کد خبر: 672860 A

کشتی ایران کمتر از یک ماه دیگر تا مسابقات جهانی کشتی در بوداپست مجارستان زمان دارد و باید بلافاصله بعد از آن هم تیم ملی کشتی آزاد امید را برای حضور در مسابقات جهانی بخارست آماده کند. دو رویداد مهم بین‌المللی که حضور در آن مسابقات برای کشتی ایران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

به گزارش ایلنا، در این روزها که باید تیم‌های ملی بدون استرس و نگرانی خود را برای این دو رویداد مهم آماده کنند اما یک نگرانی برای این فدراسیون پیش آمده و حالا همه چیز را به هم ریخته است. نگرانی بزرگ موضوع قیمت ارز است که هزینه‌های اعزام تیم‌های ملی را چند برابر افزایش داده و به همین دلیل حالا فدراسیون کشتی ادعا می‌کند به دلیل شرایط نامطلوب اقتصادی توان اعزام تیم‌ها به مسابقات بزرگسالان و امیدهای جهان را ندارد.

مجید ترکان، مدیر تیم‌های ملی کشتی یکی از افرادی است که مصاحبه کرده و مدعی شده هزینه‌ها کمر فدراسیون را شکسته و به همین دلیل ممکن است تیم‌ها به مسابقات جهانی اعزام نشوند: «طی ۲ ماه گذشته ۶ اعزام به رقابت‌های جهانی داشتیم که هزینه بسیار سنگینی را با توجه به گرانی نرخ ارز بر دوش فدراسیون کشتی گذاشت. واقعا با این شرایط اعزام تیم‌های امید و بزرگسالان به رقابت‌های قهرمانی جهان از توان فدراسیون کشتی خارج است و اگر این مشکل حل نشود، نمی‌توانیم به این رقابت‌ها تیم اعزام کنیم.»

عدم اعزام به مسابقات جهانی تبعات بسیار سنگینی را برای کشتی ایران می‌تواند در پی داشته باشد و به هیچ عنوان در سطح بین‌الملل به سود کشتی نیست. آیا واقعا فدراسیون توان تامین هزینه‌های اعزام این تیم‌ها را ندارد: «فدراسیون کشتی هزینه‌های سنگینی را برای اعزام‌های مختلف به رویدادهای جهانی متحمل شده و دیگر توان مالی برای تحمل این هزینه‌ها را ندارد. با وجودی‌که چندین اعزام را نیز به دلیل گرانی ارز لغو کردیم اما با دلار بالای ۱۵ هزار تومان که هر روز هم بالاتر می‌رود دیگر توان اعزام تیم‌هایمان را نداریم.»

این مصاحبه نشان می‌دهد که فدراسیون کشتی به دنبال تامین ارز از بازار آزاد است که البته همین هم جای سوال دارد. در حالی‌که وزیر ورزش و جوانان در مصاحبه‌ای که در تاریخ 30 شهریور با رسانه‌ها داشت، رسما اعلام کرد که با بانک مرکزی توافق شده که ارز ثانویه به ورزش اختصاص پیدا کند. اگر چنین اتفاقی رخ بدهد با قیمت ارز ثانویه که 8 یا 9 هزار تومان است هزینه‌های اعزام تیم‌ها به نصف کاهش پیدا می‌کند. اینجا تناقضی وجود دارد؛ یا تامین ارز ثانویه هنوز فقط در حد حرف است که در این باره باید وزارت ورزش و جوانان توضیح بدهد و یا اینکه فدراسیون کشتی در بازگو کردن مشکلات واقعی مالی‌اش بزرگنمایی کرده است.

البته فدراسیون کشتی چند سفر خود را به دلیل همین مشکلات ارز لغو کرد که برای کادر فنی تیم‌های ملی دردسر ایجاد کرد اما با این‌حال دو سفر هم انجام شد که با توجه به مشکلات مالی فراوان فدراسیون و شرایط بغرنج و بحرانی که مسوولان فدراسیون آن را نشان می‌دهند، ‌جای سوال دارد که چرا این دو سفر انجام شد؟

سفر اول اعزام تیم کشتی پهلوانی به مسابقات جهانی عشایرها در قرقیزستان بود و دیگری کشتی کلاسیک بانوان که البته برای جا افتادن هر دوی این رشته‌ها فدراسیون کشتی و رسول خادم خیلی زحمت کشیدند اما حتما مسابقات جهانی بزرگسالان و امیدها از هر دوی این مسابقات مهم‌تر بودند و به همین دلیل این سوال وجود دارد که چرا فدراسیون سعی نکرد با لغو اعزام تیم پهلوانی و به تعویق انداختن کشتی بانوان، شرایط اعزام تیم به مجارستان را مدیریت کند؟

ارز ایران تیم ملی کشتی آزاد مصاحبه مسابقات جهانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر