کد خبر: 1078915 A

سرمربی تیم ملی والیبال پس از حضور یکماهه در ایران بالاخره رودرروی خبرنگاران قرار گرفت تا پاسخگوی سؤالات آنها درباره مسائل گوناگون باشد.

به گزارش ایلنا، ولادیمیر آلکنو بر خلاف تصویری که از او در رسانه‌ها وجود داشته و طی سال‌های گذشته از خود بجا گذاشته بود، در کمال آرامش و حوصله به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد. نکته جالب هم در آغاز این کنفرانس خبری اتفاق افتاد. جایی که آلکنو از خبرنگاران خواست تا بر خلاف قولی که از طرف فدراسیون به او داده‌اند، سؤالات چالشی و شاید تا حدودی ناخوشایند را هم بپرسند!

اگر قول سکو بدهم شارلاتان هستم!

آلکنو در ابتدا به هدف بزرگ تیم ایران در المپیک اشاره و تأکید کرد که هیچ قولی برای رسیدن به آن نمی‌دهد: «من همیشه فکر می‌کردم و همچنان فکر می‌کنم مربی که قبل و هنگام مسابقات حرف از رفتن تیم روی سکو می‌زند و نتیجه را ضمانت می‌کند یک شارلاتان است. وقتی من را دعوت کردند و هدف را جلوی من گذاشتند، هدف حضور روی سکوی المپیک بود که جواب دادم هرچه در توان دارم به کار خواهم گرفت تا این هدف محقق شود. تیمی که با آن کار می‌کنم سعی می‌کند تا این کار را با تمرینات مستمر محقق کند. این تیم در حال حاضر تمام توان خود را به کار خواهد گرفت تا به هدفش دست پیدا کند.»

سرمربی تیم ملی والیبال ایران ادامه داد: «در طول ٢۵ سال حتی یک نتیجه را هم قول نداده‌ام. آیا شما می‌دانید فردا چه اتفاقی برای شما رخ خواهد داد؟ »

تندروان آینده روشنی دارد

آلکنو در خصوص کنار رفتن پیمان اکبری از کادر فنی تیم ملی والیبال و انتخاب تندروان به عنوان دستیارش در لیگ ملت‌ها نیز توضیح داد: «قبل از اینکه کارم را با تیم ایران شروع کنم با داورزنی و خوش خبر صحبت کردم و با درخواست خودم اجازه داده شد تا تمام تصمیمات را خودم با اختیار تام اتخاذ کنم. امروز در سالن تمرین ۶ مربی ایرانی با من کار می‌کنند. برای من همه مربیان ایرانی یکسان هستند. آنها از نظر اسمی و حضور در اردو شرایط یکسانی برایم دارند. اکبری رزومه درخشانی دارد و در تیم ملی کار کرده است. اینکه چرا تندروان را انتخاب کرده‌ام به این دلیل است که او هر روز در تمرینات حضور دارد و از مربیان جوان و آینده‌دار است. چرا تندروان نمی‌تواند جایگزین اکبری باشد؟ روزگاری اکبری هم از این مرحله گذشته و کسب تجربه کرده است. اگر بعد از من یک مربی به جامعه والیبال ایران ارائه شود اتفاق بدی نیست.»

تلاش می‌کنم بازیکنان را به فکر کردن وادار کنم

سرمربی تیم ملی والیبال درباره تفاوت شیوه کارش در ایران با روسیه نیز گفت: «مدل کاری‌ام در ایران با روسیه فرق می‌کند، چون این دو تیم با هم تفاوت دارند. سعی می‌کنم ذهنیت بازیکنان را آماده کنم تا بتوانیم مقابل تیم‌هایی که فیزیک خوبی دارند ایستادگی کنیم. از نظر سرعتی و تکنیکی خیلی خوب هستیم و امیدواریم در زمان باقیمانده روحیه تیمی ما به انسجام برسد. اگر ذهنیت بازیکنان را به گونه‌ای تغییر بدهم که مقابل تیم‌های فیزیکی عملکرد مناسب داشته باشیم خیلی خوب خواهد بود. باور کنید برایم مهم است که بازیکنان را به فکر وادار کنم تا اینکه بخواهم نکات فنی را به آنها گوشزد کنم. این بازیکنان شکل گرفته‌اند و در چهار هفته نمی‌توان نکات فنی را به آنها گفت.»

روز رحلت  امام خمینی (ره) در ایران بودم

آلکنو به شیوه آشنایی خود با ایران و البته اولین حضورش در ایران در سال 68 نیز اشاره کرد: «در مرحله اول باید بگویم من قبلاً با بازیکنان ایرانی از جمله سعید معروف کار کرده‌ام.  خیلی با او صحبت کردم و نخستین منبع من برای شناخت ایران، معروف بود. در سال ١٩٨٨ در ایران بودم و سفر جالبی نداشتم. روزی که وارد تهران شدم، روز رحلت امام خمینی (ره) بود و بازی ما لغو شد. در آن سال به عنوان بازیکن تیم ملی روسیه به ایران آمدم و به یاد دارم حتی زمانی ایران توانست روسیه را شکست دهد.»

انگیزه اصلی‌ام تجربه چهارمین المپیک بود!

او به صراحت درباره انگیزه اصلی حضورش در ایران نیز صحبت کرد: «انگیزه من تجربه چهارمین المپیک بود و امیدوارم بتوانم مؤثر باشم. موضوع دیگر هم استقبال و همکاری مسئولان ایرانی بود که درک کردند باید کارم با تیم باشگاهی‌ام تمام شود. اما چهارمین المپیک در کنار ایران برای من وسوسه‌انگیز بود و دلیل اصلی‌ام همین موضوع بود.»

سرعت و تکنیک نقطه قوت تیم ملی ایران است

آلکنو در خصوص مهم‌ترین نقاط ضعف و قوت تیم ملی والیبال ایران نیز گفت: «یکی از نقاط قوت تیم ایران تکنیک و سرعت بازیکنان است.  ضعف ما شاید فیزیک بازیکنان باشد و شبیه روسیه، لهستان و آمریکا نیستیم اما اگر از نظر ذهنی آماده باشیم توان غلبه بر حریفان را داریم. من بسیاری از بازی‌های لیگ ایران را دیدم. توتولو مسابقات را به دقت آنالیز کرد. از نظر من در لیگ ایران بسیاری از سرویس‌ها، سرویس‌های هدفمند است اما در والیبال روز دنیا از سرویس‌های قدرتمند استفاده می‌شود. باید دریافت خوبی داشته باشیم که بتوانیم بازیسازی خوبی انجام دهیم و در حال حاضر خیلی روی این موضوع کار خواهیم کرد.»

در شأن تیم ملی نیست که بازیکنی با اضافه وزن به اردو بیاید

وی در مورد خط خوردن جواد کریمی نیز شفاف‌سازی کرد: «او آینده خیلی خوبی دارد اما با وزن اضافی به اردوی تیم ملی آمد. این در شأن تیم ملی ایران نیست که بازیکنی با اضافه وزن به تیم ملی بیاید. این بازیکن جوان باید روی اندیشه و ذهنیت خود بیشتر کار کند، چرا که سایر بازیکنان باتجربه با شرایط بدنی خیلی خوبی به اردو آمدند. می‌دانم در لیگ بلژیک مدت زیادی به دلیل مصدومیت روی نیمکت نشسته بود. کریمی دست‌های خوبی دارد و اگر ذهنیت خود را تغییر دهد آینده خوبی خواهد داشت.»

بازی در صبح تبعیض است اما درگیر اعتراض نمی‌شویم

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در مورد زمان نامناسب بازی‌های تیم ملی در لیگ ملت‌ها نیز گفت: «از نظر زمانی اصلاً مناسب نیست اما می‌توان نکات مثبت را دید. اگر دنبال اعتراض باشیم به صلاح تیم نیست، چون در المپیک برخی از بازی‌های ما صبح خواهد بود. بهتر است نکات مثبت را ببینیم؛ هرچند معتقدم که این یک تبعیض برای والیبال ایران است.»

بلد نیستم با نصف توانم کار کنم نیاز به استراحت دارم

آلکنو در پاسخ به این سؤال که اگر با ایران روی سکو هم برود بازهم از مربیگری خداحافظی خواهد کرد یا خیر، گفت: «خداحافظی با رشته‌ای که ۴٠ سال در آن کار کرده‌ام بسیار سخت است. شاید بخواهم حرفی بزنم که خوشایند شما باشد اما نمی‌خواهم خودم را فریب بدهم. بلد نیستم با نصف انرژی خودم کار کنم. صدای درونی من می‌گوید نیاز به استراحت دارم. چند باشگاه به من پیشنهاد داده‌اند اما اولویت من این است که مدیر فنی یک تیم باشگاهی در روسیه باشم. فعلاً نیاز به استراحت دارم.»

فیاضی می‌تواند در پست لیبرو بازی کند

سرمربی تیم ملی والیبال ایران به تصمیمش درباره لیبروی دوم ایران در المپیک نیز اشاره کرد: «در لیگ ملت‌ها از فیاضی به عنوان لیبرو استفاده خواهیم کرد. او در شرایط ایده‌آلی نیست اما می‌توانیم از او در پست‌های مختلف استفاده کنیم. امیدوارم بازیکنی مصدوم نشود اما اگر لیبرو نداشته باشیم فیاضی می‌تواند در این پست بازی کند.»

کسی حق دخالت در تصمیماتم را ندارد

آلکنو در خصوص برخورد با بازیکن سالاری نیز گفت: «نمی‌دانم در گذشته چه اتفاقاتی رخ داده است اما همیشه من تصمیم گیرنده بوده‌ام و کسی حق دخالت در تصمیمات من را نداشت. امکان این را نداشتم که لیگ ایران را از نزدیک ببینم و بیشتر پیگیر لژیونرها بودم. با دستیارانم در مورد مسائل مختلف صحبت می‌کنم اما تصمیم گیرنده نهایی خودم هستم.»

من هم اهدافی دارم و دلم می‌خواهد آرمان والیبال ایران محقق شود

او همچنین به شانس ایران برای موفقیت در المپیک نیز اشاره کرد: «از همه خواهش می‌کنم که صدای من را بشنوید. من هم هدفی دارم و دلم می‌خواهد هدف والیبال ایران محقق شود. گام به گام جلو می‌رویم و امیدوارم هرچه به المپیک نزدیک‌تر می‌شویم شرایط بهتر شود تا به هدفمان برسیم. تأکید می‌کنم هر مربی که قول کسب مدال بدهد یک شارلاتان است و من نمی‌خواهم اینگونه باشم.»

برای لیگ ملت‌ها از نفرات جوان‌تر دعوت کردیم

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به سؤال ایران ورزشی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه هدف ایران کسب نتیجه در لیگ ملت‌ها نیست، تعدادی از بازیکنان انتخاب شدند، اگر هدف ایران کسب نتیجه بود چه نفراتی انتخاب می‌شدند، نیز گفت: «اگر لیگ ملت‌ها انگیزه ما بود از بازیکنان باتجربه‌تری استفاده می‌کردیم.

 من با داورزنی هم‌نظر بودم و ترجیح ما المپیک شد تا از لیگ ملت‌ها برای آماده‌سازی المپیک استفاده کنیم. برگزاری ١۵ مسابقه متوالی خطر مصدومیت را افزایش می‌دهد و به همین دلیل ترجیح دادم از نفرات جوان‌تر استفاده کنم.»

مترجم یکی از مهره‌های اصلی‌ است

آلکنو در مورد انتخاب مترجمش به عنوان یکی از اعضای کادر فنی و اهمیت حضور او نیز توضیح داد: «شنیدم برخی‌ اعلام کردند که آلکنو یک مترجم خاص با خود آورده است! من در فرودگاه مسکو با مانلی کسرایی (مترجم تیم ملی)آشنا شدم.

مانلی دو تابعیت دارد و یک ریال هم از فدراسیون ایران نگرفته است. کاری که مترجم من انجام می‌دهد اهمیت بالایی برایم دارد. اینکه قبلاً بازیکنان چطور با مربیان صحبت می‌کردند را بهتر است از بازیکنان بپرسید. همیشه رابطه نزدیک با بازیکنان در حین و بعد از تمرین اهمیت بالایی دارد. مترجم برای من یک مهره اصلی است و این موضوع را می‌توانید از بازیکنان بپرسید.»

اگر ریسکم در المپیک لندن جواب نمی‌داد شاید به قتل می‌رسیدم

آلکنو در مورد تغییر پست موزرسکی در فینال المپیک لندن و برتری مقابل برزیل و ترتیب دادن آن ماجرای به یادماندنی نیز به طور مفصل توضیح داد: «هیچ‌وقت این سناریو را تمرین نکرده بودیم. موزرسکی مدتی در تیم بلگوری به عنوان پشت خط زن بازی می‌کرد. قرار بود اگر بخواهیم ریسک کنیم از میخائیلوف استفاده کنیم. من دو لیبرو و تنها یک پشت خط زن با خودم به المپیک برده بودم و تا فینال به فکر تغییر پست موزرسکی نبودم.

 با پایان ست دوم یک صدای درونی به من گفت اگر تغییر ایجاد نکنم، رنگ مدال‌مان متفاوت خواهد بود. در بازی‌های گروهی ٣ بر صفر مغلوب برزیل شدیم و مشخص بود که برزیلی‌ها فقط بخواهند در برابر میخائیلوف دفاع کنند.»

او ادامه داد: «ریسکی کردم که اگر نتیجه نمی‌داد شاید بعدها مرا در نشست خبری به قتل می‌رساندند اما می‌دانستم که باید تغییر ایجاد کنم. اگر بخواهیم با تیم ایران نتیجه بگیریم، بازیکنان باتجربه می‌توانند نتیجه را رقم بزنند.»

دلهره بازی اول را نمی‌توان از هیچ بازیکنی گرفت

سرمربی تیم ملی والیبال ایران به مشکل عدم شروع خوب تورنمنت‌ها توسط تیم ایران و تدبیرش برای این مشکل نیز اشاره کرد: «دلهره بازی اول را از هیچ بازیکنی در هیچ رشته‌ای نمی‌توان گرفت، مخصوصاً که هیچ بازی تدارکاتی هم نداشته باشیم.

 من از روز اول با بازیکنانم صحبت می‌کنم تا از نظر روحی آماده باشند. مسابقه اول همیشه دلهره و هیجان دارد.»

به روسیه به چشم یک رقیب نگاه می‌کنم

آلکنو در خصوص نخستین رویارویی‌اش با تیم ملی روسیه و تفاوت این مسابقه با سایر بازی‌ها، گفت: «در این بازی تفاوتی را احساس نمی‌کنم. نگاه به تیم روسیه همچون یک رقیب است و با تمام توان مقابل این تیم قرار خواهیم گرفت.»

ایرانی‌ها خوش قیافه هستند و تصمیم گرفتم لاغر شوم

آلکنو در مورد کاهش وزنش از زمان حضور در ایران نیز گفت: «قبل از حضور در نشست خبری معروف به من گفت نگویم که غذاهای ایرانی را دوست ندارم.

 شنیده بودم غذاهای ایرانی خوشمزه هستند و حالا تجربه کردم. ١٠ روز قبل از حضور در ایران عزمم را جزم کردم که لاغر شوم و به دوران خوبم بازگردم. تمرینات خوبی انجام می‌دهم و چون ایرانی‌ها خوش قیافه هستند باید به خودم رسیدگی کنم که بتوانم در کنار آنها باشم.»

تیم ملی والیبال ولادیمیر آلکنو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر