کد خبر: 1078783 A

گرشاسبی تاکید کرد تنها راه اصلی این است که لیگ را به خود باشگاه‌ها بسپاریم.

به گزارش ایلنا و به نقل از  سایت رسمی فدراسیون فوتبال، یکی از اقدامات زودهنگام و مهم شهاب‌الدین عزیزی خادم بعد از رسیدن به ریاست فدراسیون، تشکیل کارگروه تخصصی امکان سنجی حقوقی و تعیین فرآیند برون سازمانی سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران به منظور شفافیت‌های مالی، اجرایی و هم‌چنین مشارکت بیشتر باشگاه‌ها بود.

به همین ترتیب با تصمیم رئیس فدراسیون، حمیدرضا گرشاسبی به عنوان رئیس و بهرام رضاییان، مهرداد سراجی، حسین آل‌اسحاق، احمدرضا براتی و صادق رئیسی‌کیا، به عنوان اعضای این کارگروه تخصصی منصوب شدند تا در اسرع وقت، ضمن بررسی شرایط توسعه مشارکت باشگاه‌ها در فوتبال، اقدامات قانونی را انجام دهند.

حالا حمیدرضا گرشاسبی در گفت و گو با سایت فدراسیون درباره فعالیت‌های انجام شده در دو ماه گذشته به موضوعات بسیار مهمی اشاره کرد.

گرشاسبی در ابتدای صحبت‌های خود گفت: برگزاری لیگ به دست خود باشگاه‌ها یکی از برنامه‌های بسیار مهمی است که ریاست فدراسیون روی اجرایی شدن آن تاکید ویژه دارد و به همین دلیل بلافاصله بعد از شروع به کار در فدراسیون، این کارگروه را برای ایجاد تغییرات قانونی و چابک سازی فدراسیون و البته فوتبال ایجاد کرد. کنفدراسیون فوتبال آسیا هم البته روی حرفه‌ای بودن و حرفه‌ای گری و ساختار باشگاه‌های فوتبال ایران در لیگ برتر و لیگ یک حساسیت بسیار زیادی دارد و استعلام‌هایی نیز گرفته است و بدون تایید AFC مجوز حرفه‌ای هیچ باشگاهی صادر نمی‌شود. به این ترتیب ما در کارگروه باید مسائل مختلف قانونی و اجرایی مربوط به واگذاری لیگ به باشگاه‌ها را بررسی کنیم و گزارش نهایی را به هیات رئیسه فدراسیون فوتبال ارائه بدهیم.

وی ادامه داد: اولویت اصلی ما این است که با هماهنگی ریاست فدراسیون و دبیرکل و از طرفی دیگر، حیدر بهاروند، سرپرست نایب رئیسی دوم فدراسیون و رئیس سازمان لیگ، روی نقاط ضعف و قوت بازنگری و به‌روزرسانی کلی در کارهای اجرایی، اقتصادی، فنی و سایر موارد داشته باشیم. نقاط قوت باید تقویت و نقاط ضعف نیز برطرف شوند. همان‌طور که گفتم این قدم‌های ابتدایی است. ابتدا باید یک آسیب شناسی اجرایی و قانونی صورت بگیرد. نمی‌توان به یک باره بدون فکر و برنامه ریزی دست به تغییرات گسترده زد و این کار تبعات منفی به بار می‌آورد. یکی از وظایف اصلی ما در کنار فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم حفاظت از لیگ و باشگاه‌ها باید باشد. ما مامور هستیم شرایط را به شکلی جلو ببریم که خود باشگاه‌ها در سرنوشت خودشان و اداره لیگ و سیاست‌گذاری‌ها سهیم باشند. درست مثل کاری که در تمام دنیا انجام می‌شود.

گرشاسبی همچنین تاکید کرد: نباید وعده‌ای بدهیم و کاری کنیم که قابلیت عملیاتی شدن نداشته باشد. برای رسیدن به این وضعیت چندین کار بزرگ و مهم باید انجام شود. اول از همه اصلاح اساسنامه سازمان لیگ بعد از آسیب شناسی جامع است. مجموعه با اینکه به ثبت رسیده اما سهامدار حقیقی دارد که اعضای هیات موسس آن هستند. این 5 عزیز طبق اساسنامه هر کدام 20 درصد سهام سازمان لیگ را در اختیار دارند. با این که هیچ ادعایی روی این ساختار، تشکیلات و اموال آن نداشته و ندارند و کتبا هم این مساله را اعلام کرده‌اند، اما این موضوع در محضر ثبت نشده و باید شفاف‌سازی کامل و تغییرات قانونی انجام شود. بحث‌هایی در ارتباط با مالیات و مسائل دیگر وجود دارد و باید این گره‌ها را باز کنیم. به هر حال حقیقت این است اگر خدای ناکرده اتفاقی برای اعضای هیات موسس رخ بدهد آن وقت ممکن است دردسرهایی برای فوتبال ایران از نظر قانونی به وجود بیاید. طبق اساسنامه سهام به وراث تعلق خواهد گرفت و یک احتمال این است که زیر بار خیلی مسائل نروند. پس اولین راه این است که این مشکل قانونی حل و فصل شده و سازمان لیگ از این مخمصه رها شود. اگر به این جمع بندی رسیدیم که حل نخواهد شد، آن وقت بحث حقوقی پیگیری می‌شود و باید به فکر ایجاد و ثبت تشکیلات جدید برای لیگ باشیم. باز هم تاکید می‌کنم که این موارد را از نظر حقوقی و قانونی درباره شرایطی که با آن رو به رو هستیم بیان کردم. قرار هم نیست جلسه‌ای با اعضای هیات موسس داشته باشیم. ولی باید هر چه زودتر تکلیف اسناد اموال و ساختمان و اساسنامه سازمان لیگ فعلی را روشن کنیم.

حمیدرضا گرشاسبی در پاسخ به این سوال که تمایل اصلی بر این است همین سازمان لیگ با تغییرات قانونی کار خود را ادامه بدهد یا تشکیلات جدیدی به ثبت برسد گفت: همکاران ما در کارگروه، کارشناسی دقیق و قانونی و حقوقی درباره مسائل مختلف انجام داده‌اند. به زودی با رئیس فدراسیون و دبیرکل هم جلسه بسیار مهمی برای بررسی موارد برگزار می‌کنیم. به زعم من تنها راه اصلی این است که لیگ را به خود باشگاه‌ها بسپاریم. آقای عزیزی‌خادم روی این مساله تاکید دارد. منتهی موارد قانونی را ابتدا باید حل کنیم تا از این استرس سخت و بلاتکلیفی خارج شویم و ساختار سازمان لیگ روی ریل قانون مداری قرار بگیرد. اگر اصلاحات انجام شود و ساختار و اساسنامه سازمان لیگ را بتوان به شکلی قابل قبول و حرفه‌ای برای بیشتر شدن نقش باشگاه‌ها تغییر داد، چرا این کار انجام نشود؟ سرعت کار هم بالاتر خواهد رفت. با این وجود کار نیاز به زمان دارد. با عجله هیچ اموری را پیش نمی‌بریم. در بحث ثبت شرکت‌ها، نوشتن اساسنامه، رسیدن به چارت جدید سازمانی، تعیین مجمع جدید، روشن شدن قراردادهای مالی گذشته و... کارهای حقوقی زیادی باید انجام شود. عجله و اقدام بدون فکر می‌تواند کل پروژه را با شکست رو به رو کند.

وی افزود: در تشکیلات جدید مجمع بزرگ‌تر می شود و باشگاه‌ها باید خودشان در اداره و سیاست گذاری و حتی قانون گذاری سهیم باشند. خدا را شکر این عزم جدی برای رسیدن به این هدف بزرگ در آقای بهاروند هم وجود دارد و خود باشگاه‌ها نیز به دنبال چنین تشکیلاتی هستند تا اداره لیگ از این حالت رهایی یابد. الان هم تمام آیین‌نامه‌ها و اساسنامه در حال بررسی دقیق قانونی توسط تیم حقوقی است. ساختار اداره لیگ بسیاری از کشورهای پیشرفته برای الگوبرداری بررسی می شود. مشکلات حقوقی و مالی سازمان لیگ کنونی همان‌طور که عرض شد آسیب‌شناسی می شود و سپس با هماهنگی رئیس فدراسیون و اعضای هیات رئیسه و هم چنین نظرخواهی از خود باشگاه‌ها تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.

 

حمیدرضا گرشاسبی لیگ برتر خلیج فارس لیگ خلیج فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر