کد خبر: 705795 A

​در فوتبال آلمان، به هفته‌ای که در روزهای میانی آن بازی برگزار شود می‌گویند «هفته انگلیسی»، اما قرعه‌کشی مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان معنای تازه‌ای به این اصطلاح بخشیده است.

به گزارش ایلنا، لوییس گارسیا و لورا ژرژ در قرعه‌کشی، گوی‌ها را به‌نحوی انتخاب کردند که هر سه تیم آلمانی حاضر در لیگ قهرمانان با تیم‌های انگلیسی روبه‌رو می‌شوند. منچسترسیتی بهترین قرعه را از آن خود کرد و با شالکه بازی خواهد کرد. تاتنهام در دیداری دشوار به مصاف بروسیا دورتموند می‌رود که در حال حاضر در اوج است و لیورپول هم دیداری بسیار بزرگ با بایرن‌مونیخ خواهد داشت. شور و شوق آلمانی‌ها به اوج رسیده است. هر سه بازی ماجراهای بسیاری در دل خود دارند. یورگن کلوپ به آلمان برمی‌گردد تا با رقیب دیرینش، بایرن بازی کند. لروی سانه مقابل شالکه، تیم سابقش قرار می‌گیرد و جیدون سانچو هم به شهرش برمی‌گردد. روزنامه بیلد تیتر زد: «یک جشنواره فوتبالی در راه است» و هانس-یواخیم واتسکه، مدیر اجرایی دورتموند هم گفت که بازی تیمش مقابل تاتنهام و رویارویی بایرن و لیورپول 50-50 خواهد بود. حسن صالح‌حمیدزیچ، مدیر ورزشی بایرن هم گفت: «بازی سختی پیش روی ماست اما یک بازیکن باید مشتاق چنین دیدارهایی باشد. لیورپول تیم روز فوتبال است. آنها فوتبال خوبی بازی می‌کنند. ما دو روز خوب را مقابل آنها خواهیم داشت.»  اما در این سه بازی چه خواهد گذشت؟

شالکه – منچسترسیتی

سیتی خوشحال است که به مصاف شالکه با هدایت دومنیکو تدسکو می‌رود. آنها حق هم دارند. شالکه پارسال در بوندس‌لیگا دوم شد اما در این فصل دچار افت شده و حالا فوتبالی ضعیف را به نمایش می‌گذارد. آنها در خطر سقوط هستند و در تلاشند که جایگاه بهتری پیدا کنند. مربی شالکه در بازی مقابل دورتموند مجبور شد وستون مک‌کنی، هافبک و حمزه مندیل، مدافع چپ تیم را به خط حمله بفرستد. در جریان تساوی مقابل آگسبورگ هم دروازه‌بان تیم اشتباهی بزرگ مرتکب شد. شالکه در پنج بازی اخیر خود تنها یک برد کسب کرده است و کریستین هایدل، مدیر ورزشی و تدسکو، مربی تیم تحت فشار شدیدی هستند. بعید است شالکه با خوشحالی به انگلیس برود. آنها البته از نظر دفاعی تیم سرسختی هستند، ولی در حمله کار خاصی انجام نمی‌دهند و اگر منچسترسیتی با نتیجه‌ای پرگل در مجموع دو دیدار رفت و برگشت پیروز نشود، شگفتی رخ داده است.

 تاتنهام – بوروسیا دورتموند

این بازی شاید پایاپای‌ترین نبرد در این سه بازی باشد. تاتنهام با صدرنشین بوندس‌لیگا دیدار می‌کند و سرنوشت بازی بستگی به فرم دو تیم و شانس آنها خواهد داشت که البته تا اینجای فصل، دورتموند از هر دو جهت بهتر بوده است. لوسین فاوره در شش ماه گذشته توانسته تیم افت‌کرده دورتموند را تبدیل به یکی از جذاب‌ترین تیم‌های اروپا کند. دورتموند در لیگ شکست نخورده و در صدر جدول با 9 امتیاز اختلاف صدرنشین است و دارد به سمت کسب نخستین قهرمانی‌اش پس از سال 2012 می‌رود. پیروزی آنها مقابل وردربرمن در روز شنبه به این معنا بود که آنها «قهرمان پاییز» بوندس‌لیگا شده‌اند؛ عنوانی که به صدرنشین نیم‌فصل داده می‌شود.

عملکرد درخشان جیدون سانچو و تجربه بالای اکسل ویتسل از دورتموند تیمی ترسناک ساخته است. سلاح پنهان آنها مهاجم جدیدشان، پاکو آلکاسر است که هر چند نیمکت‌نشین است اما زمانی که به میدان می‌رود مرگبار عمل می‌کند. او در هر 40 دقیقه یک گل زده است.

 لیورپول – بایرن‌مونیخ

توفان این دور لیگ قهرمانان، بازی لیورپول با بایرن است. این بازی نبرد تیمی است که دارد به ابرقدرتی در سطح اروپا تبدیل می‌شود، با تیمی که دارد افول می‌کند.

صالح‌حمیدزیچ گفته که مشتاق این دیدار است اما در واقع بایرن امیدوار بود به هر تیمی برخورد کند جز لیورپول. مردان یورگن کلوپ با شرایط فعلی بخت بیشتری نسبت به بایرن دارند. بایرن زیر نظر نیکو کواچ، مربی جدیدشان در بدترین فرمشان در سال‌های اخیر هستند. آنها فوتبالی نامنسجم بازی می‌کنند و بازیکنان هم نارضایتی خود را ابراز می‌کنند.

تیم در مرحله گذار است و کواچ نتوانسته بین بازیکنان قدیمی مانند ژروم بواتنگ، توماس مولر، آرین روبن و سایرین و بازیکنان جدید مانند یاشوا کیمیش، سرژ گنابری و لئون گورتزکا تعادل برقرار کند.

البته بایرن در هفته‌های اخیر نمایش بهتری داشته است. بازگشت کینگزلی کومان از مصدومیت باعث شد بایرن تقویت شود و گنابری هم یکی از بازیکنان موفق این فصل بوده است. از یک سو محمد صلاح، سادیو مانه و دیگران خوشحال هستند که باید به مصاف دفاع متزلزل بایرن بروند، اما آنها نباید مردان کواچ را دست‌کم بگیرند. بایرن هر چه باشد بایرن است. آنها جایگاهی مستحکم در لیگ قهرمانان دارند و اگر بتوانند فشار را تحمل کنند، می‌توانند تیمی نابودگر باشند.

لیگ قهرمانان اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر