کد خبر: 672878 A

مشت آهنین ندارم، اشکان را می‌سازم

مربی موقت تراکتورسازی از انگیزه زیادی برای موفقیت سرخ‌های تبریزی برخوردار است و با ادبیات خاص از آن رونمایی می‌کند.

به گزارش ایلنا، محمد تقوی را شاید بیش از اینها تحت عنوان سرمربی روی نیمکت تراکتورسازی ببینیم. تقوی در ایستگاه اول با تراکتورسازی در مشهد از صدرنشین لیگ یک امتیاز گرفت. شاید اگر تراکتور روی همان مدار ناهماهنگ هفته‌های قبل سیر می‌کرد این بازی را هم می‌باخت اما تساوی با صدرنشین لیگ که یکی از آماده ترین تیم‌های فصل هجدهم محسوب می‌شود، نشان داد تراکتورسازی لااقل به لحاظ ذهنی تغییراتی کرده است. سرمربی تراکتورسازی با محوریت همین سیاست نگاه امیدوارانه‌ای به جلو دارد. گرچه مالک باشگاه تراکتورسازی منتظر نتایج آینده تراکتورسازی است.

بعد از جدایی توشاک تمام مسوولیت‌های فنی تراکتورسازی به شما واگذار شد. اوضاع تراکتور اکنون چطور است؟

اوضاع تراکتور در جدول بد نیست اما این جایگاه هم ایده‌آل ما نیست. باید به رتبه‌های بالا‌تر برویم اما من با مجموعه‌ای مواجهم که بازیکنانش درکنار هم تجربه بازی ندارند. شما اگر نگاهی به اسامی بازیکنان تراکتور کنید به حرف ما می‌رسید. ما کار دشواری داریم و باید در کمترین زمان ممکن با هم هماهنگ شویم.

این هماهنگی از کجا شروع می‌شود؟

در بازی با پدیده شروع شد. ما در آن بازی سعی کردیم ابتدا خط دفاع مان را سر و سامان بدهیم. ما در این خط با بازیکنانی مواجهیم که مشکل بازی نکردن در کنار هم را دارند. هماهنگی آنها زمانبر است اما قدم اول را برداشتیم. من می‌خواهم به شما صراحتا بگویم که قدم‌های بعدی را هم بر می‌داریم. من خط به خط جلو می‌روم. ابتدا خط دفاع، بعد خط میانی و بعد خط حمله.

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که همخوانی اسمی میان بازیکنان هجومی شما با بازیکنان دفاعی تان وجود ندارد. یعنی یکسری اسم بزرگ در خط حمله هستند اما در خطوط عقب‌تر این اسامی را نمی‌بینیم. البته اگر طیبی و حاجی صفی را مستثنی شویم.

ببینید در خط حمله ما بازیکنی هست مثل اشکان دژاگه که سابقه سال‌ها بازی در لیگ انگلیس را دارد. اشکان یکی از بزرگ ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است. مسعود شجاعی هم همینطور. چه کسی می‌تواند منکر بزرگی این بازیکنان شود. در کنار آنها استوکس را هم داریم که از سطح اول فوتبال انگلیس به تراکتورسازی آمده است. خب، طبیعی است که مثلا استوکس فوتبالی که اشکان بازی می‌کند را بهتر بفهمد یا مسعود شجاعی اما این وضعیت ممکن است در بازیکنان جوان‌تر ما وجود نداشته باشد. کار من مربی این است هماهنگی ایجاد کنم. کار سختی هم هست.

دقیقا. شما باید تراکتورسازی را از نو بسازید.

همیشه گفته‌ام که صرفا نام‌ها نمی‌توانند یک تیم را بسازند. چیزی که باعث ساخته شدن تیم می‌شود هماهنگی است که من مربی وظیفه دارم این هماهنگی را به وجود آورم.

درباره اشکان دژاگه هم همین حس مسوولیت را دارید؟

حتما دارم. ما اشکان دژاگه را با آن همه سابقه برای چه به فوتبال ایران آوردیم؟ اشکان را آوردیم که روی نیمکت بنشانیم؟ اشکان را آوردیم که از فوتبال کنارش بزنیم؟ اشکان دو سال سخت را پشت سر گذاشته. در قطر با اشکان رفتار خوبی نشد. بعد به انگلیس رفت و آنجا مصدوم شد. اشکان شرایط بسیار دشواری پشت سر گذاشته در حالی که بازیکن بسیار با ظرفیتی است. من عمیقا به توانایی‌های اشکان اعتقاد دارم. اشکان اگر چند بازی پشت سرهم در ترکیب تراکتورسازی باشد به طور قطع شما بازیکن بسیار متفاوتی را در هفته‌های آینده خواهید دید.

ایده شما دقیقا برخلاف ایده‌ای است که در بازی آخر حضور توشاک در تراکتورسازی دیدیم. توشاک با آن تعویض نشان داد هیچ انگیزه‌ای برای ساختن اشکان ندارد.

نمی دانم آقای توشاک چه فلسفه‌ای داشت اما من اعتقاد دارم که یک مربی یا باید از فلسفه مشت آهنین استفاده کند یا آغوش باز.

شما از کدامش استفاده می‌کنید؟

من نه از کسی می‌‌ترسم و نه اعتقاد دارم که بازیکن بزرگ باید له شود. من مشت آهنین ندارم. من فلسفه‌ام آغوش باز است اما در دایره احترام. من مربی باید هنر ساختن اشکان دژاگه را داشته باشم. باید بتوانیم تیمی که بهترین‌های فوتبال ایران را کنار هم جمع کرده خوب بسازیم. این دقیقا آن چیزی است که در ذهن من می‌گذرد. هیچ وقت برای اینکه بزرگی‌ام را نشان بدهم یک بازیکن بزرگ را تحقیر نمی‌کنم. من دوست دارم همه برنامه‌ها در مسیر درست پیش برود.

فکر می‌کنید مالک باشگاه تراکتورسازی که گفته می‌شود دنبال مربیانی همچون اریکسون است فضا را برای عرض اندام شما باز بگذارد؟

بعد از جدایی توشاک از من خواسته شد مسوولیت فنی تیم را به عهده بگیرم. من هم طبق فلسفه‌ای که داشتم در بازی اول جلو رفتم. نمی‌دانم تا کی سرمربی یا مسوول فنی تراکتورسازی هستم اما تا وقتی باشم روی اصولی که دارم حرکت می‌کنم. این اسامی که شما می‌گویید هم برای من قابل احترامند اما من کار خود را می‌کنم. زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.

گفتگو: حمیدرضا عرب

ادبیات فوتبال قطر تراکتورسازی فوتبال انگلیس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر