کد خبر: 1108717 A

پیشکسوت فوتبال کشور در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: از زمانی که آقای کفاشیان در فدراسیون حضور یافت، دلالی و تبانی پدیدار شد و در 8 سال مدیریت ایشان رشد کرد.

به گزارش ایلنا و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه «ورزش بدون ویرایش» ارتباط تلفنی با قاسم پناهگر، کارشناس فوتبال و چیا فوادی، سر دبیر وب سایت فوتبالی به موضوع تبانی در لیگ دسته اول و دسته دوم و معضل شرط‌بندی پرداخت.

پناهگر در آغاز با بیان این که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در زمان مدیریت آقای دادکان و صفایی فراهانی عاری از دلال بازی بوده است، اظهار کرد: حتی یک مورد شرط بندی و تبانی در زمان مدیریت این دو نفر پیدا نمی‌شود. زمانی که آقای دادکان از فدراسیون رفتند و در مدت 8سال که آقای کفاشیان در فدراسیون حضور داشتند، دلالی پدید آمد و رشد پیدا کرد.

وی افزود: باشگاه‌ها فوتبال پایه را به یک مربی می‌سپارند در حالی که منبع مالی به این کار اختصاص نمی‌دهند و مربی باید به دنبال اسپانسر باشد. متاسفانه نفس‌های فوتبال کشور به دلیل این دلالی و فساد به شماره افتاده است و استعدادهای درخشان و نابی که تمکن مالی ندارند در حال تباه شدن هستند چرا که پول کافی برای حضور در تیم را ندارند.

این پیشکسوت فوتبال کشور یادآور شد: بازیکنی که با پرداخت 30 میلیون در تیمی حضور پیدا می‌کند و به این فساد آلوده می‌شود، مطمئنا در آینده با گرفتن مبلغی، به تیم حریف پنالتی می‌دهد.

پناهگر از نبود قانون در فدراسیون برای رسیدگی به این مسائل و پیشگیری از فساد انتقاد کرد و گفت: صندوقی در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ وجود دارد که جرایمی را برای مربیان منشوری، تبانی و ... در نظر می‌گیرند که هیچ گونه بازدارندگی ندارد و تنها یک منبع درآمد است. درواقع قانونی وجود ندارد تا افرادی که به این فساد دامن می‌زنند را بازخواست و مجازات کند.

در ادامه برنامه، چیا فوادی که به صورت تلفنی با رادیو گفت‌وگو گفتگو می‌کرد، در واکنش به گفته قاسم پناهگر مبنی بر این که دلال بازی در فوتبال مربوط به دوره آقای کفاشیان است، گفت: این فساد از مدت‌ها پیش در فوتبال ایران وجود دارد یعنی در دوران مدیریت آقای دادکان و صفایی فراهانی هم شاهد این دلالی‌ها و تبانی‌ها در فوتبال بوده‌ایم.

وی در ادامه برای توضیح تبانی‌های صورت گرفته در فوتبال به حضور تیم گل ریحان البرز در لیگ یک فوتبال کشور اشاره کرد و گفت: آیا سفارش و فشار نماینده حوزه انتخابیه دلیل موجهی برای حضور یک تیم با چنین سطحی در لیگ یک است؟ به طور کلی معیار و شرایط حداقلی برای حضور یک تیم در لیگ یک چیست و چرا تیمی که به دلیل شرایط نامناسب مالی، 13 بازیکن دارد و حتی دروازه بان دوم ندارد در لیگ برتر حضور دارد؟

این روزنامه نگار ورزشی با ابراز تاسف از عدم نظارت بر لیگ فوتبال ایران، عنوان کرد: اگر یک مربی در لیگ برتر تبانی کند به جای تنبیه، او را به لیگ اول و دوم می‌فرستیم تا آنجا تبانی کند! در حالی که در تمام دنیا، مربی یا بازیکنی که تبانی می‌کند محروم می‌شود.

فوادی با اشاره به نامناسب بودن زیرساخت‌ها، تاکید کرد: بازیکنی که برای بازی یک فصل 100 میلیون هم نمی‌گیرد، مطمئنا راضی می‌شود 500 میلیون برای یک پاس به عقب یا پنالتی پول بگیرد. همچنین داوری که به مدت یک سال دستمزدی دریافت نکرده است، قطعا رو به تبانی می‌آورد و برای بالا بردن یک پرچم 50 میلیون می‌گیرد.

 

انتهای پیام/
قاسم پناهگر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر