کد خبر: 706822 A

نیمه نخست لیگ هجدهم در حالی با قهرمانی سپاهان امیر قلعه‌نویی به پایان رسید که این تیم هم‌امتیاز با پرسپولیس و پدیده و به لطف تفاضل گل بهتر به این عنوان رسید.

به گزارش ایلنا،نیمه نخست لیگ هجدهم در حالی با قهرمانی سپاهان امیر قلعه‌نویی به پایان رسید که این تیم هم‌امتیاز با پرسپولیس و پدیده و به لطف تفاضل گل بهتر به این عنوان رسید. با این حال در این بین نکته حائز اهمیت در بین مدعیان قهرمانی لیگ هجدهم، حضور پرسپولیس برانکو و تداوم چهار ساله در بین فاتحان این جام است. برانکو که امسال در ادامه لیگ هفدهم با شرایط دشواری فصل هجدهم لیگ برتر را در ادامه محرومیت پرسپولیس در نقل و انتقالات آغاز کرد توانست با این تیم در لیگ و آسیا کارنامه‌ای درخور از خودش به جا بگذارد تا در نیم فصل دوم با تقویت تیم و اضافه شدن بازیکنان جذب شده برای قهرمانی سوم و پیاپی گامی بلند بردارد. به همین خاطر نگاهی به کارنامه چهار نیم فصل پرسپولیس با برانکو از لیگ پانزدهم تا پایان نیم فصل نخست لیگ هجدهم داریم و عملکرد این مربی کروات را که این روزها در موجی از محبوبیت هواداران پرسپولیس حضور دارد، مورد بررسی قرار دادیم.

رتبه عالی در نباختن

به زعم اکثر کارشناسان مهمترین فاکتور موفقیت تیم برانکو طی چهار سال اخیر در لیگ ایران و همچنین لیگ قهرمانان آسیا به کیفیت سیستم دفاعی تیم او بر می‌گردد که این کیفیت طی دو، سه فصل اخیر با حضور چهره‌هایی همچون شجاع خلیل‌زاده، سیدجلال حسینی و علیرضا بیرانوند روند صعودی مناسبی داشته است. پرسپولیسی‌ها در 60 بازی با هدایت برانکو در نیم فصل نخست لیگ پانزدهم تا لیگ هجدهم تنها یک دهم بازی‌ها را واگذار کردند و از لحاظ درصدی 10درصد بازی‌ها را تیم پروفسور بازنده از زمین خارج شد.

بیشتر برده است 

نگاهی به آمار و عملکرد پرسپولیس برانکو از لیگ پانزدهم تا پایان نیم فصل نخست لیگ هجدهم نشان می‌دهد بیشترین آمار سرخپوشان در حوزه برد است. بررسی‌ها نشان می‌دهد از 60 بازی تیم برانکو 35 برد یعنی چیزی حدود 5/58 درصد برد کسب کرده است. پس از این بررسی‌‌ها آمار نشان می‌دهد که تیم برانکو در مساوی هم رتبه خوبی داشته و 5/31 درصد از بازی‌های خودش را با تساوی به پایان رسانده است.

سیر صعودی در نباختن

با تمام سختی‌هایی که پرسپولیس داشت و با دو مصدومیت در خط دفاعی که فصل را از دست دادند، در حوزه دفاعی عملکرد عالی داشت. این تیم که در نیم فصل‌های اول چهار فصل اخیر روند صعودی در نباختتن داشته است در لیگ امسال این عدد برای سرخپوشان به یک رکورد تبدیل شد و بدون باخت نیم فصل را به پایان رساندند. این روند نزولی از لیگ پانزدهم آغاز شد و به ترتیب با یک باخت در نیم فصل لیگ شانزده و هفده و در نهایت ثبت عدد صفر در نیم فصل نخست لیگ هجدهم ختم شد.

امان از پارس جنوبی

به جز لیگ پانزدهم که تیم برانکو بد گل خورد و با 21 گل دروازه‌اش باز شد در بقیه لیگ‌ها آمار باز شدن دروازه پرسپولیس یک رقمی بود. پرسپولیس که این فصل فرصت داشت در نیمه نخست لیگ تعداد گل‌های خورده‌اش را کمتر و یا مساوی لیگ شانزدهم کند در بازی آخر مقابل پارس جنوبی با آن پنالتی و باز شدن دروازه بیرانوند نتوانست به این مهم برسد. با این گل پرسپولیس برانکو در پایان نیم فصل لیگ هجدهم با فصل گذشته خود با شش گل مساوی کرد تا نتواند یک رکورد در این خصوص برای خودش به ثبت برساند.

در اول شدن هت‌تریک نکرد

هرچند پرسپولیس نیمه نخست لیگ را هم امتیاز با پدیده و سپاهان با 31 امتیاز به پایان رساند اما پشت سر سپاهان و پدیده در رتبه سوم قرار گرفت. این شرایط باعث شد تا برانکو و پرسپولیس او که به دنبال هت‌تریک قهرمانی هستند در هت‌‌تریک قهرمانی نیم فصل نخست با این اوصاف ناکام بمانند. پرسپولیس اگر در دو بازی ابتدایی خودش مقابل نفت مسجدسلیمان و استقلال خوزستان در هفته‌های سوم و چهارم توانسته بود امتیاز لازم را به دست بیاورد، قطعا دراین هت‌تریک ناکام نمی‌ماند و با داعیه قهرمانی نیمه دوم لیگ را آغاز می‌کرد. 

کسب بیش از 70درصد امتیازات در نیم فصل‌ها

نگاهی به نحوه امتیاز گرفتن پرسپولیس برانکو در چهار فصل اخیر به خصوص از لیگ شانزدهم تا پایان لیگ هجدهم نشان می‌دهد که این تیم به طور میانگین بیش از 70 درصد امتیازات را به دست آورده است. هرچند که شرایط سخت تیم برانکو به او اجازه نداد 31 امتیاز نیمه این فصل را همانند فصل گذشته که 36 امتیاز بود جبران و یا آن را به 45 امتیاز ممکن امتیازات نزدیک‌تر کند. با این حال طی سه فصل اخیر امتیازات تیم برانکو بالای 30 امتیاز بوده تا پرسپولیس او بازهم بتواند مدعی باشد.

پرسپولیس برانکو ایکوانکوویچ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر