کد خبر: 706387 A

مدال نقره وزنه‌بردار سابق تیم ملی ایران پس از گذشت 6 سال به طلا تبدیل شد.

به گزارش ایلنا، دوپینگ گسترده در رشته وزنه‌برداری باعث شده تا این رشته ورزشی محبوبیت خود را تا حد زیادی از دست بدهد و آن گیرایی سابق را نداشته باشد.
کمیته بین المللی المپیک (IOC) پس از بررسی نمونه های آزمایش وزنه برداران عنوان دار در بازی های المپیک 2008 پکن و 2012 لندن، تست بیش از 43 نفر را مثبت اعلام کرد که بر اساس آن قزاقستان (10 دوپینگ)، روسیه (9 دوپینگ)، بلاروس (7 دوپینگ)، جمهوری آذربایجان (5 دوپینگ)، ترکیه، ارمنستان، اوکراین، چین و مولداوی (هر کدام 3 دوپینگ) 9 کشوری بودند که اسامی ورزشکارانشان در فهرست دوپینگی های این رشته قرار گرفت و به مدت یک سال از مسابقات محروم شدند.
آلکسی تورختی وزنه بردار دسته 105 کیلوگرم اوکراین در بازی های المپیک 2012 لندن با مجموع 412 کیلوگرم مدال طلا گرفته بود و نصیر شلال نیز با 411 کیلوگرم به مدال نقره رسیده بود که با مثبت اعلام شدن دوپینگ وزنه بردار اوکراینی، مدال طلای این دسته به نصیر شلال خواهد رسید.

پیش از این هم همین وضعیت برای سعید محمدپور وزنه‌بردار اردبیلی رخ داده بود.  محمدپور در رقابت‌های دسته ۹۴ کیلوگرم بازیهای المپیک ۲۰۱۲ لندن در رده پنجم قرار گرفته بود اما به دلیل مثبت اعلام شدن تست دوپینگ وزنه‌برداران اول تا چهارم این مدال توسط تاماش آیان رییس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری بعد از گذشت ۶ سال به وی اهداء شد.

 

 

وزنه برداری نواب نصیرشلال المپیک2012 لندن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر