کد خبر: 698266 A

از دوستی تا دشمنی، از رفاقت تا رقابت

علیرضا بیرانوند روز سه شنبه در مقابل تیمی قرار خواهد که سرمربی آن روزگاری او را به عنوان یک دروازه‌بان آینده‌دار در درون دروازه نفت قرار داد.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، تیم‌های پرسپولیس و ذوب‌آهن در دیداری معوقه از هفته یازدهم لیگ‌برتر سه‌شنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف هم خواهند رفت که یکی از تقابل‌های جذاب این مسابقه بین علیرضا بیرانوند و علیرضا منصوریان خواهد بود.

هنگامی که منصوریان در لیگ چهاردهم سکان هدایت نفت تهران را بر عهده گرفت علیرضا بیرانوند از سینوسی بازی کردن خود خسته شده بود و دوست داشت در جایی بازی کند که به او به عنوان یک دروازه‌بان شش دانگ و شماره یک نگاه شود. این باوری بود که منصوریان به بیرانوند داشت و این اعتماد به نفس را به او داد که سنگربان شماره یک نفت علیرضا بیرانوند است و هیچ نگرانی بابت این موضوع نداشته باشد.

بیرانوند1

همین امر باعث شد تا رابطه‌ای عاطفی و احساسی بین منصوریان و بیرانوند شکل بگیرد و این بازیکن لرستانی تیم نفت تبدیل به یکی از مهم‌ترین بازیکنان این تیم تبدیل شود. بیرانوند هم از این فرصت پیش آمده نهایت استفاد را برد و با نمایش‌های درخشان، نام خود را بیش از پیش بر سر زبان‌ها انداخت به طوری که به تیم ملی ایران هم دعوت شد و حتی رهسپار جام ملتهای آسیا در سال 2015 نیز شد.

بیرانوند2

در اواسط لیگ پانزدهم اشتباهات مکرر دروازه‌بانان تیم پرسپولیس برانکو را به این صرافت انداخت که یک دروازه‌بان در حد نام و اعتبار باشگاه پرسپولیس جذب کند. به همین دلیل او روی علیرضا بیرانوند دست گذاشت و خواهان به خدمت گرفتن او شد. موردی که با توجه به مصاحبه‌های منصوریان مبنی بر استقلالی بودن بیرانوند عجیب به نظر می‌رسید. با این همه مدیران وقت باشگاه پرسپولیس با باشگاه نفت مکاتبه کرده و خواهان بیرانوند شدند. منصورقنبرزاده مدیرعامل وقت تیم نفت پس از مشورت با منصوریان با این انتقال مخالفت کرد و اعلام کرد خودشان به بیرانوند نیاز دارند. این موضوع به گوش دروازه‌بان نفت رسید و او که همراه با تیم نفت در اردوی ترکیه بود با جار و جنجال خواستار رضایتنامه خود برای انتقال به پرسپولیس شد.

بیرانوند74

همین امر سبب شد تا باشگاه نفت با کسر کردن قرارداد او نشان دهد در مقابل بی‌انضباطی بازیکنان خود کوتاه نمی‌آید. این تمام ماجرا نبود و منصوریانی که زمانی بیرانوند را تبدیل به شماره‌ی یک نفت تهران کرد و باعث شد نامش بر سر زبان‌ها بیفتد او را به نیمکت سنجاق کرد و وحید شیخ ویسی را درون دروازه قرار داد تا نشان دهد از دست بیرانوند بسیار شاکی و ناراحت است.

پس از گذشت چند هفته بیرانوند با عذرخواهی و دلجویی از منصوریان به ترکیب نفت بازگشت و توانست با نمایش‌های درخشان خود اتفاقات گذشته را به بهترین شکل ممکن جبران کند و دوباره محبوب علیرضا منصوریان شود. در اواخر فصل پانزدهم بود که منصوریان در مصاحبه ای اعلام کرد آینده او با بیرانوند در یک سو خواهد بود همین امر با توجه به شایعه حضور منصوریان روی نیمکت استقلال این فکر را به ذهن متبادر می‌کرد که بیرانوند هم همراه با منصوریان رهسپار استقلال خواهد بود.

در همین حین نیز باشگاه پرسپولیس دوباره پیشنهاد خود را برای جذب بیرانوند در انتهای فصل به  ارائه کرد و دوباره بحث انتقال او به تیم پرسپولیس نقل محافل فوتبالی نیز شد. همگان منتظر بودند تا ببینند بیرانوند چه تصمیمی خواهد گرفت و راهی کدامیک از دو تیم سرخابی پایتخت خواهد شد زیرا دیگر تصمیم از عهده باشگاه نفت خارج شده بود و بیرانوند مجاز بود در انتهای فصل به عنوان بازیکن آزاد به هر تیم که دوست دارد برود.

بیرانوند تیمی

بالاخره فصل به انتها رسید و دیگر زمان انتخاب برای بیرانوند سر رسیده بود. چند روزی از پایان لیگ نگذشته بود که در یک خبر ناگهانی و جنجالی اعلام شد علیرضا بیرانوند به پرسپولیس پیوسته است. ابتدا اعلام شد این خبر شایعه است اما با انتشار عکس‌های عقد قرارداد او با پرسپولیس صحت و سقم این خبر تایید شد و مشخص شد بیرانوند پرسپولیس را به استقلال ترجیح داده است.

بیرانوند55

این انتخاب در تضاد با مصاحبه‌های منصوریان بود که گفته بود راه او و بیرانوند یکی است. چند روز بعد هم منصوریان به عنوان سرمربی استقلال معرفی شد. او که خود را پدر معنوی بیرانوند می‌دانست از اینکه بیرانوند به پرسپولیس پیوسته ابراز ناراحتی کرد و همین امر باعث شد انتقادات هواداران استقلال به انتخاب بیرانوند بیش از پیش شود، زیرا آنها معتقد بودند همانطور که منصوریان بیرانوند را تبدیل به گلر فیکس نفت کرد و باعث شروع پیشرفت او شد، او هم باید با تامل بیشتر تیم خود را انتخاب می‌کرد و با منصوریان راهی استقلال می‌شد.

حال از آن روزها مدت زیادی می‌گذرد و بیرانوند با پرسپولیس به دو قهرمانی لیگ برتر رسیده دو سوپرجام کسب کرده و یک نیمه‌نهایی آسیا و یک فینال لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کرده است. همچنین اگر کج سلیقگی AFC نبود می‌توانست مرد سال آسیا نیز شود که این عنوان را از دست داد.

از زمانی که بیرانوند به عنوان دروازه‌بان ثابت پرسپولیس به میدان رفت اقبال کارلوس‌کی‌روش به او بیش از گذشته شد و پسر خرم‌آبادی فوتبال ایران تبدیل به دروازه‌بان شماره 1 تیم ملی ایران نیز شد و دیگر خبری از روی نیمکت نشستن نبود. اوج شاهکار بیرانوند در جام جهانی رقم خورد که توانست عملکرد بی نظیری از خود ثبت کرده و حتی پنالتی فوق ستاره فوتبال جهان یعنی کریستیانو رونالدو را مهار کرد.

روالندو بیرانوند

همه‌ی این موفقیتهای بیرانوند این نکته را بر همگان ثابت کرد که او در انتخاب پرسپولیس هوشمندانه و درست عمل کرده است. منصوریان در استقلال نتوانست انتظارات هواداران و مدیران این تیم را برآورده کرده و از این تیم کنار گذاشته شد اما بیرانوند هنوز به درخشش خود در پرسپولیس ادامه می‌دهد و تبدیل به یک ستاره درخشان در فوتبال ایران شده است.

بیرانوند و منصوریان امروز رودروی هم قرار می‌گیرند و باید ببینیم نبرد شاگرد و استاد قدیمی چه نتیجه‌ای را در پی خواهد داشت و آیا بیرانوند می‌تواند در مقابل تیم منصوریان دروازه‌ی خود را بسته نگه دارد یا خیر.

پرسپولیس علیرضا منصوریان نفت تهران علیرضا بیرانوند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر