کد خبر: 671800 A

مدافع ملی‌پوش خود را در حذف آبی‌ها مقصر می‌دانذ

شش بازی از لیگ برتر گذشته و تقریبا در اکثر بازی‌ها دفاع وسط استقلال عوض شده است. محمد دانشگر، روزبه چشمی و آرمین سهرابیان سه مدافع وسطی بودند که در کنار منتظری توسط شفر آزمایش شدند اما هیچ کدام از این بازیکنان هنوز به تایید کامل نرسیده‌اند.

به گزارش ایلنا، جام جهانی هر چقدر برای بازیکنان استقلال خوب بود، برای خود تیم استقلال پر ضرر تمام شد. مجید حسینی مدافع جوان استقلال بعد از این بازی‌ها پای خود را در یک کفش کرد و مصرانه خواست از استقلال برود. اگر روزهای نقل و انتقالات را مرور کنیم، بدون شک مجید حسینی یکی از پایه‌های ثابت اخبار بود. نکته اینجا است که استقلالی‌ها از سر بی‌اطلاعی این بازیکن را از آن خود می‌دانستند و تاکید داشتند که در چالش به وجود آمده آنها برنده خواهند بود اما مجید حسینی به ترابزون رفت و اگرچه درآمد خوبی هم به دلیل غیرشفاف بودن قرارداد حسینی با استقلال سرانجام نصیب باشگاه استقلال شد اما همان مدافعی که تازه توانسته بود دلواپسی‌های استقلال را بابت دفاع میانی از بین ببرد، دیگر آبی نمی‌پوشد.

با جدایی حسینی دوباره استقلال به مشکل فصل‌های قبل خود برگشت. چه کسی باید در کنار منتظری قرار بگیرد. آزمون شفر شروع شد اما از این آزمون هیچ کدام از مدافعان وسط‌ فعلی سربلند بیرون نیامدند. تاکنون سه بازیکن در کنار منتظری قرار گرفته‌اند اما غیر از سهرابیان که هنوز در موقعیت حساس آنچنانی قرار نگرفته، دو بازیکن دیگر به خاطر اشتباهات فاحشی که داشتند به نوعی از دور این رقابت بی‌برنده کنار رفتند.

روزبه چشمی حاصل همین انتخاب‌ها است. خیلی بعید است که او به خاطر مصدومیت در بازی با نساجی به میدان نرفته باشد، برای همه کاملا مشخص است که چشمی نتوانسته با اتفاقات بازی با السد کنار بیاید و فعلا خودش را مقصر اصلی می‌داند. چشمی نمی‌توانست با آن روحیه در بازی با نساجی چندان موفق باشد، همانطور که بعد از بازی رفت با السد، محمد دانشگر مقصر اصلی شناخته شد و خیلی زود کنار رفت اما واقعیت این است که استقلال با مشکلات عدیده‌ای مواجه است.

بحث دفاع وسط که در جای خود باقی است، شفر در چند بازی اخیر هم دفاع راست استقلال را تغییر داده است. یعنی از محمدی مهر خبری نیست، وریا را هم نمی‌توان دفاع راست استقلال دانست چون در بازی‌های اخیر وینگر راست بوده است، فعلا خسرو حیدری در تفکرات شفر جا پیدا کرده و در ترکیب اصلی قرار می‌گیرد.

مشکل تغییرات را می‌توان در خط هافبک استقلال نیز دید. در جایی که جباروف با آن ماجراهای عجیب و غریب از استقلال جدا شد، جانشین چندان مطمئنی برای او پیدا نشده است، سرمربی استقلال در این خط هم سعی می‌کند با یکسری از تغییر و تحولات به آنچه می‌خواهد برسد. به این موارد باید نداشتن یک مهاجم ششدانگ را نیز اضافه کرد. استقلالی‌ها با از دست دادن تیام دوباره امیدشان برای رسیدن به گل به حداقل رسیده است، نه مرتضی تبریزی گرانقیمت توانسته کاری بکند و نه گرو الحاجی پر سر و صدا.

شرایط امروز حاصل تمام بی‌تدبیری‌های پیش از شروع فصل است. وقتی بازیکنان مصدوم به استقلال آمدند، سرمربی دیر به تمرینات برگشت و در حفظ داشته‌ها کمترین موفقیت را داشتند. استقلال اگر می‌توانست اسکلت تیم را حفظ کند حالا با این مشکلات مواجه نبود. جدایی امید ابراهیمی، امید نورافکن، مجید حسینی، جباروف و تیام نفراتی بودند که به رغم میزان تاثیر‌گذاری که در استقلال داشتند از این تیم جدا شدند و مدیران وقت استقلال هم نتوانستند کاری از پیش ببرند. در روزهایی که فرصت استقلال مثل برق و باد رفت اما کادر فنی و مدیریت دچار شتابزدگی شدند و به اجبار بازیکنان خارجی را به صف کردند که امروز کمترین کارایی را برای استقلال دارند. حالا استقلالی‌ها با شش بازی انجام شده، تنها هشت امتیاز دارند و در مکان یازدهم جدول قرار دارند درست در زمانی که فقط چند روز دیگر به بازی دربی باقی مانده است و قهرمان دو فصل گذشته لیگ انتظار استقلال را می‌کشد.

فاصله گرفتن از آنچه امروز می‌توان نامش را برای استقلال بحران گذاشت، سخت است؛ امتیازات از دست رفته و حضور بازیکنانی که کمترین امید را می‌توان برای دگرگونی در آنها پیدا کرد. در روزی که تصور می‌شد استقلال مقابل نساجی بتواند دست پر از زمین بیرون بیاید آنقدر سرد و کسل‌کننده بازی کرد که حالا هوادار حق دارد برای بازی دربی نگران باشد.

شفر می‌داند که پنج مهر فرصت اشتباهی ندارد، در بین همه این مشکلاتی که امروز گریبان تیم را گرفته باید خودش را برای شکست تیم برانکو آماده کند. کارنامه مرد آلمانی تا اینجای کار در فصل جاری مثبت نیست. شاید برد در دربی و تزریق کردن تفکری جدید بتواند این تیم را دوباره سرپا کند و جان تازه‌ای به استقلال بدهد.

می‌توان حدس زد که استقلال باز هم مقابل تیم پرسپولیس دچار تغییر می‌شود. شاید برای این تیم لیگ از هفته هشتم شروع شود. این بازی فرصتی است برای تمام دقایقی که از دست رفت، خود بازیکنان هم به خوبی این واقعیت را می‌دانند. به اندازه کافی بر سر بازی سوپر‌جام چانه زدند، در همان زمان هم متهم شدند به ترسیدن و عقب‌نشینی کردن، شفر در این بازی یک بار دیگر باید استقلال را احیا کند، اگر ترکیبش را درست انتخاب کند و اگر دچار هیجانات کاذب نشود.

یک بار دیگر هوادار استقلال خودش را برای اتفاقات جالب آماده کرده است، برای آنچه تاکنون از دست آبی‌ها رفته. رقیب در شرایط بهتری قرار دارد اما همیشه این موقعیت دلیل برای برتری در بازی حساس نیست.

گزارش: مهدیه دریابیگی

دربی روزبه چشمی استقلال تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر