کد خبر: 1086374 A

جنجال به خاطر یک شبه جزیره

رئیس اتحادیه فوتبال اوکراین با رونمایی از پیراهن جدید تیم ملی منقوش به نقشه اوکراین که شامل کریمه است، باعث خشم روسیه شد.

به گزارش ایلنا و به نقل از رویترز، روسیه "کریمه" را از اوکراین در سال 2014 ضمیمه کرد. مسکو شبه جزیره را بخشی از روسیه می‌داند اما در سطح بین المللی به عنوان بخشی از اوکراین شناخته شده است.

لباس جدید اوکراین روز یکشنبه، چند روز قبل از آغاز مسابقات یورو، در صفحه فیس بوک رئیس اتحادیه فوتبال اوکراین، آندری پاولکو، رونمایی شد. جلوی پیراهن زرد مرزهای اوکراین را به رنگ سفید نشان می‌دهد. در بالای پشت پیراهن یک شعار چنین آمده است: "افتخار اوکراین!". درون این پیراهن شعاری وجود دارد که نوشته است "شکوه قهرمانان!"

11

هر دو عبارت در اوکراین به عنوان یک سلام رسمی به یک مقام نظامی استفاده می‌شود. خبرگزاری روسی RIA به نقل از معاون پارلمانی روسیه دیمیتری سویشچف گفت که طرح پیراهن اوکراین "یک تحریک سیاسی" است. 

12

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، ماریا زاخارووا در شبکه‌های اجتماعی گفت شعارهای پیراهن ملی گرایانه است و شعار "افتخار اوکراین! فریاد تجمع نازی‌های آلمانی را تکرار کرد! 

روابط بین مسکو و کیف پس از الحاق کریمه و آغاز شورش جدایی طلبان مورد حمایت روسیه در شرق اوکراین در سال 2014 به شدت وخیم شده است. 

اوکراین دیدار افتتاحیه خود در یورو 2020 مقابل هلند در 13 ژوئن در آمستردام به میدان می‌رود و همچنین در گروه C به مصاف اتریش و مقدونیه شمالی می‌رود. همچنین روسیه 12 ژوئن در سن پترزبورگ به مصاف بلژیک می‌رود و همچنین در گروه B به مصاف دانمارک و فنلاند می‌رود.

تیم ملی اوکراین تیم ملی فوتبال روسیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر