ایران نداشتیم.

 

بال راست:

علیرضا جهانبخش مهم‌ترین بازیکن فوتبال ایران در این پست است. ستاره ایرانی و 25 ساله برایتون که البته در 2 ماه اخیر هرگز در بازی‌های رسمی شرکت نکرده و آسیب‌دیدگی‌اش تازه درمان شده است.

 جهانبخش شاید به دو بازی نخست تیم ملی در جام ملت‌های آسیا نرسد اما کی‌روش برای جانشینی او روی مهدی ترابی نظر مثبت دارد. بال راست سابق سایپا که حالا به عضویت پرسپولیس درآمده و در بازی‌های تدارکاتی هم نشان داده که می‌تواند در غیاب جهانبخش، وظایف او را به بهترین شکل ممکن انجام بدهد.

البته سامان قدوس هم می‌تواند در این پست برای تیم ملی بازی کند.

 

بال چپ:

از حالا می‌توانیم با قاطعیت بگوییم که مهدی طارمی، بازیکن ثابت تیم ملی در این پست خواهد بود. مهاجم الغرافه که برخلاف الغرافه، در تیم ملی به کناره‌ها می‌رود و نقش بال چپ را بازی می‌کند. برای جانشینی طارمی، کی‌روش چند گزینه هم دارد. ابتدا وحید امیری که با یک جابه‌جایی کوچک می‌تواند در این پست هم بازی کند. سپس احسان حاجی‌صفی و البته سامان قدوس که در تیم ملی نقش آچار فرانسه را بر عهده دارد.

 

مهاجم نوک:

پیش‌بینی‌ها درست از آب در آمد، علی علیپور و کاوه رضایی از لیست نهایی تیم ملی جا ماندند و سردار آزمون و کریم انصاری‌فرد مسافر امارات شدند. علیپور در ترافیک خط حمله، قافیه را به دیگر مهاجمان باخت و کاوه رضایی هم به دلیل مصدومیت، جام ملت‌های آسیا را از دست داد. رضایی چند هفته است که در ترکیب بروژ حضور ندارد و همین بهترین بهانه برای کی‌روش بود تا قلم قرمز روی نام او بکشد و این مهاجم را مثل جام جهانی از تیم ملی خط بزند.

 

تیم ملی روسیه فلسطین قطر لیگ ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر