کد خبر: 1088162 A

روز گذشته دکتر سید رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک با«لفتریز‌اوجناکر» معاون وزیر فرهنگ،آموزش و ورزش یونان، جانشین و مسئول ورزش عمومی این کشور دیدار و گفتگو و طرفین بر امضا تفاهم‌نامه ورزشی تاکید کردند.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی کمیته ملی المپیک؛ این نشست که به دلیل عدم حضور وزیر فرهنگ،آموزش و ورزش یونان در کشور با حضور دکتر صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک و «لفتریزا وجناکر» معاون وزیر فرهنگ،آموزش و ورزش یونان و‌مسئول ورزش عمومی این کشور، احمد نادری سفیر ایران در یونان و فرید فتاحیان مدیر امور بین الملل کمیته ملی المپیک برگزار شد طرفین بر افزایش ارتباطات و امضا تفاهم‌نامه ورزشی تاکید کردند.

در ابتدای این نشست «اجوجناکر» معاون وزیر فرهنگ،آموزش و ورزش یونان و مسئول ورزش عمومی این کشور ضمن ابراز خوشحالی از سفر رئیس کمیته ملی المپیک ایران به یونان عنوان داشت این سفر می تواند سرآغازی بر گسترش همکاری‌های ورزشی بین دو کشور باشد.

سپس رئیس کمیته ملی المپیک ضمن اشاره به قدمت تاریخی دو کشور ایران و یونان بر لزوم مراودات بیشتر در حوزه ورزش اشاره کرد و گفت:بدون تردید دو‌کشور ایران و یونان می توانند در حوزه ورزش همکاری و تعامل خوبی با یکدیگر داشته باشند چرا که در برخی رشته ها جهت تقویت تیمهای ورزشی خود می توانیم در سه حوزه آموزشی، برگزاری اردوهای مشترک و تبادل مربی، کارشناس و استاد همکاری خوبی داشته باشیم تا ابتدا از طریق سفرای دو‌کشور تفاهم‌نامه ورزشی را آماده و پس از تایید نهایی ضمن دعوت از جنابعالی طی سفری به تهران شاهد امضا تفاهم‌نامه همکاری ورزشی بین دو کشور باشیم.

سپس معاون وزیر فرهنگ،آموزش و ورزش یونان و مسئول ورزش عمومی این کشور ابراز داشت:به نخست وزیر گفتم که با رئیس NOC ایران جلسه دارم و ایشان سلام گرم خود را به شما رساندند در واقع میزبانی از شما بزرگواران در دفتر پارلمان بخاطر دفاع از لایحه ورزشی بود که ارائه داده بودیم و امیدوارم بازدید خوبی هم از پارلمان داشته باشید از پیشنهاد امضا تفاهم‌نامه ورزشی بشدت استقبال می کنم ما می توانیم در سه حوزه پیشنهادی همکاری خوبی داشته‌ایم و ابتدا پیش نویس تفاهم‌نامه را از طریق سفرای خود ارسال کنیم همچنین همکاری در حوزه آموزشی یا اعزام دانشجو به یونان و یا مدرسین شما در ایران بسیار اثر بخش است و با تبادل مربی در رشته های ورزشی علاقه مندطرفین و برگزاری اردوهای مشترک در تهران و آتن می توانیم گامهای خوبی در این عرصه برداریم.

مسئول ورزش عمومی یونان خاطر نشان کرد: بعنوان مثال در رشته های مثل تنیس،رزمی و برخی رشته های دیگر می توانیم همکاری خوبی داشته باشیم امیدوارم از این ملاقات بهره لازم را ببریم به همین جهت پیشنهاد می کنم پس از تهیه لیستی از رشته‌ای مختلف ورزشی که می توانیم به یکدیگر کمک کنیم امضا آنرا ازطریق سفرای دو کشور پیگیری کنیم.

وی افزود: از این ملاقات و دید مثبتی که دارید خوشحالم یونان کشور کوچکی است ، 43 فدراسیون ملی و 6000 سازمان غیر حرفه ای ورزشی دارد . قطعا مهم ترین فدراسیون ها فوتبال ، والیبال و دوومیدانی است و در سالهای اخیر تنیس هم اضافه شده است .
وی خاطر نشان کرد:بعنوان مسئول ورزش عمومی کشور یونان فکر می کنم ظرفیت های گسترده ای وجود دارد که می توانیم تفاهم نامه امضا کنیم که البته این روند(بعد از امضا دو کمیته المپیک) توسط پارلمان باید تصویب شود . من عاشق فرهنگ کشور شما ایران هستم . هرگز تاکنون فرصت نداشتم از کشور شما دیدن کنم ولی امیدوارم این آرزوی کودکی من محقق شود و سپس دکتر صالحی از وی رسماً دعوت کردند در سپتامبر سالجاری به ایران سفر کنند.

کمیته ملی المپیک ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر