کد خبر: 583022 A

تراکتور، سپاهان، نفت تهران، استقلال خوزستان و سپیدرود نامزدهای سقوط!

اگر پرسپولیس در صدر جدول لیگ برتر فاصله گرفته و با یازده امتیاز اختلاف نسبت به نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده‌اش فولاد به سمت قهرمانی متوالی در حرکت است، رقابت در پایین جدول بسیار فشرده است و تیم‌های قعر جدولی از هر راهکاری برای ماندن در لیگ برتر استفاده می‌کنند.

به گزارش ایلنا، مشکی‌پوشان، سپیدرود، استقلال خوزستان و نفت چهار تیم قعر جدولی هستند که رقابت شانه به شانه‌ای برای فرار از سقوط دارند. کمی بالاتر سپاهان و تراکتورسازی، مدعیان سال‌های اخیر موقعیت تثبیت‌شده‌ای ندارند و نفس این تیم‌ها را پشت سرشان احساس می‌کنند، یعنی اگر نتوانند نتایج بهتری بگیرند باید تا روزهای آخر با کابوس سقوط سر کنند.

چهار هفته از شروع نیم‌فصل دوم گذشته و بررسی عملکرد این تیم‌ها در نیمه دوم فصل تا حدودی نشان می‌دهد کدام یک شرایط بهتری برای نجات از این مخمصه دارند، بخصوص اینکه بیشتر این تیم‌ها ترجیح داده‌اند سراغ مربیان جدیدی بروند.

 

 مشکی‌پوشان؛ 5 امتیاز از 4بازی

مشکی‌پوشان یکی از تیم‌های پرنوسان لیگ برتر است که در پایان نیم‌فصل اول در قعر جدول ایستاد. آنها فصل را با اکبر میثاقیان شروع کردند و او در هفته دهم جایش را به علیرضا مرزبان داد. مرزبان تنها چهار بازی روی نیمکت نشست و برای دو بازی آخر نیم‌فصل اول هدایت تیم به عنایتی سپرده شد. تیم مشهدی این دو بازی را به پدیده و پارس جنوبی باخت، ولی باشگاه از عملکرد مربی جوانش راضی بود و قرار شد او به‌عنوان مربی دایم در نیم‌فصل دوم هم به کارش ادامه دهد.

عنایتی موفق شد از 4 بازی نیم‌فصل دوم 5 امتیاز بگیرد تا مشکی‌پوشان 13 امتیازی شده و به ماندن امیدوار شود. این تیم موفق شد در دو بازی سخت خارج از خانه مقابل ذوب‌آهن و فولاد مساوی کند و حریف مستقیمش سپیدرود را در مشهد شکست دهد. آنها جمعه 90 دقیقه مقابل پرسپولیس صدرنشین مقاومت کردند، ولی بخت یارشان نبود و به خاطر اشتباه فردی یک امتیاز حساس از دست دادند.

مشکی‌پوشان در حالی از 4 بازی نیم‌فصل دوم 5 امتیاز گرفته که سه بازی‌اش برابر 4 تیم بالای جدول بوده و از این نظر عملکرد عنایتی کاملا مثبت بوده. با توجه به فاصله 4 امتیازی تا منطقه نجات، اگر تیم قعر جدول لیگ بتواند به این روند ادامه دهد، بقا در دسترس خواهد بود.

 سپیدرود؛ 4 امتیاز از 4بازی

سپیدرود هم مثل مشکی‌پوشان سومین مربی‌‌اش را در این فصل تجربه می‌کند. کار نظرمحمدی در این تیم با شکست مقابل پرسپولیس در آخرین بازی نیم‌فصل اول به پایان رسید. آنها نیم‌فصل دوم را با روانخواه شروع کردند که نتیجه کارش یک برد و یک باخت بود، ولی مالک جدید باشگاه تصمیم گرفت برای ادامه مسیر از علی کریمی استفاده کند.

کریمی که در شروع فصل روی نیمکت نفت می‌نشست کارش را با شکست خانگی مقابل گسترش فولاد شروع کرد و این هفته در تهران مقابل پیکان به یک امتیاز رسید.

سپیدرود از 4 بازی نیم‌فصل دوم 4 امتیاز گرفته، ولی هنوز هیچ کدام از بازی‌های سختش را پشت سر نگذاشته. سپیدرود 16 امتیازی تا منطقه نجات تنها یک امتیاز فاصله دارد، با این حال نباید فراموش کرد کریمی برای شناخت و هماهنگی با این تیم به مدتی زمان نیاز دارد. ستاره سابق تیم ملی در اولین فصل مربیگری حرفه‌ای‌اش ماموریت سختی را انتخاب کرده.

استقلال خوزستان؛ 3 امتیاز از 4بازی

عبدا... ویسی که سابقه قهرمانی لیگ برتر با استقلال خوزستان را دارد در بازگشت به این تیم این بار باید آبی‌پوشان خوزستانی را در لیگ ماندگار کند. استقلال خوزستان که برخلاف دیگر تیم‌های پایین جدول نیمکتش را تغییر نداده، از چهار بازی نیم‌فصل دوم تنها سه امتیاز گرفته. آنها نیمه دوم فصل را با دو شکست سنگین مقابل تراکتورسازی و استقلال شروع کردند. هفته گذشته 3 بر 2 مغلوب سایپا شدند و در آخرین بازی موفق شدند مقابل پدیده اولین برد این نیم‌فصل را به دست آورند.

استقلال خوزستان  17 امتیازی هرچند در این مدت با دو تیم نیمه بالای جدول (استقلال و سایپا) روبه‌رو شده، ولی سه امتیاز از 4 بازی عملکرد خوبی برای ویسی نیست و اگر این تیم در هفته‌های آینده نتایج بهتری نگیرد، باید منتظر رسیدن سپیدرود و مشکی‌پوشان باشد.

  نفت؛ 4 امتیاز از 4بازی

نفت تهران بحرانی‌ترین تیم این فصل لیگ برتر است، با این حال توانسته خودش را از قعر جدول بالا بکشد و با 17 امتیاز در رده سیزدهم است. نفت که فصل را با بحران مالکیت و مشکلات فراوان مالی شروع کرد، مدتی بین کریمی و درخشان دست به دست شد تا اینکه در شروع نیم‌فصل دوم هدایتش به آتیلا حجازی سپرده شد.

او فقط یک بازی روی نیمکت نشست که نتیجه‌اش شکست 3 بر یک به سپیدرود بود. نفت در هفته هفدهم سرمربی نداشت و با هدایت مدافعش آل‌نعمه 2 بر یک مغلوب فولاد شد. به نظر می‌رسید این تیم در راه سقوط باشد، ولی با تغییر مالکیت و انتخاب افاضلی اوج‌گیری غیرمنتظره‌ای داشت. این مربی در اولین بازی موفق شد پرسپولیس صدرنشین را بدون گل متوقف کند و این هفته تراکتورسازی را با دو گل شکست داد.

4 امتیاز نفت در نیم‌فصل دوم حاصل دو بازی اخیر تحت هدایت افاضلی است و انتظار می‌رود این مربی بتواند در ادامه راه نفت را از سقوط نجات دهد، بخصوص اینکه بازیکنان باتجربه‌ای در اختیار دارد.

 سپاهان؛ 5 امتیاز از 4بازی

سپاهان با حفظ کرانچار امیدوار است در نیم‌فصل دوم اوج بگیرد و به بالای جدول برسد، ولی آنها فعلا به قعر جدول نزدیک‌ترند و نباید نسبت به احتمال سقوط بی‌تفاوت باشند؛ سناریویی که برای این باشگاه پرافتخار یک تراژدی خواهد بود. سپاهان 20 امتیازی 4 امتیاز با منطقه سقوط فاصله دارد و کرانچار در نیم‌فصل دوم با کسب تنها 5 امتیاز نتوانسته فاصله‌اش را با تیم‌های پایین‌ترش زیاد کند.

زردپوشان در این هفته‌ها با سایپا مساوی کردند و پدیده را با 4 گل شکست دادند، هفته گذشته مقابل پارس جنوبی به تساوی رسیدند و بالاخره در شهرآورد اصفهان مغلوب ذوب‌آهن شدند. البته نباید فراموش کرد که سپاهان در این چهار هفته با سه تیم بالای جدول روبه‌رو شده.

 تراکتورسازی؛ 4 امتیاز از 4بازی

تراکتورسازی که فصل را با محرومیت از نقل و انتقالات شروع کرد با 21 امتیاز در رده یازدهم قرار دارد و امیدوار است با بازیکنان جدید بتواند موقعیت بهتری پیدا کند. تراکتور در نیم‌فصل دوم تنها چهار امتیاز گرفته، ولی نباید فراموش کرد که دو بازی سخت با استقلال و پرسپولیس داشته. تیم تبریزی این هفته مقابل نفت شکست تلخی خورد که به معنی پایان کار گل‌محمدی در این تیم است. انتظار می‌رود سرمربی جدید تراکتور در روزهای آینده انتخاب شود و ماموریت اول این مربی باید دور شدن از منطقه سقوط باشد.

 

علی کریمی تراکتورسازی سپیدرود
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر