کد خبر: 1078353 A

تفکیک فوتسال از فوتبال و استقلال این رشته ورزشی سال‌ها است که رویای اهالی سالنی باز بوده است.

به گزارش ایلنا، اساس جدایی محل اسکان مسئولان فوتسال از ساختمان فدراسیون فوتبال هم در راستای تحقق همین اهداف شکل گرفت. گرچه فوتسال در همین چند سال که در ساختمان جداگانه‌ای در خیابان شیخ بهایی ساکن شده بود هم نتوانست از نظر اقتصادی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته باشد اما بارها صحبت از این بود که این جدایی می‌تواند مقدمه‌ای شود برای تشکیل فدراسیونی جداگانه برای فوتسال تا همه مسائل فوتسال از فوتبال جدا شود و این رشته از زیر سایه فوتبال خارج شود.

تصمیم برای انحلال سازمان لیگ فوتسال و قرار گرفتن دوباره آن زیر نظر کمیته مسابقات فدراسیون فوتبال، از آن دسته تصمیم‌هایی بوده که خشم فوتسالی‌ها را علیه ریاست جدید فدراسیون فوتبال برانگیخته. آنها مدعی‌اند که فدراسیون فوتبال حتی ریالی بابت خرید دو واحد ساختمانی که متعلق به فوتسال بود، کمک نکرده و حالا این ساختمان را به نام خود مصادره کرده، بدون اینکه حق باشگاه‌هایی داده شده باشد که هزینه خرید ساختمان فوتسال از حق عضویت آنها پرداخت شده است.

فدراسیون فوتبال قصد دارد ساختمان‌های فوتسال را بفروشد. رضا افتخاری رئیس پیشین کمیته فوتسال در این رابطه می‌گوید: «دو واحدی که متعلق به فوتسال است، با پول باشگاه‌ها خریداری شد و فدراسیون در آن زمان حتی یک ریال پول به ما نداد. درست است که سند دو ساختمان به نام فدراسیون خورده اما در پرانتز نام سازمان لیگ فوتسال هم آمده است. اگر سازمان لیگ فوتسال نخواهد، فدراسیون نمی‌تواند این ساختمان‌ها را بفروشد. پول‌هایی که از باشگاه‌ها و تیم‌ها بابت حق عضویت، حق شرکت در مسابقات و چنین مواردی می‌گرفتیم را به خرید ساختمان اختصاص دادیم. در هزینه‌های برگزاری مسابقات صرفه‌جویی کردیم و بقیه پول را برای خرید دو واحد در نظر گرفتیم. تیم ملی فوتسال ایران در آسیا اول و در جهان سوم است. جای کمیته فوتسال قبل از حضور من یک اتاق کوچک در فدراسیون بود که در شأن فوتسال‌مان نبود.»

این سبک از انحلال پیش از این برای کمیته فنی و توسعه فوتسال رخ داده بود. کمیته فنی فوتسال در زمان ریاست سیدرضا افتخاری در کمیته فوتسال شکل گرفت و دست و پا شکسته پیش رفت. سپس علی کفاشیان کمیته فنی فوتسال را تقویت کرد و این روند با حضور داود پرهیزکار ادامه داشت اما به تدریج کمیته فنی فوتسال هم منحل شد.

کمیته فنی فوتسال در نهایت با کمیته فنی فوتبال ادغام و مقرر شد یک نفر به نمایندگی از فوتسال در کمیته فنی حضور یابد و برنامه‌ها و مصوبات را ابلاغ کند.

هنوز جزئیات نحوه برگزاری مسابقات فوتسال با شکل جدید و قرار گرفتن تحت نظر کمیته مسابقات فوتبال مشخص نشده است اما انحلال سازمان لیگ فوتسال را می‌توان مرثیه‌ای برای اهالی این رشته عنوان کرد که زمانی رویای «فدراسیون فوتسال» را در سر می‌پروراندند.

 

فوتسال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر