کد خبر: 707217 A

کاهش جذابیت لیگ، مساوی بیشتر و گل کمتر

به نظر می‌رسد نیم فصل اول امسال نسبت به نیم فصل اول سال گذشته از جذابیت کمتری برخوردار بود.

به گزارش ایلناو به نقل از روزنامه گل،به نظر می‌رسد نیم فصل اول امسال نسبت به نیم فصل اول سال گذشته از جذابیت کمتری برخوردار بود. این امر را می‌توان از آمار و پارامترهای ثبت شده در فصل جاری و مقایسه آن با فصل قبل دریافت. یکی از این پارامترها گل‌های زده است که نشان می‌دهد در نیم فصل لیگ هجدهم نسبت به لیگ هفدهم، کمتر گل زده شده است.

لیگ هجدهم کم گل‌تر از هفدهم

در فصل جاری نسبت به نیم فصل اول پارسال، 14 گل کمتر زده شده است که به معنی هیجان کمتر لیگ هجدهم است مگر اینکه نیم فصل دوم این کمبود هیجان و جذابیت را جبران کند که به دلیل رقابت این اتفاق در حالی افتاده که صدرنشین فصل جاری یعنی سپاهان یک گل بیشتر از صدرنشین نیم فصل پارسال یعنی پرسپولیس به ثمر رسانده است.

افزایش تساوی‌ها، حاصل ترس مربیان از شکست

تعداد تساوی‌ها هم به خوبی نشان می‌دهد تیم‌ها در لیگ هجدهم محتاط‌تر شده‌اند و این امر از جذابیت مسابقات کم کرده است. به نظر می‌رسد ترس سرمربیان از شکست که یکی از عوامل آنها زود اخراج شدن مربیان در ایران است، موجب شده تیم‌ها با احتیاط به زمین بروند و تساوی را به بازی جسورانه برای کسب پیروزی ترجیح دهند. در فوتبال سه حالت وجود دارد و منطقی به نظر می‌رسد که سهم این سه برابر باشد یعنی یک سوم بازی‌ها به تساوی بینجامد، اتفاقی که در نیم فصل لیگ هفدهم افتاد و 31 درصد از دیدارها به تساوی رسید. این حالت اما در فصل جاری اتفاق نیفتاد و تعداد تساوی‌ها بیش از حد معمول است زیرا 42 درصد از بازی‌ها در نیم فصل لیگ هجدهم مساوی شده که آمار بالایی است و از جذابیت آن کاسته است.

افت برانکو، اوج‌گیری قلعه‌نویی

در نیم فصل اول لیگ هفدهم این پرسپولیس بود که قهرمان نیم فصل شد اما در فصل جاری سپاهان این عنوان را از آن خود کرده است. پرسپولیس که برانکو را در فصل جاری هم روی نیمکت خود دارد افت کمی داشته اما سپاهان با آوردن امیر قلعه‌نویی روی نیمکت خود از رتبه دوازدهم نیم فصل پارسال، به قهرمانی نیم فصل امسال رسیده است. این در حالی است که خود قلعه‌نویی با ذوب‌آهن در نیم فصل لیگ هفدهم در رتبه نهم قرار داشت یعنی ژنرال 8 پله صعود داشته اما برانکو 2 پله سقوط.

یحیی 9 پله صعود، مهاجری 3 پله سقوط

پیروز بعدی لیگ هجدهم بعد از سپاهان، بدون شک پدیده و یحیی گل‌محمدی هستند. در نیم فصل اول لیگ هفدهم پدیده در رتبه دهم قرار داشت و یحیی با تراکتور در رده یازدهم اما در فصل جاری گل‌محمدی و پدیده با تفاضل گل در برابر سپاهان قلعه‌نویی، نایب قهرمان نیم فصل شدند و شانس زیادی برای قهرمانی داشتند. پدیده با رضا مهاجری در نیم فصل پارسال در رتبه دهم قرار داشت و این سرمربی اکنون با ماشین‌سازی در رده سیزدهم قرار گرفته است. ماشین‌سازی فصل پیش در لیگ برتر حضور نداشت. یعنی گل محمدی 9 پله صعود داشته اما مهاجری 3 پله سقوط کرده است. تراکتورسازی نیز در فصل جاری بدون گل محمدی روزهای خوشی را سپری می‌کند و با تقوی توانسته تا رتبه چهارم جدول بالا بیاید.

صعود استقلال با شفر

وینفرد شفر سرمربی آلمانی استقلال ار هفته نهم لیگ هفدهم روی نیمکت این تیم نشست و در پایان نیم فصل اول توانست تیمی را که با منصوریان به ته جدول چسبیده بود تا رتبه هفتم بالا بکشد. او در لیگ هجدهم که از ابتدا روی نیمکت آبی‌پوشان نشسته در پایان نیم فصل توانسته با دو پله صعود در رتبه پنجم جدول قرار بگیرد.

سقوط پارس جم

پارس جم در پایان نیم فصل اول لیگ هفدهم نایب قهرمان شد اما در فصل جاری با وجود حفظ مهدی تارتار روی نیمکت خود، اصلا رنگ و بویی از آن نایب قهرمان نیم فصل را ندارد و در رتبه ششم قرار گرفته است. افت محسوس پارس جم را از میزان پیروزی‌های آنها نیز می‌توان دریافت زیرا در نیم فصل پارسال در 53 درصد از دیدارهای خود به پیروزی رسیدند اما در فصل جاری تنها 33 درصد از بازی خود را برده‌اند.

افت فولاد

فولاد خوزستان هم یکی دیگر از ناکامان لیگ هجدهم است که در فصل جاری افت کرده است. آنها از رتبه سوم نیم فصل پارسال به رده هفتم در فصل جاری سقوط کرده‌اند. فولاد دقیقا به میزان نیم فصل پارسال تساوی کسب کرده اما از 13درصد شکست فصل پیش به 33درصد باخت در دیدارهای‌شان در فصل جاری رسیده‌اند یعنی بیش از دو برابر نیم فصل پارسال شکست خورده‌اند که به خوبی افت آنها را نشان می‌دهد.

دایی ضعیف‌تر از خودش

علی دایی پایان نیم فصل سال گذشته روی نیمکت سایپا در رتبه پنجم قرار داشت اما امسال روی نیمکت همین تیم در رتبه هشتم قرار گرفته است یعنی 3 پله سقوط. شاگردان شهریار دو گل کمتر از پارسال به ثمر رسانده‌اند اما یک گل کمتر دریافت کرده‌اند و مانند نیم فصل سال گذشته تفاضل گل منفی دارند.

سقوط آزاد آقامعلم

مجید جلالی در پایان نیم فصل اول لیگ هفدهم بالانشین بود و در رتبه چهارم جدول قرار داشت اما در فصل جاری با همین تیم به میانه جدول سقوط کرد و تا رتبه نهم پایین آمد. شاید همین عملکرد ضعیف‌تر در فصل جاری یکی از دلایل برکناری او در پایان نیم فصل جاری بود. افت شدید لپ تاب فوتبال ایران را می‌توان از امتیازات نیم فصل پارسال و امسال دریافت زیرا در نیم فصل سال گذشته به طور میانگین از هر دیدار 7/1 امتیاز بدست می‌آورد اما در فصل جاری تنها یک امتیاز کسب کرد.

سرمربی داخلی بهتر از خارجی

نفت آبادان هم از جمله بازنده‌های لیگ هجدهم است که نسبت به نیم فصل لیگ هفدهم افت شدیدی کرده است. زردپوشان آبادان نیم فصل پارسال را در رتبه ششم به پایان بردند اما فصل جاری در رتبه یازدهم و فاصله 6 امتیازی با منطقه سقوط، قرار دارند. آنها فصل قبل فراز کمالوند را روی نیمکت خود داشتند و فصل جاری سرجیو بنتو را روی نیمکت می‌بینند که نشان می‌دهد آوردن سرمربی خارجی همه جا جواب نمی‌دهد و در نفت آبادان نمونه داخلی عملکرد بهتری از سرمربی خارجی داشته است.

 

قلعه نویی گل محمدی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر