کد خبر: 1085714 A

سرپرست کمیته بازاریابی و تلویزیون فدراسیون اعلام کرد پس از رایزنی و مکاتبات متعدد، در نهایت حق پخش بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران در بحرین به حساب فدراسیون فوتبال ریخته شد.

به گزارش ایلنا و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، احسان اصولی صفار، سرپرست کمیته بازاریابی و تلویزیونی فدراسیون در خصوص حق پخش دیدارهای تیم ملی فوتبال در مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 قطر گفت: به دلیل شرایط کرونا و مشکلاتی که برای ما در بحث میزبانی رخ داد، کنفدراسیون فوتبال آسیا میزبانی بازی‌های فوق را به بحرین واگذار کرد. از همین رو نامه نگاری‌های مختلفی میان مدیران ارشد فدراسیون با AFC، فدراسیون فوتبال بحرین، شرکتی که فراکانس بازی‌های گروه C را در اختیار فدراسیون هایشان قرار می‌دهد و سپس سازمان صدا و سیما صورت گرفت تا هزینه ای که بابت حق پخش بازیها وجود دارد، به حساب فدراسیون فوتبال ایران به مبلغ ۶۸ هزار دلار ریخته شود.

وی ادامه داد: برای حق پخش دیدارهای تیم ملی فوتبال در مسابقات انتخابی جام جهانی 2022، تلاشهای شبانه روزی همکارانم در کمیته بازاریابی و مسئولین فدراسیون فوتبال و اعضای هیات رئیسه خوشبختانه به نتیجه رسید و در واقع حقی که متعلق به فوتبال بود، در اختیارمان قرار داده شد.

سرپرست کمیته بازاریابی ادامه داد: تماشای مسابقات فوتبال می‌شود محصول فرآیندی که در آن باشگاه‌ها، بازیکنان، مربیان و سایر عوامل به فعالیت می‌پردازند. اگر می خواهیم فوتبال‌پاک داشته باشیم، باید حق و حقوق تولید کنندگان این محصول را رعایت کنیم.

به عنوان مثال زمانی که یک فیلم یا سریال تولید می‌شود، محصولش تماشای آن در سینما یا پخش در شبکه خانگی است. اما اگر فیلم خارج از مجرای مد نظر پخش شود، غیر قانونی بوده و سرمایه گذار متضرر خواهد شد. نمایش بازی فوتبال در سطح باشگاهی و ملی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اگر حقوق تولید کنندگان که همانا فدراسیون و باشگاه‌ها هستند را رعایت نکنیم تمام تلاشهایی که انجام می‌شود تا بازی فوتبال به نمایش گذاشته شود، از بین می رود. خوشبختانه برای 4 دیدار پیش رو که در منامه برگزار می‌شود با همکاری صدا و سیما مبلغ 68 هزار دلار دریافت کردیم که اکنون این مبلغ صرف تدارکات و پشتیبانی تیم ملی فوتبال می شود.

وی این اتفاق را گامی موثر و مطلوب در فوتبال ایران دانست و در ادامه بیان کرد: با پرداخت حق پخش مذکور، گامی مناسب در جهت اجرای برنامه ها و همچنین تحقق حق فدراسیون فوتبال ایران در زمینه حق پخش صورت گرفت که انشالله این امر تداوم داشته باشد.

اصولی در ادامه درباره نمایش بازیهای تیم ملی فوتبال ایران در اماکن عمومی از قبیل کافی شاپ، سینما و ... گفت: پخش مسابقات فوتبال بدون کسب مجوز در اماکنی مانند سینما و رستوران و... مثل این است فیلمی که اسکار گرفته در کافی شاپ پخش عمومی داشته باشد. این موضوع نهایت بی اخلاقی و تضعیف حق و حقوق آن تهیه کننده است. 

وی ادامه داد: بر همین اساس طبق قانونی که در اساسنامه فدراسیون فوتبال وجود دارد، حق پخش این موضوع در اختیار فدراسیون فوتبال است و این فدراسیون در اختیار صدا و سیما قرار داده و اگر اتفاقی رخ دهد، بدون شک پیگیر آن خواهیم بود. بر همین اساس در مرحله اول اعلام می کنیم در این خصوص رعایت کنند و این حق را به رسمیت بشناسند. در گام بعدی به امید خدا وقتی تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی صعود کرد، حق پخش بازی‌ها و حقوق فدراسیون را به شکل قاطع‌تری پیگیری می کنیم.

سرپرست کمیته بازاریابی در پایان گفت: باید شرایطی مهیا شود تا موضوع مهم حق پخش تلویزیونی احقاق شود و به شرایطی عالی برسد تا بتوانیم در این بخش به نحو احسن عمل کرده و به وضعیت مناسبی در این خصوص برسیم.

تیم ملی فوتبال ایران احسان اصولی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر