کد خبر: 705856 A

مقایسه هفت فصل اخیر

قهرمانی نیم فصل از جمله عناوینی است که در فوتبال جامی ندارد اما بدون شک در طول فصل تاثیرگذار است.

به گزارش ایلنا، قهرمانی نیم فصل از جمله عناوینی است که در فوتبال جامی ندارد اما بدون شک در طول فصل تاثیرگذار است. در این مطلب نگاهی به قهرمانان هفت فصل اخیر می‌اندازیم تا ببینیم قهرمانان نیم فصل در پایان فصل چه سرنوشتی داشته‌اند و آیا سپاهان قلعه‌نویی که قهرمان نیم فصل جاری شد در پایان لیگ هجدهم رستگار خواهد شد؟

خاطره تلخ لیگ دوازدهم برای سپاهان

در لیگ دوازدهم هم مانند فصل جاری سپاهان قهرمان نیم فصل شد اما طلایی پوشان امیدوارند خاطره تلخ آن فصل برای آنها تکرار نشود زیرا این استقلال بود که در پایان قهرمان شد و زردها با سه امتیاز اختلاف با استقلال صدرنشین، در رتبه سوم قرار گرفتند. نکته جالب این است که سپاهان لیگ دوازدهم هم مانند فصل جاری با 53 درصد پیروزی در دیدارهایش قهرمان نیم فصل شد.

فرمول قهرمانی نیم فصل، 53درصد پیروزی

در لیگ سیزدهم این پرسپولیس بود که قهرمان نیم فصل شد اما در پایان قهرمانی را به فولاد تقدیم کرد و با 2 امتیاز اختلاف، نایب قهرمان شد. نکته جالب اینکه پرسپولیس هم مانند سپاهان لیگ دوازدهم و فصل جاری با 53 درصد پیروزی در دیدارهایش نایب قهرمان نیم فصل شد، انگار که فرمول قهرمانی در نیم فصل لیگ برتر، 53 درصد پیروزی است. پرسپولیس در آن فصل در 27 درصد از دیدارهایش هم به تساوی رسید.

قهرمان نیم فصل، نایب قهرمان شد

سرخ پوشان تبریز در لیگ چهاردهم قهرمان نیم فصل شدند اما مانند سرخپوشان تهران در لیگ سیزدهم، در پایان فصل نایب قهرمان شدند تا قهرمانی نیم فصل برای سرخپوشان خوش‌یمن نباشد. تراکتورسازی با اختلاف تنها یک امتیاز قهرمانی را در لیگی به سپاهان واگذار کرد که پایان آن و بازی‌های همزمان هفته پایانی حواشی فراوانی داشت و شاید اگر اتفاقات طور دیگری رقم می‌خورد تراکتور قهرمانی نیم فصل را در پایان فصل هم تکرار می‌کرد. تراکتورهم با همان فرمول 53 درصد پیروزی، قهرمان نیم فصل شد و تنها در 20درصد از دیدارهایش بازنده بود.

استقلال خوزستان، تافته جدا بافته

استقلال خوزستان که در فصل جاری به قعر جدول چسبیده و اصلا رنگ و بویی از قهرمانی ندارد، در لیگ پانزدهم هم در نیم فصل و هم در پایان فصل موفق شد قهرمانی را از آن خود کند. آنها فرمول همیشگی قهرمانی نیم فصل را شکستند و با 60درصد پیروزی قهرمان نیم فصل شدند و شاید پیروزی بیشتر تا پایان فصل هم به آنها کمک کرد تا قهرمان لیگ شوند. استقلال خوزستان که به سختی می‌باخت و در نیم فصل تنها یک بار شکست خورد، به راحتی هم گل نمی‌زد و در هر دیدار به طور میانگین 2/1 گل به ثمر می‌رساند که برای خط حمله قهرمان نیم فصل آمار چندان درخشانی محسوب نمی‌شود.

پرسپولیس برانکو رستگار شد

پرسپولیس برانکو در لیگ شانزدهم هم در نیم فصل قهرمان شد و هم موفق شد این عنوان را در پایان فصل نیز به‌دست بیاورد. نکته اینجاست که پرسپولیس برانکو هم مانند استقلال خوزستان از الگوی 60 درصد پیروزی در نیم فصل پیروی کرد و توانست قهرمانی در نیم فصل را در پایان فصل هم تکرار کند. انگار فرمول قهرمانی در نیم فصل و پایان فصل بدست آمده بود، 60درصد پیروزی. شباهت‌های پرسپولیس با استقلال خوزستان تنها در میزان پیرزوی‌ها نبود و آنها مانند آبی‌های جنوب تنها یک بار شکست خوردند و در هر دیدار به طور میانگین 2/1 گل به ثمر رساندند. تفاوت پرسپولیس لیگ شانزدهم با استقلال خوزستان لیگ پانزدهم در خط دفاع بود که آبی‌پوشان عملکرد بهتری داشتند. سرخپوشان تهران در نیم فصل تنها 5 گل دریافت کردند اما استقلال خوزستان حتی از آنها هم در فاز دفاعی بهتر عملکرد بود و 4 گل دریافت کرده بود یعنی به طور میانگین تقریبا در هر 3 دیدار، یک گل خورده بودند که آماری درخشان محسوب می‌شود.

لیگ هفدهم، ادامه سلطنت پروفسور

در لیگ هفدهم نیز پرسپولیس برانکو هم در نیم فصل قهرمان شد و هم در پایان فصل اما این بار آمارهای این تیم خیره‌کننده بود. شاگردان پروفسور فرمولی جدید ابداع کردند و با 73 درصد پیروزی، قهرمان نیم فصل شدند، آماری که در 7 فصل اخیر هیچ تیمی به آن دست نیافته است. پرسپولیس برانکو هم تنها یک بار باخت، انگار اگر تیمی بیش از یک بار در نیم فصل شکست بخورد شانس کمی برای قهرمانی در نیم فصل دارد. دلیل آمار خیره‌کننده پیروزی‌های شاگردان پروفسور، پیشرفت زیاد خط حمله آنها بود. پرسپولیس به طور میانگین در هر دیدار 8/1 گل به ثمر می‌رساند و همزمان با بهبود خط حمله، ثبات خط دفاع خود را نیز حفظ کرده بود. سرخپوشان تهران به طور میانگین در هر دو دیدار تقریبا یک گل دریافت می‌کردند که آمار خوبی برای یک خط دفاع محسوب می‌شود. همین امر موجب شده بود آنها با اختلاف زیاد با سایر تیم‌ها، بهترین تفاضل گل نیم فصل را با مثبت 21 به خود اختصاص دهند.

سپاهان قهرمان لیگ هجدهم می‌شود؟

سپاهان در حالی قهرمان نیم فصل لیگ هجدهم شد که مطابق همان فرمول 53 درصد پیش رفت اما نکته اینجاست که از فرمول قهرمانی در پایان فصل که حداقل 60درصد پیروزی است، کمی عقب است. نکته مثبت شاگردان قلعه‌نویی اما شکست‌ناپذیری آنها است که در نیم فصل هیچگاه طعم باخت را نچشیدند و همین شکست‌ناپذیری شاید برگ برنده آنها برای تکرار قهرمانی در پایان فصل باشد. شاگردان ژنرال در قهرمانی محتاط هستند و در 47 درصد از دیدارهای خود به تساوی رسیدند. نقطه قوت دیگر طلایی‌پوشان خط حمله آنهاست که در هر دیدار به طور میانگین 9/1 گل به ثمر رسانده‌اند یعنی بیش از پرسپولیس مقتدر برانکو در لیگ هفدهم. هر چند خط دفاع آنها شباهتی به آن پرسپولیس ندارد و 8/0 گل در هر دیدار دریافت کردند یعنی دو برابر شاگردان برانکو. نقطه قوت دیگر زردپوشان امتیازاتی است که جمع‌آوری کرده‌اند، سپاهان امیر به طور میانگین در هر دیدار به طور میانگین 2 امتیاز کسب کرده که آمار بسیار خوبی است و اگر همین روند را ادامه دهند شانس زیادی برای قهرمانی در پایان فصل دارند.

پرسپولیس سپاهان اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر