کد خبر: 707119 A

همه چیز از مصاحبه عصر سه‌شنبه کارلوس کی‌روش آغاز شد. وقتی که کارلوس سه تیم کره‌جنوبی، ژاپن و استرالیا را مدعی حضور در نیمه‌نهایی جام ملت‌ها دانست و اعلام کرد: «این سه کشور به‌خاطر تاریخچه‌های فوتبال‌شان، کارهایی که انجام داده‌اند و نتایجی که گرفته‌اند، حضورشان در نیمه‌نهایی تضمین شده است. ما هم تلاش می‌کنیم به نیمه‌نهایی راه پیدا کنیم و اگر بخواهیم به آن جایگاه برسیم مطمئناً باید تمام تلاش‌مان را بکنیم و همه تمرکزمان بر این موضوع باشد.»

به گزارش ایلنا، بعد از آن مصاحبه و البته اشاره تکراری سرمربی تیم ملی به مشکلات که به قول او یک‌بار برای همیشه باید حل شود، موج مخالفت‌ها با او آغاز شد. اینکه اگر نیمه‌نهایی برای شما آرزو است برای ما خاطره است.

اظهارنظر کی‌روش مبنی بر اینکه تلاش خواهد کرد نیمه‌نهایی جام ملت‌ها را ببیند مخالفان زیادی داشت و البته برخی رسانه‌ها نیز به آن واکنش سختی نشان دادند. این در حالی است که اگر ژاپن و استرالیا به‌عنوان صدرنشین‌های گروه خود (ژاپن از گروه F و استرالیا از گروه B) به یک‌هشتم نهایی برسند و موفق به عبور از این مرحله شوند، در مرحله یک‌چهارم نهایی روبه‌روی هم قرار می‌گیرند، یعنی در این صورت یکی از تیم‌های ژاپن و استرالیا پیش از نیمه‌نهایی حذف خواهند شد و البته در صورت صدرنشینی در گروه خود، راه دشوارتری هم نسبت به ایران برای صعود به نیمه‌نهایی خواهند داشت.

تیم ملی تا رسیدن به نیمه‌نهایی کار سختی نخواهد داشت چرا که در صورت صعود به‌عنوان صدرنشین از گروه خودش ابتدا در مرحله یک‌هشتم نهایی با یکی از تیم‌های سوریه، فلسطین، اردن، لبنان، کره‌شمالی، عمان یا ترکمنستان مصاف خواهد داد و سپس در مرحله یک‌چهارم نهایی با یکی از تیم‌های تایلند، بحرین یا چین بازی می‌کند و در صورت برتری می‌تواند راهی نیمه‌نهایی شود. در واقع کار سخت تیم کی‌روش از همان نیمه‌نهایی آغاز خواهد شد که کی‌روش گفته امیدوار است تیمش را به این مرحله برساند. البته این شرایط روی کاغذ وقتی راحت‌تر خواهد بود که تیم ملی به‌عنوان صدرنشین از گروهش صعود کند و اسیر توانایی حریف چغری مثل عراق نشود و تیم‌های کوچکتر گروه موی دماغش نباشند.

در این صورت و قرار گرفتن در جایگاه دوم گروه ممکن است قطر یا عربستان حریف تیم ایران در یک‌هشتم نهایی باشند و شاید مثل برخی از ادوار این تورنمنت کهن با کره‌جنوبی در یک‌چهارم نهایی مصاف دهیم. در واقع این مسیر تا قبل از نیمه‌نهایی فوق‌العاده دشوار است چرا که در این مرحله امکان دارد با یکی از تیم‌های امارات، اردن، سوریه یا ازبکستان برخورد کنیم که سطح فنی پایین‌تری نسبت به تیم ایران دارند.

اما حتما خود کی‌روش هم می‌داند که نیمه‌نهایی هیچ فوتبال‌دوست ایرانی را در ایران راضی نخواهد کرد. هر چند کی‌روش و شاگردانش همواره به مشکلات تیم ملی اشاره می‌کنند و از سختی‌های کارشان حرف می‌زنند، اما وقت بازی‌ها که برسد مردم از این تیم فقط برد و صعود می‌خواهند. دیگر حتی کسی به آن بازی سخت 10 نفره مقابل عراق و حذف در یک‌چهارم نهایی چهار سال قبل فکر نخواهد کرد و حتی اگر غیرمنطقی باشد صرف رسیدن به نیمه‌نهایی کسی را راضی نمی‌کند.

فوتبال‌دوستان می‌گویند چهار دهه قبل تیم ملی سه‌بار متوالی قهرمان جام ملت‌ها شده و بعد از انقلاب هم با مربیانی مثل مایلی‌کهن و برانکو به نیمه‌نهایی رسیده و بعضا با بدشانسی به فینال نرسیده است، پس مربی بزرگ و بااعتباری مثل کی‌روش که 7 سال در تیم ملی ثبات داشته و سطح فنی این تیم را تا مرز صعود از مرحله گروهی جام جهانی ارتقا داده، باید به قهرمانی فکر کند و تنها هدفش مدال طلای این تورنمنت باشد.

تیم ملی ایران کارلوس کی روش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر