کد خبر: 707583 A

پس از نمایش موفق تیم ملی در جام جهانی 2018، یکی از معدود انتقاداتی که به کارلوس کی‌روش وارد شد، دقایق کم بازی سامان قدوس در روسیه بود.

به گزارش ایلنا، مقابل مراکش او تنها پنج دقیقه به زمین رفت و با تحرک و سرعت بالایش در گوش چپ نقش مهمی در گل پیروزی داشت. بعد از این نمایش خوب هواداران انتظار داشتند که سامان را در دو بازی بعدی بیشتر در زمین ببینند، ولی دقایق بازی او مقابل اسپانیا بالاتر نرفت و در بازی آخر مقابل پرتغال هم تنها در 20 دقیقه پایانی به زمین رفت.

سامان در جام ملت‌های آسیا هم در فهرست 23 نفره کی‌روش قرار دارد و این بار که تیم ملی قرار است هجومی‌تر بازی کند، انتظار می‌رود نقش قدوس پررنگ‌تر باشد و کی‌روش از او بیشتر استفاده کند. با این حال عملکرد سامان در هفته‌های اخیر چندان خوب نبوده و شاید همین موضوع مربی پرتغالی را برای میدان دادن به او مردد کند.

یکشنبه آخرین بازی امی‌ین پیش از تعطیلات زمستانی برگزار شد و یک بار دیگر خبری از قدوس در ترکیب اصلی نبود. مهاجم ایرانی بازی مقابل بوردو را از روی نیمکت شروع کرد و در دقیقه 58 وقتی تیمش یک بر صفر عقب بود، جانشین مندوزا شد. امی‌ین در این دقایق توانسته بود کنترل بازی را از تیم میزبان بگیرد و بعد از چند فرصت خوب توانست سرانجام به گل تساوی برسد، ولی نقش قدوس در این حملات و گل تیمش کمرنگ بود؛ موضوعی که گزارشگر فرانسوی هم به آن اشاره کرد.

نمایش این روزهای سامان فاصله زیادی با روزهای اول حضورش در لیگ فرانسه دارد. او به دلیل مشکلات انتقالش نتوانست از هفته اول برای امی‌ین به میدان برود، ولی در این تیم شروعی توفانی داشت و در نخستین بازی‌ توانست دروازه رنس را باز کند. بازی‌های خوب سامان در امی‌ین ادامه داشت و توانست در سوم اکتبر سومین گلش در لوشامپیونا را مقابل دیژون بزند، ولی در دو ماه گذشته به‌تدریج افت کرد و در این مدت مهمترین دستاوردش پاس گلی بود که مقابل تولوز داد. نتیجه این افت نیمکت‌نشینی در دو بازی از سه بازی اخیر امی‌ین بوده و پلیسیه ترجیح داده مهاجم ایرانی را از ترکیب کنار بگذارد.

بهترین پست برای قدوس کجاست؟

شروع قدوس در لوشامپیونا به قدری خوب بود که به نظر می‌رسید او برتری فنی محسوسی به همبازیانش دارد، ولی به‌تدریج از شرایط اولیه فاصله گرفت؛ افتی که بی‌ارتباط به تغییر پست و سبک بازی امی‌ین نبود. بهترین بازی‌های سامان با اوسترسوند زمانی بود که در آرایش

2-4-4 به‌عنوان مهاجم دوم بازی می‌کرد و می‌توانست از فضاسازی مهاجمان کناری‌اش مثل الحاجی گرو استفاده کند. بازی به‌عنوان تک‌مهاجم (شماره 9) نیاز به توان فیزیکی بالایی دارد و برای قدوس مناسب نیست، ولی در سیستمی که دو مهاجم داشته باشد، او می‌تواند از سرعت و تکنیک بالایش بهره ببرد. شروع کار قدوس در امی‌ین هم به‌عنوان هافبک تهاجمی (شماره 10) یا مهاجم دوم (5/9) بود، ولی با مصدومیت موسی کوناته، مهاجم نوک تیم در ماه اکتبر، پلیسیه در آرایش 3-3-4 مهاجم ایرانی‌اش را به این پست فرستاد.

امی‌ین که از تیم‌های کوچک لیگ فرانسه محسوب می‌شود، معمولا مقابل حریفان عقب می‌نشیند و سامان چه به‌عنوان مهاجم نوک، چه به‌عنوان گوش چپ (مثل بازی با پاری‌سن‌ژرمن) مجبور است بیشتر در کارهای دفاعی شرکت کند و به ندرت فرصت پا به توپ شدن و استفاده از تکنیکش را دارد.

قدوس خسته است؟

دلیل دیگر افت قدوس می‌تواند خستگی این بازیکن به خاطر بازی‌های متوالی باشد. پلیسیه درباره مهاجم ایرانی‌اش گفت: «دو سال است که او تعطیلات نداشته. او در لیگ سوئد بازی کرده که تقویمش برعکس تقویم ماست و برای بازی‌های ملی با ایران هم سفرهایی طولانی داشته.»

او درباره حضور سامان در جام ملت‌های آسیا اضافه کرد: «اگر تیم ایران بتواند به مرحله آخر مسابقات برسد او را تا اواسط فوریه در اختیار نخواهیم داشت. این چیزی است که برای او آرزو دارم و برای ما نه!»

قدوس در جام ملت‌ها چه نقشی خواهد داشت؟

قدوس بعد از بازی با بوردو به اردوی تیم ملی اضافه می‌شود و حدود دو هفته فرصت دارد تا برای بازی با یمن آماده شود. در این زمان نسبتا کم کی‌روش مهاجم تیمش را به دقت زیر نظر خواهد داشت تا او را برای این تورنمنت فشرده به بهترین شرایط برساند.

هرچند قدوس در دو ماه گذشته از آمادگی شروع فصل فاصله گرفته، ولی انتظار می‌رود به دلیل شرایط متفاوت جام ملت‌ها و همچنین تیم ملی، او نقش پررنگ‌تری نسبت به جام جهانی داشته باشد.

کی‌روش در روسیه ترجیح می‌داد از مهاجمان با توان فیزیکی بالا استفاده کند، ولی در تورنمنتی که ایران به‌عنوان مدعی با دفاع فشرده حریفان روبه‌رو می‌شود، بازیکنی مثل قدوس اهمیت زیادی خواهد داشت. اولویت کی‌روش برای نوک حمله آزمون و انصاری‌فرد هستند و سامان می‌تواند در تیم ملی در پست مورد علاقه‌اش بازی کند.

مصدومیت چند بازیکن کلیدی هم ممکن است به قدوس فرصت حضور در ترکیب اصلی را بدهد. جهانبخش تازه از مصدومیت برگشته و قلی‌زاده هم با مصدومیت به اردوی تیم ملی رسیده، به همین خاطر سامان می‌تواند در شروع تورنمنت گزینه اول کی‌روش برای بازی در پست گوش راست باشد. با مصدومیت عزت‌اللهی در مثلث خط میانی هم یک جای خالی وجود دارد و اگر کی‌روش بخواهد از دو هافبک دفاعی و یک هافبک نفوذی استفاده کند، باز هم سامان با توجه به افت دژاگه شانس خوبی برای بازی در پست شماره 10 دارد.

سامان با آرزوهای بزرگی به تیم ملی ایران پیوست و حتی حاضر شد از پوشیدن پیراهن تیم ملی سوئد چشم‌پوشی کند، با این حال هنوز نتوانسته پتانسیلش را در تیم ملی نشان دهد. بعد از حضور کمرنگ در جام جهانی روسیه، شاید جام ملت‌های آسیا فرصت خوبی برای شکوفایی قدوس باشد، اگر بتواند به فرم شروع فصل برگردد و کی‌روش پست مناسبی برای او پیدا کند.

گزارش: آرمن ساروخانیان

تیم ملی سامان قدوس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر