کد خبر: 1105817 A

کاروان ایران در المپیک ژاپن با 66 نفر حاضر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، المپیک 2020 توکیو که به دلیل شیوع ویروس کرونا با حدود یک سال تاخیر برگزار می‌شود.

در این دوره قرار است حدود 11 هزار ورزشکار از 206 کشور جهان حضور داشته باشند. در این ترکیب، 66 نفر ورزشکاران ایرانی هستند که در 17 رشته سهمیه حضور در بازی‌های را به دست آورده‌اند. 56 نفر از این سهمیه در ورزش مردان و 10 نفر در ورزش بانوان هستند.

اولین سهمیه ورزش ایران برای این دوره بازی‌های المپیک اردیبهشت ماه دو سال پیش توسط نجمه خدمتی به دست آمد. این تیرانداز کشورمان از حضور در جام جهانی 2019 چین و کسب جایگاه پنجم در مرحله فینال این رقابت‌ها، اولین سهمیه المپیکی ورزش ایران برای بازی‌های 2020 را از آن خود کرد.

پریسا جهانفکریان هم آخرین ورزشکار ایرانی بود که صاحب سهمیه این بازی‌ها شد. این وزنه بردار کشورمان که در چهار رویداد گزینشی برای المپیک شرکت کرده بود به واسطه انصراف نماینده ساموا وارد فهرست المپیکی‌های فوق سنگین شد اما در نهایت وی به دلیل مصدومیت و جراحی فاقد شرایط لازم برای حضور در المپیک تشخیص داده شد و به همین دلیل از فهرست مسافران ایرانی توکیو خارج شد.

بدین ترتیب یک سهمیه ورزش ایران برای المپیک توکیو از دست رفت در حالی که پیش از آن هم یک سهمیه دیگر سوخت شده بود. بهمن عسگری کاراته 75- کیلوگرم کشورمان که اتفاقاً از امیدهای طلایی کاروان ایران هم به حساب می‌آمد دو سال پیش (بهمن ماه 98) از حضور در لیگ جهانی به سهمیه المپیک دست یافت اما دو هفته پیش مثبت اعلام شدن نتیجه تست دوپینگ او باعث حذف نامش از فهرست المپین های کشور شد.


تیم دو و میدانی

تیم دو و میدانی ایران با 4 سهمیه راهی توکیو شده است. احسان حدادی در بخش پرتاب دیسک از شانس‌های اصلی کسب مدال است و حسن تفتیان در بخش 100 متر سرعت و مهدی پیرجهان در بخش 400 متر با مانع در این دوره از رقابت‌ها حضور دارد. فرزانه فصیحی هم تنها نماینده بانوان در تیم دو و میدانی ایران در المپیک است که در بخش 100 متر سرعتی فعالیت می‌کند و شانس بالایی برای کسب مدال دارد.

احسان+حدادی


تیم تیراندازی 

در تیم تیراندازی ایران حضور بانوان پررنگ‌تر است و از 6 ورزشکار اعزامی 4 تیرانداز خانم و 2 آقا در کاروان ایران حضور دارد. در تفنگ 10 متر بادی ما نجمه خدمتی را در کنار آرمینا صادقیان و هانیه رستمیان در اختیار داریم. نجمه خدمتی در این بخش از شانس‌های اصلی کسب مدال است. در 50 متر سه وضعیت، فاطمه کرم زاده در بخش زنان و مهیار صداقت در بخش مردان عازم هستند و در 10 متر تپانچه بادی جواد فروغی حضور دارد.

157678540


تیم کشتی آزاد

تیم کشتی آزاد ایران هم با 6 نفر در اوزان مختلف در این مسابقات حاضر خواهد شد. کشتی آزاد به عنوان ورزش اول ایران همیشه امید اصلی کسب مدال‌های رنگارنگ بوده و در شرایط خوبی هم کشتی‌گیران راهی توکیو شدند و امید می‌رود با دست پر به ایران برگردند. حسن یزدانی از شانس‌های اصلی کسب مدال طلا محسوب می‌شود.

۵۷- کیلوگرم/ رضا اطری

۸۶- کیلوگرم/ حسن یزدانی

۱۲۵ کیلوگرم/ امیرحسین زارع

۶۵ کیلوگرم/ مرتضی قیاسی

۷۴ کیلوگرم/ مصطفی حسین خانی

۹۷ کیلوگرم/ محمد حسین محمدیان

Hassan_Yazdani_2018_Asian_Games

 


تیم کشتی فرنگی

تیم کشتی فرنگی ایران هم با 5 نفر در مسابقات حاضر می‌شود که در مسابقات آسیایی و جهانی صاحب مدال‌های رنگارنگ شدند و توانستند سهمیه کسب کنند. علیرضا نجاتی، برادران گرایی، میرززاده و ساروی راهی توکیو خواهند شد. اگرچه کار برای کسب مدال طلا سخت است ولی امید زیادی برای کسب مدال‌های رنگارنگ در تیم ما در توکیو وجود دارد.

۶۰ کیلوگرم/ علیرضا نجاتی

۷۷ کیلوگرم/ محمد علی گرایی

۱۳۰ کیلوگرم/ امین میرزازاده

۶۷ کیلوگرم/ محمدرضا گرایی

۹۷ کیلوگرم/ محمدهادی ساروی


تکواندو

اوضاع تکواندوی ایران در سال‌های اخیر دستخوش چالش‌های گوناگونی بوده و شاید امیدواری برای کاروان ایران در توکیو به اندازه دوره‌های قبلی نباشد. از دست دادن چهره‌هایی مثل کیمیا علیزاده در کنار مسائل دیگر چنین شرایطی را در تکواندو رقم زده ولی این رشته ورزشی همیشه نشان داده می‌تواند ورزشدوستان ایرانی را در مسابقات جهانی و میدانی مثل المپیک غافلگیر کند. دو تکواندوکای آقا و یک خانم در کاروان اعزامی به المپیک حضور دارند.

۵۸- کیلوگرم/ آرمین هادی پور

۶۸- کیلوگرم/ میرهاشم حسینی

۵۷- کیلوگرم/ ناهید کیانی


شمشیربازی

تیم شمشیربازی ایران در سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته و در دوره قبلی المپیک هم پدیده‌ای مثل مجتبی عابدینی توانست در جایگاه چهارم قرار بگیرد که اتفاق خوبی برای این رشته ورزشی ایران بود. کسب مدال در این رشته کمی دشوار به نظر می‌رسد.

اسلحه سابر/ مجتبی عابدینی

اسلحه سابر/ علی پاکدامن

اسلحه سابر/ محمد رهبری

اسلحه ساب/ر محمد فتوحی

مجتبی+عابدینی+-+شمشیربازی


تیم کاراته

تیم کاراته ایران با دو کاراته‌کای بانو و یک آقا راهی توکیو خواهد شد. حمیده عباسعلی با سابقه مدال‌های رنگارنگ در مسابقات آسیایی و جهانی در کنار سارا بهمنیار و سجاد گنج‌زاده به المپیک می‌روند و باید دید دست پر به ایران بر خواهند گشت یا نه.

۶۸+ کیلوگرم/ حمیده عباسعلی

۸۴+ کیلوگرم/ سجاد گنج زاده

۵۵- کیلوگرم/ سارا بهمنیار


تیم وزنه برداری

ایران تنها دو نماینده در وزنه برداری در توکیو دارد و برخلاف دوره‌های پیشین که این رشته از امیدهای اصلی کسب مدال‌های خوشرنگ و مدال طلا برای ایران بود اوضاع خوبی در کاروان دو نفره ایران در این دوره دیده نمی‌شود و با توجه به شرایط موجود رقبای این دو وزن در کشورهای دیگر امید چندانی به کسب مدال وجود ندارد. با این حال شاید وزنه برداری بتواند در توکیو ما را غافلگیر کند.

دسته ۱۰۹ کیلوگرم/ علی هاشمی

دسته ۱۰۵+ کیلوگرم/ علی داودی


تیم ملی والیبال

والیبال ایران در سال‌های اخیر تبدیل به یک قدرت در سطح جهان شده است ولی نتایج ضعیف در مسابقات اخیر لیگ جهانی به نوعی منجر به نا امیدی در این رشته ورزشی برای علاقه‌مندان شده است. اگرچه کادرفنی، جوانگرایی را دلیل نتایج نه چندان خوب می‌داند و باید دید آن تیم قدرتمند سال‌های اخیر در المپیک دیده می‌شود یا نه.

اعضای تیم: سعید معروف، جواد کریمی، محمدطاهر وادی، امیر غفور، صابر کاظمی، بردیا سعادت، سیدمحمد موسوی، علی‌اصغر مجرد، مسعود غلامی، رضا عابدینی، میلاد عبادی‌پور، میثم صالحی، مرتضی شریفی، پوریا فیاضی، امیرحسین اسفندیار، مهدی مرندی، آرمان صالحی


تیم ملی بسکتبال

تیم ملی بسکتبال ایران هم راهی المپیک شده است و با وجود اینکه شانسی برای کسب مدال در این مسابقات نداریم ولی می‌توان به یک عملکرد خوب در این رقابت‌ها امیدوار بود.

اعضای تیم: صمد نیکخواه‌بهرامی (کاپیتان)، حامد حدادی، محمد حسن‌زاده،  بهنام یخچالی، آرون گرامی‌پور، مایک رستم‌پور، محمد جمشیدی، ارسلان کاظمی، محمدسینا واحدی، پویان جلال‌پور، سعید داورپناه، نوید رضایی‌فر


ترکیب ۶۶ نفره ورزشکاران ایران برای شرکت در سی و دومین دوره بازی‌های المپیک به این شرح اعلام شده است:

 

رشته ماده نام ورزشکار
دوومیدانی پرتاب دیسک احسان حدادی
دوومیدانی ۱۰۰ متر سرعت حسن تفتیان
دوومیدانی ۴۰۰ متر بامانع مهدی پیرجهان
دوومیدانی ۱۰۰ متر سرعت فرزانه فصیحی
تیراندازی ۱۰ متر تفنگ بادی بانوان نجمه خدمتی
تیراندازی ۱۰ متر تفنگ بادی بانوان آرمینا صادقیان
تیراندازی ۱۰ متر تفنگ بادی بانوان هانیه رستمیان
تیراندازی ۵۰ متر تفنگ سه وضعیت زنان فاطمه کرم زاده
تیراندازی ۵۰ متر تفنگ سه وضعیت مردان مهیار صداقت
تیراندازی ۱۰ متر تپانچه بادی مردان جواد فروغی
کشتی آزاد ۵۷- کیلوگرم رضا اطری
کشتی آزاد ۸۶- کیلوگرم حسن یزدانی
کشتی آزاد ۱۲۵ کیلوگرم امیرحسین زارع
کشتی آزاد ۶۵ کیلوگرم مرتضی قیاسی
کشتی آزاد ۷۴ کیلوگرم مصطفی حسین خانی
کشتی آزاد ۹۷ کیلوگرم محمد حسین محمدیان
کشتی فرنگی ۶۰ کیلوگرم علیرضا نجاتی
کشتی فرنگی ۷۷ کیلوگرم محمد علی گرایی
کشتی فرنگی ۱۳۰ کیلوگرم امین میرزازاده
کشتی فرنگی ۶۷ کیلوگرم محمدرضا گرایی
کشتی فرنگی ۹۷ کیلوگرم محمدهادی ساروی
دوچرخه سواری جاده - تایم تریل سعید صفرزاده
تیروکمان ریکرو مردان میلاد وزیری
تکواندو ۵۸- کیلوگرم آرمین هادی پور
تکواندو ۶۸- کیلوگرم میرهاشم حسینی
تکواندو وزن ۵۷- کیلوگرم ناهید کیانی
شمشیربازی اسلحه سابر مجتبی عابدینی
شمشیربازی اسلحه سابر علی پاکدامن
شمشیربازی اسلحه سابر محمد رهبری
شمشیربازی اسلحه سابر محمد فتوحی
کاراته ۶۸+ کیلوگرم حمیده عباسعلی
کاراته ۸۴+ کیلوگرم سجاد گنج زاده
کاراته ۵۵- کیلوگرم سارا بهمنیار
بوکس ۵۷ تا ۵۲ کیلوگرم دانیال شه بخش
بوکس ۷۵ تا ۶۹ کیلوگرم سید شاهین موسوی
تنیس روی میز انفرادی نیما عالمیان
قایقرانی کایاک یک نفره هزار متر مردان علی آقا میرزایی
قایقرانی روئینگ تک نفره نازنین ملایی
وزنه برداری دسته ۱۰۹ کیلوگرم علی هاشمی
وزنه برداری دسته ۱۰۵+ کیلوگرم علی داودی
شنا ۲۰۰ متر پروانه متین بالسینی
بدمینتون انفرادی ثریا آقایی
والیبال تیمی مردان سعید معروف
والیبال تیمی مردان جواد کریمی
والیبال تیمی مردان سید محمد موسوی
والیبال تیمی مردان علی اصغر مجرد
والیبال تیمی مردان مسعود غلامی
والیبال تیمی مردان امیر غفور
والیبال تیمی مردان صابر کاظمی
والیبال تیمی مردان میلاد عبادی پور
والیبال تیمی مردان میثم صالحی
والیبال تیمی مردان مرتضی شریفی
والیبال تیمی مردان مهدی مرندی
والیبال تیمی مردان آرمان صالحی
بسکتبال تیمی مردان بهنام یخچالی
بسکتبال تیمی مردان محمد حسن زاده
بسکتبال تیمی مردان آرون گرامی پور
بسکتبال تیمی مردان مایک رستم پور
بسکتبال تیمی مردان حامد حدادی
بسکتبال تیمی مردان صمد نیکخواه بهرامی
بسکتبال تیمی مردان محمد جمشیدی
بسکتبال تیمی مردان ارسلان کاظمی
بسکتبال تیمی مردان محمدسینا واحدی
بسکتبال تیمی مردان پویان جلال پور
بسکتبال تیمی مردان سعید داورپناه
بسکتبال تیمی مردان نوید رضایی فر

ورزش ایران برای المپیک ۲۰۱۶ ریو صاحب ۶۴ سهمیه در ۱۵ رشته (۱۴ فدراسیون) شد و در نهایت هم با ۶۳ ورزشکار عازم ریودوژانیرو شد. وعده مسئولان ورزش ایران برای سی و دومین دوره بازی‌های المپیک و اعزام کاروان به این بازی‌ها «رکوردشکنی» نسبت به المپیک ریو بود.

البته که هدف رکوردشکنی در تعداد سهمیه‌ها بود اما در نهایت این مهم در دو بخش دیگر هم حاصل شد چرا که نه تنها تعداد سهمیه‌های ایران برای المپیک توکیو از رکورد ریو گذشت بلکه این رکوردشکنی در تعداد سهمیه‌های بانوان و رشته‌های المپیکی هم حاصل شده است.

در ترکیب کاروان اعزامی به بازی‌های ریو ۹ ورزشکار در بخش بانوان حضور داشتند. حضور این تعداد ورزشکار زن در ترکیب کاروان المپیک رکورد بی سابقه در تاریخ ورزش ایران بود. برای المپیک توکیو اما این رکورد مجدد شکسته شد و به ۱۰ ورزشکار در بخش بانوان ارتقا یافت.

البته هر ۹ سهمیه ورزش بانوان ایران برای المپیک ریو با حضور در میادین گزینشی و ثبت رکوردهای لازم به دست آمد اما برخی بانوان ورزشکار سهمیه خود را برای المپیک توکیو به روش‌های دیگر حاصل شد مانند فرزانه فصیحی که از طریق سهمیه یونیورسالیتی المپیکی شد یا ثریا آقایی و پریسا جهانفکریان که به واسطه انصراف رقبا وارد فهرست المپیکی‌ها شدند.

علاوه بر این مجموع سهمیه‌های المپیکی ایران در ۱۷ رشته به دست آمد و این خود رکورد دیگری بود که برای المپیک توکیو شکسته شد.

بسکتبال، بدمینتون و کاراته رشته‌هایی هستند که در المپیک ریو حضور نداشتند اما برای این دوره بازی‌ها صاحب سهمیه شدند (البته کاراته رشته جدید در المپیک توکیو به حساب می‌آید). ضمن اینکه درالمپیک ریو جودو با ۲ نماینده حضور داشت اما برای این دوره سهمیه‌ای ندارد.

 

انتهای پیام/
کاروان ایران المپیک توکیو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر