کد خبر: 706364 A

بررسی اتهام وارده به سپاهان؛

این روزها گفته می‌شود قهرمان نیم فصل لیگ برتر تنها یک پلن برای نتیجه‌گیری دارد.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، سپاهان توانست در نیم فصل نخست لیگ برتر با آماری فوق‌العاده و با صدرنشینی به تعطیلات برود. سپاهان علاوه بر صدر نشینی، دومین آمار تعداد برد بعد از پدیده و همراه با پرسپولیس، یکی از دو تیم بدون باخت به همراه پرسپولیس، بیشترین گل زده با اختلاف 5 گل نسبت به نزدیک‌ترین رقیب خود یعنی تراکتورسازی (9 گل بیشتر از پدیده و 11 گل بیشتر از پرسپولیس) و چهارمین خط دفاع برتر لیگ بعد از پدیده، پرسپولیس و استقلال و البته بهترین تفاضل گل توانست قهرمانی نیم فصل را به خود اختصاص دهد.

با وجود چنین عملکردی شاگردان قلعه‌نویی در مظان اتهام عدم تنوع تاکتیکی، داشتن تنها یک راه برای رسیدن به دروازه و البته وابستگی بیش از حد به یک بازیکن یعنی کی‌روش استنلی هستند و منتقدان این تیم عنوان می‌کنند اگر راه نفوذ از کناره‌ها بسته شود و اجازه سرزنی به مهاجم بلند قامت برزیلی داده نشود سپاهان فلج خواهد شد و در نتیجه گرفتن به مشکل می‌خورد.

با یک بررسی آماری نسبت به 28 گل زده سپاهان می‌توان صحت و سقم این موضوع را بررسی کرد.

 

مقایسه تعداد گل‌های زمینی و هوایی

سپاهان با 28 گل زده در 15 بازی بهترین خط حمله لیگ برتر را تا اینجای کار در اختیار دارد که برخلاف تصورات، تنها 10 گل از این تعداد را روی بازی هوایی و ضربات سر به ثمر رسانده است. گل پنجم و ششم در بازی با سپیدرود توسط شهباززاده و ایرانپوریان، گل دوم به ذوب آهن توسط پورقاز، هر 2 گل به تراکتورسازی توسط شهباززاده و پورقاز، گل دوم به پارس جم توسط استنلی کی‌روش، گل اول و دوم به نساجی توسط استنلی کی‌روش و شهباززاده، تک گل بازی با استقلال و گل سوم به سایپا توسط استنلی کی‌روش 10 گلی بودند که با ضربه سر وارد دروازه حریفان شده و 18 گل دیگر به سایر روش‌ها به ثبت رسیده. برای مثال 2 گل از روی نقطه پنالتی توسط استنلی کی‌روش به ثمر رسیده که گل سوم به نساجی و گل اول به فولاد هستند. دو گل هم از روی ضربه ایستگاهی مستقیماً وارد دروازه شده است. گل اول به سپیدرود که شهباززاده به ثمر رساند و گل بازی با استقلال خوزستان در هفته آخر توسط ساسان انصاری. اگر تنها این 18 گل را هم به نام سپاهان به ثبت برسانیم و 10 گل دیگر را اصلاً حساب نکنیم بازهم تنها از تراکتورسازی و پدیده در طول فصل مجموع گل‌های زمینی و هوایی‌شان بیشتر از این تعداد است.

 

نقش کی‌روش استنلی

کی‌روش استنلی با خصوصیت قد بلند، تامینگ خوب، شناسایی فضاهای خالی خط دفاع حریف، قدرت بدنی بالا و در نهایت چهارچوب شناسی خودش توانسته 9 گل در 13 بازی آقای گل لیگ باشد. استنلی در دیدار با پدیده و در دیدار با استقلال خوزستان به دلیل محرومیت غایب بوده است. از این 9 گل استنلی 2 گل از روی نقطه پنالتی به ثمر رسیده که می‌توانست توسط بازیکنان دیگر به ثبت برسد (در بازی با مس در جام حذفی دیدیم که سپاهان پنالتی زن خوب کم ندارد) و 7 گل به وسیله ضربات سر در طول سایر بازیها تنها یک چهارم کل گل‌های زده سپاهان را شامل می‌شود و این معنی وابستگی به یک بازیکن را نمی‌دهد.

نکته جالب توجه اینجاست که استنلی در 5 هفته نخست لیگ برتر هیچ گلی برای سپاهان به ثمر نرساند و اولین گلش را در هفته ششم برابر پارس جم به ثمر رساند که گل دوم و تساوی بخش تیمش بود. پیش از آن سپاهان در 5 بازی 11 گل به ثمر رسانده بود که استنلی هیچ نقش در آن نداشت.

استنلی در یک سال حضورش در ذوب آهن و یک نیم فصل حضورش در سپاهان نشان داده هم می‌تواند نقش مهاجم کاذب و فضا ساز را ایجاد کند و هم به عنوان هدف گلزنی ایفای نقش کند. استنلی فصل گذشته در ذوب‌آهن یکی از عوامل گل‌های زده بالای مرتضی تبریزی بود.

استنلی کی‌روش در دیدار حساس با پدیده حضور نداشت ولی سپاهان در این بازی موفق شد صدرنشین آن روزهای لیگ برتر را بعد از 13 هفته شکست ناپذیری از پیش رو بردارد. تنها شکست پدیده تا آن زمان مربوط به هفته اول مقابل پرسپولیس بود که با گل شاگردان برانکو از روی نقطه پنالتی به ثبت رسیده بود و پدیده تا آن زمان در جریان بازی شکست نخورده بود و برابر سپاهان و در غیاب استنلی این نتیجه را تجربه کرد. تک گل آن بازی را مهرداد محمدی روی یک شوت از بیرون محوطه جریمه به ثمر رساند. پس وابستگی تاکتیکی به کی‌روش استنلی رد می‌شود.

 

سایر بازیکنان

نکته جالب توجه درگیری همه بازیکنان سپاهان در گل‌های زده این تیم است. به جز پیام نیازمند دروازه‌بان و مهدی کیانی که کمتر اجازه نفوذ دارد، تقریبا تمام بازیکنان سپاهان در نیم فصل نخست روی گل‌های تیم تاثیرگذار بوده‌اند. مهرداد محمدی، سجاد شهباززاده و ساسان انصاری به عنوان عناصر هجومی تیم و کمی عقب‌تر از آن‌ها ولادیمیر کومان و محمد کریمی نقش پررنگی در عملکرد سپاهان داشتند. محمد کریمی جوان آقای پاس گل لیگ است و ولادیمیر کومان هم در بازیسازی و گلزنی برای سپاهان مفید بوده که نمونه‌اش تک گل بازی با ماشین سازی است که توسط او به ثمر رسیده. محمد ایرانپوریان، سعید آقایی، حسن جعفری، عزت‌اله‌پورقاز، خالد شفیعی و سیاوش یزدانی هم 6 عنصر دفاعی سپاهان در نیم فصل نخست بودند که تمام آنها حداقل یک بار یا بیشتر گل زده یا پاس گل داده‌اند. 6 گل سپاهان توسط بازیکنان خط دفاعی به ثبت رسیده است. گل ششم به سپیدرود توسط ایرانپوریان، گل دوم به ذوب آهن توسط پورقاز، گل اول به پارس جم توسط ایرانپوریان،‌ گل دوم به سایپا توسط خالد شفیعی و تک گل بازی با پرسپولیس توسط پورقاز تنها گل‌های خط دفاع سپاهان بودند و تاثیرگذاری به عنوان پاس گل هم روی تعداد بیشتری از این آمار توسط خط دفاع به ثبت رسیده است. این آمار بدون شک در لیگ برتر اگر بی‌نظیر نباشد کم نظیر است و نشان از تنوع تاکتیکی و حمله به دروازه حریف با استفاده از تمام عناصر موجود دارد.

 

مورد ویژه؛ بازی با سایپا

سپاهان در شرایطی ویژه در هفته یازدهم به مصاف سایپا رفت. تیم علی دایی آن زمان در اوج آمادگی قرار داشت و توانست استقلالِ شفر را پیش چشم تماشاگرانش از جام حذفی کنار بزند. در حالیکه سایر مدعیان منتظر بودند ترمز سپاهانِ قلعه‌نویی توسط دایی کشیده شود و به آمار خوب سرمربی نارنجی پوشان مقابل وی استناد می‌کردند، طلایی‌پوشان در یک بدشانسی بزرگ با محرومیت و مصدومیت 5 بازیکن خود مواجه شده و عملاً تیمی نصفه و نیمه در اختیار داشتند. محمد ایرانپوریان و میلاد سرلک به دلیل مصدومیت، عزت‌اله پورقاز، مهدی کیانی و مهرداد محمدی هم به دلیل محرومیت در این بازی حضور نداشتند تا سپاهان در این بازی با مشکل در چینش ترکیب اصلی مواجه شود ولی برتری قاطع 3 بر صفر در این بازی بیش از پیش نشان داد سپاهان یک تیم است و وابسته به بازیکن خاصی نیست.

 

نتیجه‌گیری:

بحث تک روش بودن رسیدن سپاهان به دروازه حریفان، وابستگی تاکتیکی به بازیکن خاص و نداشتن پلن B تقریبا از ابتدای فصل مطرح می‌شود و این در حالیست که تنها 2 تیم توانستند دروازه خود مقابل سپاهان را بسته نگه دارند که صنعت نفت و پیکان هستند. دیدار با این دو تیم در هفته‌های نخست لیگ انجام شد و سپاهان به دلیل تغییرات زیاد هنوز به هماهنگی لازم نرسیده بود. هر دو بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید و دو تیمی که توانستند مقابل خط حمله سپاهان مقاومت کنند، توانایی رسیدن به دروازه این تیم را نداشتند.

استقلال با 6 گل خورده، پرسپولیس با 6 گل خورده و پدیده با 8 گل خورده به عنوان بهترین خط دفاع‌های لیگ برتر هر کدام یک بار مقابل قوای تهاجمی سپاهان مغلوب شده و نتوانستند دروازه خود را بسته نگه دارند. این 3 تیم به همراه ماشین‌سازی و استقلال خوزستان تنها تیم‌هایی بودند که فقط یک بار مقابل سپاهان گل خوردند و در کنار پیکان و صنعت نفت که دروازه‌شان بسته ماند قرار گرفتند و 8 تیم دیگر لیگ برتر بین 2 تا 6 گل از سپاهان در هر بازی دریافت کردند.

اینکه سرخابی‌های پایتخت یکی از شش گل خورده خود در لیگ برتر را از سپاهان دریافت کردند نشان می‌دهد حتی بهترین خط دفاع‌های لیگ برتر هم نتوانستند خط حمله ‌طلایی‌پوشان را متوقف کنند و اگر این قدرت حتی به وسیله یک راه و یک پلن باشد آمار نشان از این می‌دهد که حداقل در لیگ ایران هیچ تیمی توانایی رقابت با آنها را ندارد و نمی‌توان آن را رد کرد.

نکته جالب توجه اینجاست که این نظرات کارشناسی توسط پیشکسوتان خود باشگاه سپاهان انجام می‌شود که مشخص نیست چرا تفاوتی میان تحلیل‌های آنها نسبت به سپاهان فصل هفدهم با هجدهم دیده نمی‌شود.

لیگ برتر فوتبال امیر قلعه‌نویی سپاهان اصفهان کی‌روش استنلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر