کد خبر: 694300 A

خطری که به صورت جدی فوتبال ایران را تهدید می‌کند

مشکلات اخیر فوتبال ایران و فدراسیون ممکن است صدمات جبران ناپذیری به فوتبال و تیم ملی وارد کند.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، قانون منع بکارگیری بازنشستگان پای خودش را به ورزش و فوتبال باز کرده و این روزها هر دقیقه اخبار ضد و نقیضی در مورد ماندن یا رفتن مهدی تاج از ریاست فدراسیون فوتبال منتشر می‌شود.

موضوع مهمی که در این میان تا کنون حل نشده باقی مانده و این ماجرا را به درازا کشانده است، خطر تعلیق فوتبال ایران به دلیل دخالت نهاد ثالث در امور آن است که اینفانتینو، رئیس فیفا در سفر اخیر خود به ایران و در مصاحبه با برنامه نود که به جای تلویزیون در فضای مجازی منتشر شد، صراحتاً نسبت به آن هشدار داد.

در این میان صحبت‌های چند روز قبل سیدرضا صالحی امیری، رییس کمیته ملی المپیک ایران بعد از جلسه طولانی مدتش با مسعود سلطانی‌فر و مهدی تاج و اعلام اینکه ریاست فدراسیون فوتبال با استناد به ماده ۶۰ اساسنامه خدمات مدیریت کشور می‌تواند به کارش ادامه دهد این تصور را ایجاد کرد که موضوع حل شده است ولی با ادامه فشار مجلس این موضوع همچنان پابرجا باقی مانده است.

روز شنبه در جلسه هیئت رییسه فدراسیون مصوب شد با چراغ سبز کمیته المپیک اعضا به دلیل عدم دریافت حقوق و حضور نیمه وقت بر سر کار خود باقی بمانند که ضمنا در این توافق داخلی مقرر شد دریک پست مهم (دبیرکلی) نفر تازه‌ای به فدراسیون بیاید اما حالا این توافق به هم خورد. موضوعی که در روز سه‌شنبه طی نامه‌ای دیگر ملغی اعلام و به تاج گفته شد که تمامی اعضای بازنشسته هیئت رییسه هم باید استعفا دهند. با این حال رییس فدراسیون شخصا باز هم می‌تواند به کار خود ادامه دهد اما این بار با دست خالی. بی شک ریزش ناگهانی ساختار فدراسیون با رفتن بیشتر اعضا، ضربه‌ای کاری به تاج وارد و در روند مدیریتی او اختلال ایجاد می‌کند.

گویا در این میان از تاج خواسته شده با برگزاری مجمع فوق‌العاده با حالتی بسیار محترمانه، کناره‌گیری خود از ریاست فدراسیون را اعلام کند و دست وزارت ورزش را برای انتخاب فرد جدید باز بگذارد اما رییس اصفهانی فوتبال ایران تمایلی به پذیرش این دستورات ندارد و قصدش همراهی با هیئت رییسه برای استعفاست.

مهدی تاج همراه با هیئت رییسه 10 نفره فدراسیون تصمیم گرفته‌اند تا روز اجرای رسمی قانون منع به کارگیری بازنشستگان (15 آذر) بر سرکار باقی بمانند و سپس همگی با هم استعفا خواهند داد که در صورت رخ دادن این اتفاق فوتبال ایران به احتمال فراوان و با توجه به حساسیت فیفا بر روی این موضوع به تعلیق نزدیک خواهد شد و در صورت وقوع این اتفاق تمامی فعالیت‌های فوتبال ایران به حالت تعلیق درآمده و تیم ملی در فاصله 50 روز مانده به جام ملت‌های آسیا از دور مسابقات کنار رفته و حضورش در مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 قطر هم در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد.

با توجه به حواشی اخیر پیرامون تیم ملی و فشار انتقاداتی که علیه کارلوس کی‌روش صورت گرفته است گفته می‌شد جام ملت‌های آسیا پایان کار او با تیم ملی باشد ولی در صورت تعلیق و حذف تیم ملی از جام ملت‌ها به نظر می‌رسد باید شاهد خداحافظی زودتر از موعد او با فوتبال ایران باشیم.

تیم ملی فوتبال فدراسیون فوتبال کارلوس کی‌روش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر