کد خبر: 699479 A

آمار خیره کننده گلر استقلال در طول دوران بازی؛

کاپیتان استقلال با آمار فوق‌العاده خودش در طول دوران بازی و فصل جاری نشان داده هنوز فاصله زیادی تا تمام شدن دارد.

به گزارش ایلنا، مدت‌هاست که می‌گویند مهدی رحمتی تمام شده اما او مقابل این انتقادها ایستاده و همچنان درون دروازه استقلال می‌درخشد. دروازه‌بانی که در این سال‌ها، هم ثبات داشته و هم آماده بوده.

رحمتی را از زمانی که در فجرسپاسی بازی می‌کرد به یاد داریم. محمود یاوری او را در بازی تدارکاتی مقابل فجرسپاه تهران کشف کرد و خیلی زود دستور انتقالش را داد. انتقال از تهران به شیراز. سال 78 بود که رحمتی را درون دروازه فجرسپاسی دیدیم. دروازه‌بانی ترکه‌ای که مرحوم ناصر حجازی، بعد از تماشای تنها یک بازی از او درباره‌اش گفت: «دروازه‌بانی بزرگ در فوتبال ایران متولد شده است.»

رحمتی را بعدها، سپاهان شکار کرد اما رقابت او با کمیل سوسکو، چندان جذاب از آب در نیامد تا او مسیر اصفهان به تهران را طی کند و پیراهن استقلال را بپوشد. در استقلال اما بحث رقابت در پیش بود، میان رحمتی و طالب‌لو. رقابتی شانه به شانه که گاهی به خارج از زمین هم کشیده می‌شد و اخبار ناخوشایندی هم درباره‌اش منتشر می‌شد.

چند فصل بازی در استقلال و این بار انتقال به مس‌کرمان. این سرنوشت رحمتی در اوائل و اواسط دهه 80 بود. رحمتی در چمن مصنوعی کرمان آنقدر درخشید که دوباره استقلال را خواهان خود دید. او خود را برای رقابت با طالب‌لو آماده کرد و این بار از او سبقت گرفت. بیشتر بازی کرد و به عناوین مهمی با استقلال و امیر قلعه‌نویی رسید.

رحمتی خیلی زود به دروازه‌بان محبوب قلعه‌نویی بدل شد تا همراه او به سپاهان برود و برای چند فصل متوالی قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کند. بازگشت دوباره به استقلال، بازی برای این تیم، اختلاف با امیر قلعه‌نویی و انتقال به پیکان، همه و همه برای دروازه‌بانی رخ داد که جای خالی‌اش درون دروازه استقلال احساس می‌شد.

بازگشت رحمتی به استقلال را می‌شد حدس زد. دروازه‌بانی که در پیکان هم درخشید و میان تمام هم‌پستی‌هایش در لیگ گل‌های خورده کمتری داشت. رحمتی به استقلال برگشت تا دوباره همکاری با پرویز مظلومی را تجربه کند. از آن زمان تا امروز، او یکی از بازیکنان کلیدی استقلال بوده و حتی با ظهور دروازه‌بان توانایی چون حسین حسینی نیز جایگاه خود را از دست نداده.

رحمتی که تاکنون رکوردهای بسیاری را جابه‌جا کرده، این فصل هم آمار درخشانی از خود بر جا گذاشته. او در 11 بازی درون دروازه استقلال ایستاده و 8 بار دروازه‌اش را بسته نگه داشته. وقتی این آمار را با عملکرد حسین حسینی که 2 بازی انجام داده و 2 گل دریافت کرده، مقایسه می‌کنیم به راز حضور او در ترکیب ثابت استقلال پی‌ می‌بریم.

رحمتی در طول 11 باری که در ترکیب استقلال قرار گرفته، تنها 4 بار تسلیم مهاجمان حریف شده. یعنی به طور میانگین، هر 247 دقیقه یک گل خورده در کارنامه‌اش ثبت شده. او حالا به رکوردهای جدیدی هم فکر می‌کند. از جمله انجام 200 بازی برای استقلال در لیگ برتر و البته شکستن رکورد تعداد بازی‌های ابراهیم صادقی در لیگ برتر.

برای رحمتی که همچنان جزو کم‌اشتباه‌ترین و البته بهترین دروازه‌بان‌های فوتبال ایران است، همین‌ عددها انگیزه بزرگی است تا آمادگی‌اش را حفظ کند و همچنان شماره یک استقلال باشد. رحمتی تا چند هفته دیگر، تمام این رکوردها را جابه‌جا می‌کند و این می‌تواند موفقیتی ویژه برای دروازه‌بانی باشد که انگار با کلمه «پایان» میانه خوشی ندارد.

از زمانی که مهدی رحمتی پیراهن استقلال را پوشیده، مدت زمان بسیاری می‌گذرد. او در چند سال اخیر جزو بازیکنان باتجربه استقلال بوده و اغلب اوقات بازوبند کاپیتانی را بر بازو بسته. رحمتی مقابل نفت‌آبادان در تهران، برای صد و بیست و دومین بار جلوتر از سایر بازیکنان استقلال وارد زمین شد و بازوبند کاپیتانی را به بازو بست. او در این بخش رکورددار است.

رحمتی در 190 بازی برای استقلال در لیگ برتر موفق شده 91 بار دروازه‌اش را بسته نگه دارد. آماری جالب برای رحمتی که او را با اختلاف در صدر جدول بهترین دروازه‌بان‌ها قرار داده. رحمتی تنها 9 کلین‌شیت با ثبت یک رکورد جدید فاصله دارد. او اگر در بازی‌های آینده استقلال، 9 بار دروازه‌اش را بسته نگه دارد به نخستین دروازه‌بان تاریخ لیگ برتر تبدیل می‌شود که به مرز 100 کلین‌شیت رسیده است.

دروازه‌بان باتجربه استقلال در این فصل 11 بار در ترکیب قرار گرفته و 8 کلین‌شیت به نام خود ثبت کرده. رحمتی مقابل پیکان، تراکتورسازی، فولاد، نساجی، پرسپولیس، ماشین‌سازی، استقلال‌خوزستان و نفت‌آبادان گل نخورده و فقط دروازه‌اش برابر ذوب‌آهن در هفته دوم، پارس‌جنوبی‌جم در هفته چهارم و نفت‌مسجدسلیمان در هفته ششم باز شده است.

آخرین گلی که مهدی رحمتی در لیگ برتر دریافت کرد، مربوط به بازی مقابل نفت‌مسجدسلیمان در تاریخ 14 مهر 1397 است. او در دقیقه 88 این بازی مقابل پنالتی حکیم نصاری ایستاد اما نتوانست آن را مهار کند. از آن به بعد، رحمتی مقابل نساجی، پرسپولیس، ماشین‌سازی، استقلال‌خوزستان و نفت‌آبادان کلین‌شیت کرده و آمار بسته نگه داشتن دروازه‌اش را به 452 دقیقه رسانده است.

رحمتی 431 بازی در لیگ برتر انجام داده و از این حیث در جایگاه دوم ایستاده. دروازه‌بان استقلال تنها 6 بازی با رکورد ابراهیم صادقی فاصله دارد. کاپیتان سابق و مربی فعلی سایپا که با 437 بازی، رکورددار تمام ادوار لیگ برتر است. رحمتی با ادامه همین روند می‌تواند این فصل و در اواسط لیگ، رکورد جدیدی به نام خود ثبت کند.

مهدی رحمتی با احتساب حضور مقابل نفت‌آبادان، 190 بازی برای استقلال در لیگ برتر انجام داده. این دروازه‌بان تنها 10 بازی دیگر با حضور در باشگاه 200 تایی‌ها فاصله دارد. رحمتی می‌تواند این رکورد را نیز به نام خود ثبت کند. شاید این اتفاق در هفته بیست و سوم رخ بدهد. تنها شرطش هم این است که رحمتی تا آن زمان دروازه‌بان ثابت استقلال باشد.

لیگ برتر فوتبال استقلال تهران سید مهدی رحمتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر