کد خبر: 701790 A

گزارش ویژه از تمام تصمیمات داوری رخ داده برای پرسپولیس

تصمیمات اشتباه داوری در فوتبال ایران وارد فاز تازه‌ای شده و عده‌ای معتقدند این اشتباهات جهت دار است.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، اتفاقات و حواشی پیرامون جدال پرسپولیس و سپاهان به قدری بالا بود که پای مدیر، بازیکن و سرمربی دو تیم به قضیه کشیده شد و هر کدام خود را دارای حق می‌دانستند. از طرفی ارکان مختلف باشگاه سپاهان بر این باور بودند که اشتباهات داوری به سود پرسپولیس سهوی نیست و دست‌هایی در کار است تا پرسپولیس را به سوی قهرمانی رهنمون کند.

به همین دلیل اتفاقات داوری پیرامون باشگاه پرسپولیس در 14 هفته‌ای که از لیگ می‌گذرد را بررسی می‌کنیم:

صحنه‌هایی که داوری به ضرر پرسپولیس بوده است:

در هفته پنجم و در جدال پرسپولیس و صنعت نفت آبادان در اواسط نیمه دوم و روی پاس عمقی بشار رسن توپ به علیپور می‌رسد که وی توسط مدافع صنعت نفت سرنگون می‌شود اما داور اعتقادی به خطا ندارد.

آبادان5

در هفته ششم و در جدال با نساجی که با برد 2 بر 1 پرسپولیس به پایان رسید در یک صحنه و در موقعیت مسلم گل توپ به علی علیپور رسید که با بررسی صحنه‌های بازی مشخص شد اعلام آفساید در این صحنه اشتباه بوده است.

نساجی6

 از چارچوب هفته هشتم و در دیدار سنتی پرسپولیس و استقلال ، در نیمه دوم پژمان منتظری روی علی علیپور در درون محوطه جریمه مرتکب خطا می‌شود اما از چشم داور دور این مسابقه دور می‌ماند. 

پژمان8

در هفته دهم و در دیدار سایپا و پرسپولیس، در حالی که تیم پرسپولیس با یک گل از میزبان خود پیش بود در اواخر مسابقه روی اشتباه کمک داور در عدم اعلام آقساید ساموئل سارفو بازیکن سیه چرده سایپا گل مساوی را دریافت کرد و سه امتیاز شیرین مسابقه را با دو امتیاز عوض کرد.

سایپا10

در هفته دوازدهم و در الکلاسیکوی ایران ، خطای آشکار پنالتی به روی امید عالیشاه توسط کی‌روش استنلی دیده نمی‌شود.

سپاهان22

 در دیدار با تراکتورسازی از هفته سیزدهم لیگ برتر و در برخورد شایان مصلح و دانیال اسماعیلی‌فر یک خطای شدید اتفاق می‌افتد که از دید داور پنهان مانده و کارت قرمزی به دانیال اسماعیلی‌فر داده نمی‌شود.

مصلح21

در هفته چهاردهم و در تبریز یک گل سالم توسط محمدامین اسدی به ثمر می‌رسد که توسط کمک داور به اشتباه آفساید اعلام می‌شود.

ماشین14

 

دیدارهایی که پرسپولیس از تصمیمات داوری منتفع شده است:

در هفته اول و جدال با پدیده در اوایل مسابقه خطای شدید علی علیپور روی بازیکن پدیده از دید داور دور مانده است. پس از بررسی های دقیق مشخص شد که علیپور در این صحنه مستحق گرفتن کارت قرمز بوده است.

پدیده1

در هفته دهم و در جدال با سایپا مشخص شد که سید جلال حسینی به علت خطا مستحق گرفتن کارت زرد دوم و اخراج از زمین مسابقه بوده است که داور این موضوع را تشخیص نداده است.

سایپا103

در هفته دوازدهم و در دیدار جنجالی سپاهان و پرسپولیس مشخص شد که پنالتی اعلام شده برای پرسپولیس اشتباه بوده و داور روی این صحنه اشتباه کرده است.

سپاهان12

در هفته چهاردهم و در تبریز در اوایل نیمه‌اول شجاع خلیل‌زاده روی محمدحسین کنعانی زادگان مرتکب خطای پنالتی شده است که این صحنه به زعم داور خطای پنالتی تشخیص داده نمی‌شود.

ماشین55

 

با بررسی این صحنه ها به این نتیجه می‌رسیم که تیم پرسپولیس هم از داوری ها سود برده و هم ضرر کرده است. نکته ای که سرمربی تیم پرسپولیس به آن اعتقاد ندارد و مدعی است حتی یک اوت هم به نفع آنها گرفته نشده است این بررسی های دقیق نشان می‌دهد این چنین نبوده است.

همچنین نباید از این نکته گذر کرد که اشتباهات داوری علیه پرسپولیس هم کم نبوده و چه بسا اگر این اشتباهات نبود اکنون تیم برانکو را در صدر جدوول رقابت‌ها می‌دیدیم اما چیزی که عیان است این نکته است که اشتباهات داوری جزوی از فوتبال است و نمی‌شود برای آن متر و معیاری مشخص کرد.

شاید تنها راه‌حل موجود برای برون رفت از این حواشی و اتفاقات استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی است تا تیمی نتواند نتایج مسابقات را به عوامل بیرونی وجریان‌سازی های پشت پرده ربط داده و تلاش و زحمت تیم مقابل را نادیده گرفته و کم ارزش جلوه دهد.

پرسپولیس لیگ برتر برانکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر