کد خبر: 696139 A

رفتار باشگاه ذوب‌آهن در مقابل دوربین‌های تلویزیونی برای بازی با پارس جنوبی جم، واکنش‌های مختلفی را در پی داشته است. مهمترین واکنش اما واکنش سازمان لیگ است که ماجرای دلخوری سعید آذری از صدا‌و‌سیما را با حق پخش قاطی کرده و به نوعی به حمایت از باشگاه ذوب‌آهن می‌پردازد. همین موضوع چندین بحث مختلف را مطرح می‌کند.

به گزارش ایلنا، حمایت سازمان لیگ از یک باشگاه که طبیعی‌ترین کار ممکن است اما از طرفی می‌تواند خطر به وجود آمدن تک‌روی باشگاه‌ها را به همراه داشته باشد. هر یک از این دیدگاه‌ها، حالا موافقان و مخالفان مختلفی را در‌پی دارد و در روزهای آینده بعد از اعلام واکنش رسمی سازمان لیگ نسبت به این موضوع این واکنش‌ها بدون شک پررنگ‌تر خواهد شد.

سعید آذری همانطور که پیش از برگزاری بازی ذوب‌آهن مقابل پارس جنوبی جم گفته بود، سر حرفش ماند و از ورود دوربین‌های تلویزیونی به ورزشگاه فولادشهر جلوگیری کرد. بدون اینکه بابت این تصمیم با سازمان لیگ یا فدراسیون فوتبال هماهنگ کرده باشد، اجازه ورود دوربین‌ها به ورزشگاه را نداد و این مسابقه از تلویزیون پخش نشد.

این ماجرا از آنجا شروع شد که روز قبل از بازی هم در کنفرانس خبری پیش از این مسابقه مدیر روابط عمومی باشگاه ذوب‌آهن اجازه نداده بود میکروفن شبکه خبر مقابل مربیان قرار بگیرد و در ادامه سعید آذری با توضیح درباره دلیل این برخورد، اعلام کرد که اجازه ورود دوربین‌ها به زمین مسابقه را هم نمی‌دهد.

آذری، مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن خیلی واضح و روشن مصاحبه کرد و دلیل این تصمیم خود را دلخوری باشگاه ذوب‌آهن از نحوه اعلام نام این تیم در خبر نتیجه قرعه‌کشی لیگ قهرمانان آسیا در یکی از بخش‌های خبری سیما می‌دانست. آذری گفته بود: «در اعتراض به این توهین صدا‌و‌سیما، اجازه نمی‌دهم دوربین‌های این سازمان برای بازی با پارس جنوبی به ورزشگاه بیایند. این دومین سال پیاپی است که صدا‌و‌سیما با این کار به ما توهین می‌کند؛ سال گذشته صدا‌و‌سیما اعلام کرد اشتباه سهوی یک نفر باعث شده است این اتفاق رقم بخورد. حالا امسال مشکل چه چیزی بوده است؟ صدا‌و‌سیما خودش را «سبک» نکند و به ورزشگاه نیاید. تا شبکه خبر رسماً عذرخواهی نکند، آنها را به ورزشگاه راه نمی‌دهم. در این تصمیم خیلی هم جدی هستم حتی اگر به قیمت برکناری‌ام تمام شود.»

با این حال بعد از اینکه اجازه ورود دوربین‌ها داده نشد، عده‌ای سعی داشتند این حرکت آذری را به حساب اعتراض به پرداخت نشدن حق پخش تلویزیونی بگذارند اما واقعیت همین بود که خود او در مصاحبه‌اش بیان کرد. ماجرا از این قرار بود که در یکی از بخش‌های خبری از سه نماینده ایران با عنوان‌های استقلال ایران، پرسپولیس ایران و سایپای ایران یاد شد اما نام ذوب‌آهن را بدون پسوند ایران و به نام ذوب‌آهن اصفهان خوانده‌اند.

بعد از این اتفاق واکنش‌های مختلفی نسبت به حرکت سعید آذری و باشگاه ذوب‌آهن مقابل صدا‌و‌سیما، شکل گرفته است. عده‌ای معتقدند که آذری نباید به خاطر یک اشتباه سهوی از سوی صدا‌و‌سیما، خودسرانه درباره ممانعت از ورود دوربین‌های تلویزیونی تصمیم می‌گرفت و عده‌ای دیگر معتقدند که آذری به درستی از حق باشگاه ذوب‌آهن دفاع کرده است.

آنچه هر یک از این واکنش‌های موافق و مخالف را جهت‌دهی می‌کند، نکاتی است که در درباره اشتباه صدا‌و‌سیما و همچنین موضع سازمان لیگ نسبت به حرکت ذوب‌آهن به گوش می‌رسد.

زمزمه‌هایی که از صدا‌و‌سیما به گوش می‌رسد این است که نام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس در ثبت شرکت‌ها به نام استقلال ایران و پرسپولیس ایران ثبت شده است و باشگاه ذوب‌آهن به نام ذوب‌آهن اصفهان. حتی این موضوع هم البته نمی‌تواند دلیل موجهی برای سعید آذری به حساب بیاید و او انتظار داشته که در تنظیم خبر، باشگاه ذوب‌آهن هم مثل استقلال و پرسپولیس، پسوند ایران را داشته باشند.

سعید آذری حتی در اعتراض به این موضوع قدری فراتر رفته و گفته: «ما «پان اصفهانیسیم» نداریم که اینطور برخورد می‌کنند.»

نکته قابل توجه اما این است که سازمان لیگ که تا‌کنون نتوانسته از حق خودش برای گرفتن حق پخش تلویزیونی دفاع کند، حالا از تحکم سعید آذری در برخورد با صدا‌و‌سیما گویا خوشحال است و وقتی حرف از تک‌روی مدیرعامل ذوب‌آهن و احتمال جریمه او از سوی سازمان لیگ به میان می‌آید، سعید فتاحی، رییس سازمان لیگ می‌گوید: «وقتی ما می‌توانیم جریمه کنیم که صدا‌و‌سیما به ما پول بدهد. وقتی پولی به ما داده نشده از کجا جریمه کنیم. ما پولی نمی‌گیریم که بخواهیم جریمه کنیم. برای اینکه شک و شبهه‌ای پیش نیاید با چهار دوربین از زوایای مختلف صحنه‌های بازی را فیلمبرداری کردیم تا مشکلی به‌وجود نیاید. ضمن اینکه فکر می‌کنم دوستان ما در صدا‌و‌سیما اصفهان هم عجله کردند و باید یک مقدار صبر می‌کردند و خیلی سریع ترک نمی‌کردند. به نظر می‌رسید می‌خواستند بیشتر این مساله را پررنگ کنند.»

گرچه این رفتار باشگاه ذوب‌آهن در حال حاضر می‌تواند در دعوای سازمان لیگ و صدا‌و‌سیما یک امتیاز به سود سازمان لیگ باشد اما از طرفی می‌تواند بدعت اشتباهی به وجود آورد در تکرار تصمیم‌های خودسرانه از سوی باشگاه‌های دیگر که می‌تواند نظم لیگ را بر هم بزند.

بازی پارس جنوبی دوربین سازمان لیگ صدا و سیما
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر