کد خبر: 706280 A

سقوط و صعود دروازه‌بان‌های لیگ هجدهم

لیگ هجدهم را می‌توان لیگ دروازه‌بان‌ها نام گذاشت

به گزارش ایلنا، لیگ هجدهم را می‌توان لیگ دروازه‌بان‌ها نام گذاشت. چرا که نه؟! تا همین چند سال قبل و در روزهای بعد از احمدرضا عابدزاده فوتبال ایران در جستجوی دروازه‌بان و دروازه‌بانانی برای جانشینی او بود اما از لا به لای تمام تلاش مربیان دروازه‌بانی، حتی خود عابدزاده هم نتوانست یک عقاب دیگر بسازد، اما تلاش دسته‌جمعی و حتی جلوگیری از حضور دروازه‌بان خارجی در این زمین دیم فوتبال ایران، به گونه‌ای پیش رفت که امروز بیش از هرپست دیگری دروازه‌بان آماده در فوتبال ایران حضور دارد. هر روز در لیگ ایران دروازه‌بان جوانی مطرح می‌شود و این در حالی است که حالا دروازه‌بان اول فوتبال ایران به واسطه درخشش در جام جهانی علیرضا بیرانوند است. کسی که پنالتی کریستیانو رونالدو را گرفته و با پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا و دو قهرمانی متوالی در ایران رسیده است. رشید مظاهری، سیدحسین حسینی و چند دروازه‌بان جوان دیگر در کورس دروازه‌بان‌ها هستند اما هنوز هم یک نفر با وجود همه این اتفاق‌ها در راس آمار و ارقام بهترین‌ها قرار دارد. سیدمهدی رحمتی کاپیتان استقلال در پایان نیم فصل اول، باز هم در صدر آمار بهترین دروازه‌بان‌های فوتبال ایران در نیم فصل لیگ هجدهم قرار گرفت. استقلال با رحمتی هنوز هم آرام‌ترین دروازه فوتبال ایران را دارد.

سیدمهدی رحمتی (استقلال)؛ 75درصد

کاپیتان باتجربه استقلال در این فصل با وجود داشتن یکی از اصلی‌ترین رقبا، بازهم توانست بهترین آمار و ارقام را به دست بیاورد. رحمتی در این فصل در 12 بازی 4 گل خورده و 9 بار کلین‌شیت کرده است. آماری فوق‌العاده از دروازه‌بانی که آرام آرام به 40 سالگی نزدیک می‌شود اما میزان آمادگی او به حدی است که سیدحسین حسینی جوان رکوددار بسته نگه داشتن دروازه در لیگ برتر نیز کاملا پشت خط او بماند. او در نیم فصل از نفت مسجدسلیمان، پارس جنوبی و ذوب آهن این چهار گل را خورده است اما در 9 بازی دیگر نیم فصل کلین‌شیت کرده است.

علیرضا بیرانوند (پرسپولیس)؛ 6/63درصد

دروازه‌بان ملی‌پوش پرسپولیس و کسی که پنالتی کریستیانو رونالدو را گرفت بعد از جام جهانی به دروازه‌بانی مطمئن و با اعتماد به نفس بدل شده است. او در این فصل در 11 بازی که برای پرسپولیس انجام داده تنها 4 گل خورده ضمن اینکه در هفت بازی کلین شیت کرده است. نکته جالب اینجاست که بیرانوند با آماری نزدیک به همین آمار امسال یعنی 63درصد سال گذشته به عنوان بهترین دروازه‌بان لیگ برتر انتخاب شد اما امسال عملکرد خوب رحمتی باعث شده که او در رده دوم جای بگیرد.

یوسف بهزادی (پدیده)؛ 3/58درصد

دروازه‌بان 28 ساله تیم پدیده مشهد امسال همراه تیمش نتایج خیلی خوبی به دست آورده است. او در دوازده بازی تیمش 6 گل خورده و 7 بار هم کلین‌شیت کرده است. میانگین گل‌های خورده او 5/0 گل در هر بازی است اما بهزادی در 58درصد بازی‌ها توانسته دروازه تیمش را بسته نگه دارد.

پیام نیازمند (سپاهان)؛ 40درصد

دروازه‌بان 23 ساله و جوان سپاهان که در این فصل تجربه دروازه‌بان اول بودن تیمی مدعی قهرمانی را لمس می‌کند در این فصل و در پانزده مسابقه‌ای که درون دروازه طلایی‌های اصفهان ایستاده 6 کلین‌شیت ثبت کرده هرچند او 12 بار نیز دروازه‌اش برابر حریفان باز شده است. نیازمند سال قبل و با لباس پیکان در پایان فصل در رده پنجم قرار گرفت.

محسن فروزان (تراکتورسازی)؛ 40درصد

دروازه‌بان ماجراجو و این فصل تراکتورسازی  در نیم فصل اول و در 15 بازی درون دروازه تیمش قرار گرفت و 6 کلین‌شیت ثبت کرد هرچند 14 بار نیز دروازه‌اش باز شد. فروزان در حالی در رده پنجم بهترین دروازه‌بان‌های نیم فصل قرار گرفته که در پایان لیگ هفدهم او با پارس جنوبی در رده هفتم قرار گرفت.

وحید شیخ ویسی(پیکان)؛ 3/33درصد

دروازه‌بان تیم پیکان که در این فصل جانشین پیام نیازمند شده در رده ششم رده‌بندی قرار دارد. شیخ ویسی با وجود اینکه در 15 بازی 17 گل دریافت کرده است اما با 5 کلین‌شیت و بسته نگه داشتن دروازه پیکان در بیش از 33درصد بازی‌ها در رده ششم قرار گرفته است. جالب است که شیخ‌ویسی فصل گذشته و در استقلال خوزستان نیز توانست در پایان لیگ در رده ششم قرار بگیرد.

حامد لک (نساجی قائمشهر)؛ 8/30درصد

دروازه‌بان 28ساله این فصل نساجی که در این سال‌ها حضور در تیم‌های متفاوتی را تجربه کرده با 4 کلین‌شیت در 13 بازی در رده هفتم بهترین‌های نیم فصل اول حضور دارد. لک سال قبل در 32درصد بازی‌های تیم فولاد خوزستان کلین‌شیت کرد و امسال نیز در حوالی همان میانگین کار می‌کند.

احسان  مرادیان (فولاد)؛ 6/28درصد

احسان مرادیان دروازه‌بان 24 ساله فولاد نیز در رده‌بندی لیگ امسال در رده هشتم جای گرفته است. مرادیان در 14 مسابقه 17 گل خورده است اما 4 بار کلین‌شیتش از دروازه‌بانی او را در میان ده دروازه‌بان برتر نیم فصل قرار داده است.

رشید مظاهری (ذوب آهن)؛ 6/28درصد

دروازه بان 29 ساله تیم ذوب آهن که یکی از مسافران جام جهانی 2018 بود و همواره در لیست کارلوس کی‌روش حضور داشت در نیم فصل اول لیگ هجدهم سقوطی عجیب در جدول رده‌بندی داشت. محمدرشید مظاهری در پایان لیگ هفدهم بعد از بیرانوند و ده‌خسوس در رده سوم قرار گرفته بود اما اکنون و در پایان نیم فصل اول 17 گل خورده و 4 کلین‌شیت داشته و در رتبه نهم قرار گرفته است.

فرناندو ده‌خسوس (ماشین‌سازی)؛ 7/26درصد

دروازه‌بان ماشین‌سازی تبریز هم مثل رشید مظاهری در لیگ هجدهم نسبت به دوره قبل افت فاحشی داشته است. ده‌خسوس در پایان لیگ هفدهم بعد از بیرانوند در رده دوم قرار گرفته بود اما اکنون در پایان نیم فصل در رده دهم بهترین دروازه‌بان‌هاست. البته که آمار خوب دیگر دروازه‌بان‌ها و رقابت شدید آنها در لیگ هجدهم نیز در این نزول تاثیرگذار است.

 

 

استقلال تهران مهدی رحمتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر