کد خبر: 702394 A

برای ایرجِ سفر کرده فوتبال ایران

حالا ایرج دیگر در میان ما نیست؛ حالا او هم در آغوش پدر همه فن حریفش، بغض دلتنگی چندین ساله را می ترکاند و با یوهان کرایوف خوش و بش می کند.

به گزارش ایلنا، بیمارستان نمازی شیراز امروز حامل یک خبر ناگوار برای فوتبال ایران بود. زننده اولین گل تاریخ فوتبال ایران در جام جهانی در 67 سالگی، حریف کبدِ سرسختش نشد و در 21 آذرماه 1397، خزانش فرا رسید. حالا دیگر وقتی نهمین ماه سال از راه می رسد فقط نمی توان حماسه ملبورنش را به یاد آورد. قطعا شیرینی 8 آذر با تلخی رفتن ایرج دانایی فرد حلاوت خود را از دست می دهد.

211

اما ایرج دانایی فرد که بود؟‌برای شناختن ستاره سال های دور فوتبال ایران باید به محله عشرت آباد بروید. به میدان سپاه کنونی. حوالی سازمان نظام وظیفه که سربازهای جوان و سرتراشیده، آن را خیلی خوب می شناسند. باید به کوچه ای بن بست قدم بگذارید که نامی نداشت و به خاطر کوچک بودنش به شش متری معروف شد. به کوچه ای که خیلی از بزرگان ورزش ایران در آن رفت و آمد داشتند اما هیچ کس به جز یک نفر، با BMW قرمز رنگ در آن دیده نشد. هیچ کس به جز ایرج دانایی فرد.

212

اگر سری به ویکی پدیا بزنید درباره او نوشته شده: فرزند علی دانایی فرد و عضو باشگاه های تاج، عقاب و پاس تهران که زننده تک گل تیم ملی ایران در جام جهانی 1978 به تیم قدرتمند اسکاتلند بود. به آمریکا رفت و پس از چند سال بازی در همانجا فروشگاه لوازم ورزشی افتتاح کرد و به واسطه حضور درخشان در جام جهانی آرژانتین به تیم منتخب دنیا هم دعوت شد و در بازی خداحافظی پله به همراه آندرانیک اسکندریان، نماینده ایران بود. همین.

213

اما همین نبود. ایرج دانایی فرد، گفتنی زیاد دارد. نه به خاطر اینکه الان از دنیا رفته و ما ایرانی ها، مرده پرست هستیم و بازهم مانند گذشته، قصد قدیس سازی نداریم. نه. به هیچ وجه. ایرج دانایی فرد به واقع یکی از بهترین های تاریخ فوتبال ما بود. اگر قبول ندارید بروید و بازی ایران و اسکاتلند را دوباره مشاهده کنید. همان اسکاتلندی که مطمئن بود با ستاره هایی چون کنی دالگلیش و آرچی جمیل ایران را مثل‌آب خوردن، سر می کشد اما همان تیم استخوانی شد در گلویشان و سرانجام خفه شان کرد و آرزوی رفتن به دور دوم رقابت ها را به دلشان گذاشت. در همان بازی آرچی جمیل، مات و مبهوت بک چپ فوق العاده تیم حشمت مهاجرانی بود. ایرج دانایی فردی که اجازه نفس کشیدن به یکی از بهترین های جهان را نداد. بازیکنی که به هلند یک گل مسی وار زد اما مقابل ایران دست آویز پسر ریز جثه تهرانی شد.

214

ایرج دانایی فرد نه تنها یک دریبل زن قهار بود بلکه در یارگیری هم یکی از بهترین ها بود. مرحوم یوهان کرایوف کبیر اسطوره تیم ملی هلند و باشگاه بارسلونا وقتی که در لیگ آمریکا بازی می کرد و ایرج هم آنجا مشغول بازی بود؛ به حدی در رد کردن ستاره ایرانی عاجز ماند که نهایتا از کوره در رفت و لگدی نثارش کرد. بعدها این دو نفر به همراه بکن باوئر در بازی معروف با کاسموس آمریکا آمدند و همانجا ایرج بعد از اینکه چند مشتری خوب پیدا کرد راهی رافکنز در منطقه تالسا و در نزدیکی اوکلاهاما شد. همانجا فروشگاه ورزشی اش را هم دایر کرد و ماندنی شد. بهترین بازیکن تیمش در فوتبال و فوتسال شد و محبوب اهالی دالاس!

215

حالا ایرج دیگر در میان ما نیست؛ حالا او هم در آغوش پدر همه فن حریفش، بغض دلتنگی چندین ساله را می ترکاند  و با یوهان کرایوف خوش و بش می کند.او که در جام ملت های 1980 عضو تیم ملی بود و همزمان با جنگ، باتیم دوست داشتنی حسن حبیبی در خاک دشمن درخشید؛ حالا از آن بالا برای قهرمانی تیم 2018 دعا می کند تا ملی پوشان این نسل، ماموریت ناتمام آنها را برای ثبت چهارمین قهرمانی ایران در آسیا تمام کنند.

بدرود BMW سوار عشرت آباد و محبوب مردم دالاس!

22222222222222222

 

22222222222

 

تیم ملی ایران استقلال تهران ایرج دانایی فرد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر