کد خبر: 704980 A

لیونل مسی الهام‌بخش بارسلونا در پیروزی 5 بر صفر در زمین لوانته بود و صفحه جدیدی در کتاب تاریخ فوتبال نوشت.

به گزارش ایلنا، او که در تساوی یک بر یک برابر تاتنهام به‌عنوان بازیکن جانشین به زمین آمده بود، در بازی یکشنبه شب هت‌تریک کرد و دو پاس گل به لوییس سوارس و جرارد پیکه داد. مسی با این پیروزی تعداد بردهایش در لالیگا را به 323 رساند و از رکورد ژاوی به‌عنوان برنده‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه بارسلونا عبور کرد.

علاوه بر آن او در میان پنج لیگ اول اروپا یکه‌تاز است و با 14 گل بهترین گلزن محسوب می‌شود. او 10 پاس گل هم داده و تنها بازیکن در میان لیگ‌های برتر اروپا است که تا اینجای فصل تعداد گل و پاس گلش دورقمی شده. مسی در رده‌بندی بهترین گلزنان اروپا برای رسیدن به کفش طلا هم جایگاه شایسته‌ای دارد. گلزنی در پنج لیگ اول اروپا با ضریب دو محاسبه می‌شود و لیگ‌های ششم تا بیست و دوم با ضریب 5/1. در سایر لیگ‌ها به تعداد گل، امتیاز به زننده تعلق می‌گیرد و بر اساس آن برنده کفش طلا مشخص می‌شود.

بر این اساس، مسی با امتیاز 28 در رده پنجم است و چهار گلزن 12 گله در لیگ ایتالیا و فرانسه در رده‌های دهم تا سیزدهم جا دارند، طبق معمول با گذشت زمان گلزنان لیگ‌های درجه دو و سه اروپا جای خود را به ستارگان لیگ‌های درجه اول می‌دهند.

مسی که فصل قبل با 34 گل جایزه پی‌چی‌چی را به‌عنوان بهترین گلزن لالیگا به دست آورد، در این فصل برابر آلاوس، اوئسکا، خیرونا، والنسیا، سویا، بتیس و اسپانیول گل زده بود که در چهار تا از این دیدارها حداقل دو گل زد. مسی در لالیگا 31 هت‌تریک داشته و تنها کریستیانو رونالدو با 34 هت‌تریک از او پیش است. مسی همچنین تعداد گل‌هایش در رده ملی و باشگاهی را به 50 رساند و برای هشتمین بار در 9 سال اخیر به چنین موفقیتی رسیده.

بارسلونا در 30 بازی آخر خارج از خانه‌اش در لالیگا موفق به گلزنی شده و اگر این روند را در دو بازی دیگر ادامه دهد، با رکورد قبلی خود که بین فوریه 2012 تا سپتامبر 2013 (حدودا 19 ماه) به دست آمد، برابر می‌شود. بارسلونا با این پیروزی با سه امتیاز اختلاف نسبت به نزدیکترین رقبایش در صدر جدول لالیگا قرار گرفت. این تیم شنبه آینده در آخرین بازی سال 2018 میزبان سلتاویگو است، 15 دی رقابت‌های لالیگا در سال جدید میلادی از سر گرفته می‌شود.

بارسلونا لیونل مسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر