کد خبر: 498032 A

به بهانه بازی سرنوشت‌ساز تیم ملی

تیم ملی فوتبال کشورمان برای هشتمین بار به دیدار ازبکستان می‌رود.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، تیم ملی فوتبال کشورمان روز دوشنبه در دیداری سرنوشت‌ساز و در مرحله مقدماتی جام جهانی 2018 به مصاف ازبکستان می‌رود.

این دیدار در حالی برگزار می‌شود که در صورت پیروزی تیم کشورمان، شاگردان کی‌روش یک هفته زودتر می‌توانند صعودشان را جشن بگیرند. اتفاقی که در تاریخ فوتبال ایران بی‌سابقه است.

به همین بهانه به سراغ تاریخچه رویارویی‌های گذشته دو تیم رفته‌ایم:

ایران و ازبکستان تاکنون 7 بار به مصاف هم رفته‌اند که از این تعداد، 5 بار ایران پیروز شده است و یک بار ازبکستان و یک دیدار هم با تساوی به پایان رسیده است.

 

ایران 4 - ازبکستان صفر

نخستین بازی دو تیم در سال ۱۳۷۷ و در چهارچوب مرحله یک چهارم نهایی بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ در بانکوک برگزار شد که با پیروزی چهار بر صفر ایران به پایان رسید.

در آن بازی، علی دایی (سه گل) و علی موسوی زننده گل‌های تیم ملی ایران بودند و مرحوم منصور پورحیدری، هدایت تیم ملی را بر عهده داشت.

 

ایران 2 - ازبکستان یک

در دومین بازی که در جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۰۷ میلادی در مالزی برگزار شد، تیم ایران با نتیجه دو بر یک از سد حریف خود گذشت.

در این دیدار ایران با نتیجه دو بر یک ازبکستان را شکست داد. گل ازبکستان روی اشتباه همزمان رحمان رضایی و رودباریان توسط رحمان رضایی وارد دروازه ایران شد.

این گل توسط سیدجلال حسینی جبران شد و گل پیروزی ایران به دست جواد کاظمیان بازیکن تعویضی ایران به ثمر رسید.

در آن بازی، ایران با مربیگری جوان‌ترین مربی تاریخش، امیر قلعه نویی، در کشور مالزی با تیم‌های هم‌گروهش (ازبکستان، چین و مالزی) مسابقاتش را برگزار کرد.

 

ایران صفر - ازبکستان صفر

سومین بازی تیم‌های ملی فوتبال ایران و ازبکستان با تساوی صفر بر صفر به پایان رسید.

این مسابقه که در تاریخ چهاردهم شهریور ۸۸ در ورزشگاه ملی تاشکند برگزار شد، در پایان با تساوی بدون گل به پایان رسید.

تیم ملی کشورمان در این مسابقه پس از اخراج مجتبی زارعی ده نفره شد و همین موضوع بازی را از هیجان انداخت تا در نهایت با تساوی بدون گل به پایان برسد. قضاوت آن دیدار را روشن ایرماتوف بر عهده داشت.

 

ایران یک - ازبکستان صفر

چهارمین دیدار تیم‌های ایران و ازبکستان در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در تاریخ چهاردهم خرداد در تاشکند آغاز شد که تیم ایران در ثانیه‌های پایانی به برتری یک بر صفر دست یافت.

تا ثانیه‌های آخر بازی، دو تیم متعادل کار را دنبال کردند، اما در دقیقه ۴+۹۰ بود که توپ ربایی آندرانیک تیموریان، موقعیت مسلمی را برای ایران آفرید که پاس زیبا و رو به جلوی انصاری فر، تک گل بازی را توسط خلعتبری برای ایران رقم زد تا شاگردان کی‌روش دست پر و با سه امتیاز از میدان بیرون شوند.

 

ایران صفر - ازبکستان یک

در بازی برگشت همان دوره از رقابت‌ها دو تیم برای پنجمین بار به مصاف هم رفتند که بازی در نهایت با شکست یک بر صفر ایران به پایان رسید. این اولین و تنها شکست تیم ملی کشورمان مقابل ازبکستان تا این لحظه بوده است.

 

ایران یک - ازبکستان صفر

این بازی تدارکاتی میان دو تیم دو سال قبل برگزار شد و شاگردان کی‌روش توانستند در تاشکند مقابل میزبان خود به پیروزی برسند.

تک گل ایران در این بازی را مهدی ترابی به ثمر رساند تا ششمین رویارویی دو تیم هم با پیروزی ایران تمام شود.

 

ایران یک - ازبکستان صفر

هفتمین و آخرین دیدار دو تیم مربوط به دور رفت مسابقات مقدماتی جام جهانی 2018 است که بازهم با پیروزی یک بر صفر شاگردان کی‌روش همراه بود.

تک گل ایران را در این مسابقه سیدجلال حسینی در دقیقه 27 به ثمر رساند. این گل روی ارسال زیبای مسعود شجاعی از یک ضربه ایستگاهی به ثمر رسید.

 

 

 

تیم ملی ایران بازی ایران ازبکستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر